ČEZ projevil zájem o polská aktiva EDF zahrnující jednu uhelnou elektrárnu a několik tepláren. Začátkem týdne projevila o zmíněná aktiva zájem také polská společnost Energa. Dalším zájemcem by mohl být podle polského tisku Energetický a průmyslový holding (EPH), který ovšem spekulace zatím nepotvrdil.

Po potvrzení zájmu o německá uhelná aktiva Vatenfallu se nyní pozornost ČEZu obrací na Polsko. Francouzská energetická společnost EDF totiž nabízí k prodeji svá polská aktiva, která zahrnují 1755MW černouhelnou elektrárnu Rybnik a několik tepláren. Celková hodnota aktiv je odhadována na cca 12 miliard Kč.

„Teplárenství je oblast, kterou chceme v Polsku rozvíjet. Polská aktiva EDF jsou zajímavá. Budeme se o ně zajímat, ale všechno bude záviset na podmínkách prodeje.“

Bohdana Horáčková, ředitelka společnosti ČEZ Polsko.

EDF je v současné době největší soukromou energetickou společností v Polsku. Její zdroje s celkovým instalovaným výkonem 3 000 MWe a 3 500 MWt zde vyrábějí přibližně 10 % elektřiny a 15 % tepla. Podle zahraničního serveru platts.com se společnost k prodeji polských aktiv rozhodla zejména kvůli klimatické politice Evropské unie a kvůli vysokým investicím do britské jaderné elektrárny Hinkley Point C.

Pro ČEZ by polský energetický trh nebyl ničím novým. V Polsku nyní provozuje dvě uhelné elektrárny – elektrárnu Skawina s instalovaným výkonem 492 MW a elektrárnu ELCHO (na fotografii výše) s celkovým instalovaným výkonem 220 MWe. Oba zdroje dodávají kromě elektřiny také teplo.

Kromě zmíněných uhelných zdrojů provozuje ČEZ v Polsku také dvě malé vodní elektrárny o souhrnném instalovaném výkonu 2,5 MW.

Zdroj úvodní fotografie: www.cez.cz

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *