Domů
Elektřina
Austrálie podpořila 20 miliony dolarů další rozvoj těžby lithia

Austrálie podpořila 20 miliony dolarů další rozvoj těžby lithia

Australská vláda investovala 20 milionů australských dolarů (357 milionů Kč) do projektu nového lithiového dolu. Navýšení těžby má zajistit dostatek suroviny pro výrobu baterií, které budou s rostoucím podílem obnovitelných zdrojů a rozvojem elektromobility stále potřebnější.

Pro zajištění financování projektu, který si v první fázi vyžádá až 234 milionů australských dolarů, vydala společnost Pilbara Minerals dluhopisy v přepočtu za 132 milionů dolarů, dalších 80 milionů získala prodejem akcií. Z vydaných dluhopisů získala 20 milionů australská vláda skrz svou investiční společnost Clean Energy Finance Corporation, pomocí které se snaží navýšit příliv financí do sektoru čisté energetiky.

„Lithium je nezbytným komponentem používaným v bateriových systémech pro skladování energie, které pomáhají podporovat rostoucí využívání obnovitelných zdrojů v Austrálii. Navýšení dodávek lithia podpoří rozvoj technologií z oblasti čisté energie, jakými jsou elektrická auta a bateriová akumulace,“ uvedl v prohlášení Josh Frydenberg, australský ministr životního prostředí a energetiky.

Výstavba nového dolu má vytvořit přibližně 300 pracovních pozic a jeho provoz by měl být zahájen začátkem příštího roku. Získávaný lithiový koncentrát má být následně vyvážen, a to zejména do Číny, kde bude dále přepracován na suroviny sloužící k výrobě řady dalších produktů s obsahem lithia. Kromě lithia bude důl rovněž významným zdrojem tantalu.

Lithia se v Austrálii ukrývá dostatek

Austrálie byla v minulém roce největším světovým těžařem lithia. Země podle odhadů tamní federální Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu disponuje čtvrtými největšími zásobami této suroviny na světě, díky čemuž bude i nadále profitovat z rostoucího globálního trhu s bateriemi.

Pilgangoora, dceřiná společnost Pilbary, jež bude důl provozovat, si pomocí dvou dlouhodobých kontraktů již zajistila odbyt pro většinu z plánované roční produkce 2 milionů tun zpracované rudy. Většina lithia tak poputuje k čínským společnostem Ganfeng Lithium a General Lithium.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.