Domů
Úřady a instituce
EBRD chce, aby Kyjev zvrátil rozhodnutí o Ukrtransgazu

EBRD chce, aby Kyjev zvrátil rozhodnutí o Ukrtransgazu

Šéf Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Suma Chakrabarti dnes vyzval ukrajinskou vládu, aby ustoupila od rozhodnutí převést kontrolu nad státním přepravcem plynu Ukrtransgaz na ministerstvo hospodářství. Kyjev nyní otázku oddělení Ukrtransgazu od státního energetického podniku Naftogaz znovu zkoumá, řekl šéf banky agentuře Reuters.

Mezinárodní věřitelé Ukrajiny již delší dobu volají po rozdělení Naftogazu, jehož byl Ukrtransgaz součástí. Nedávné rozhodnutí Kyjeva převést provozovatele plynovodů pod ministerstvo je ale zaskočil a rozladil.

Na tento krok si stěžoval i Naftogaz, podle něhož jde o porušení dohody s věřiteli a mohlo by to ohrozit financování ukrajinských nákupů plynu z Evropy.

„Jednáme s vládou, jak zajistit, aby se taková rozhodnutí přijímala náležitě; v tomto případě si myslíme, že by bylo vhodné toto rozhodnutí přehodnotit, protože se to dotýká investorů, jako jsme my, Světová banka a další,“ řekl Chakrabarti.

Ilustrační foto

Dodal, že tento problém ovlivňuje pohled investorů na Ukrajinu.

Navzdory vládnímu rozhodnutí ohledně Naftogazu minulý týden výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) schválila uvolnění jedné miliardy dolarů (24 miliard Kč) z úvěrového programu pro Ukrajinu.

EBRD je jedním z největších investorů na Ukrajině. V minulých dvou letech tam financovala projekty v celkové hodnotě 2,5 miliardy dolarů. Kvůli politickým problémům prvních pěti měsíců tohoto roku ale letos příliv investic banka výrazně zpomalí, řekl Chakrabarti.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.