Domů
Elektřina
IEA: Kybernetická a klimatická odolnost budou klíčovým prvkem v zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny
vedení čeps

IEA: Kybernetická a klimatická odolnost budou klíčovým prvkem v zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny

Elektřina
2 komentáře
3. listopad 2020, 10:35
Jan Budín

Elektroenergetický sektor prochází prozatím nejzásadnějš transformací od jeho vytvoření před více než sto lety. Význam elektřiny přitom s očekávanou vyšší mírou elektrifikace sektorů vytápění či dopravy nadále poroste a je proto na místě více se zaměřit na oblast zajištění bezpečnosti dodávek. Jako klíčové oblasti k řešení identifikovala Mezinárodní energetická agentura (IEA) kybernetické hrozby, extrémní klimatické jevy a prudce rostoucí podíl variabilních obnovitelných zdrojů energie.

IEA se ve svém nedávném reportu Power Systems in Transition podrobně zaměřuje na tři výše uvedené oblasti, které mají být v budoucnu klíčové pro zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny, a nabízí doporučení pro zvládnutí největších výzev, což by ve finále mělo vést k podpoře a urychlení globálního přechodu k čisté energetice.

„Elektřina představuje jednu pětinu globální konečné spotřeby energie a její podíl roste. V budoucnu bude hrát větší roli ve vytápění, chlazení a v dopravě, stejně jako v mnoha dalších digitálně integrovaných sektorech, jako jsou komunikace, finance a zdravotnictví,“ uvedla IEA v tiskové zprávě.

Agentura dále připomněla, že elektroenergetika prochází zásadní proměnou, kdy jsou centralizované, vertikálně integrované systémy využívající relativně malé množství řiditelných tepelných elektráren nahrazovány velkým množstvím producentů elektřiny všech velikostí, kdy řada z nich navíc využívá obnovitelné zdroje energie se značně variabilní výrobou.

„Pokračující digitalizace elektrizačních soustav, růst chytrých sítí a přechod k decentrálním zdrojům energie nabízí mnoho příležitostí a výhod. Avšak s již nyní významnými a rostoucími kybernetickými hrozbami je zásadní posílit opatření k zajištění kybernetické odolnosti a učinit je klíčovým prvkem při plánování a provozu elektrizačních soustav,“ dodala IEA.

Kromě kybernetické odolnosti zdůraznila agentura také potřebu více se zaměřit na klimatickou odolnost.

„Efekty klimatické změny znamenají, že elektrizační soustavy se musí stát více odolné vůči měnícím se trendům počasí, stoupající hladině moří a více extrémním klimatickým jevům. Toho může být docíleno tak, že bude této oblasti věnována větší pozornost a že budou zavedeny lepší standardy vedoucí k nezbytným investicím,“ dodala agentura.

Zdroj úvodní fotografie: ČEPS

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
PetrV
3. listopad 2020, 13:17

Klimatická odolnost půjde po roce 2025 do kytek. Soláry a větrníky nebudou v zimě fungovat. Uhlí zamrzne v ve vlacích. V řekách bude v zimě málo vody- mráz, pak povodně. Plyn z ruska bude problém, protože sami budou mít málo.

Budou Blackouty, což moc nepomůže.

Elektromobily budou mít daleko menší dojezd, baterky jako špičkový zdroj půjdou do kytek.

Jen přečerpávačky snad budou fungovat.

To je perspektiva nové malé doby ledové, jak to předpovídá již 40 let paní Ivanka Charvátová z AV.

Okep
3. listopad 2020, 13:33

Jasne, vse tomu zatim nasvedcuje :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se