Nejstarší francouzská jaderná elektrárna ve Fessenheimu nebude uzavřena před vypršením mandátu prezidenta Francois Hollanda v roce 2017. Jednalo se přitom o jeden z prezidentových volebních slibů.

V úterý o tom informovala francouzská ministryně energetiky a životního prostředí Ségolène Royalová.

Uzavření elektrárny Fessenheim do roku 2016 byl jeden z Hollandových volebních slibů, ovšem zákon jeho socialistické vlády o „energetickém přechodu“, jehož cílem je snížit závislost Francie na jaderné energii, pouze omezil celkovou kapacitu jaderných elektráren v zemi na stávajících 63,2 GWe bez plánu na uzavírání elektráren.

Omezení výkonové kapacity donutí státem kontrolovanou EDF uzavřít jednu nebo dvě elektrárny se spuštěním nového EPR reaktoru elektrárny ve Flamanville. EDF ovšem opět odložila spuštění Flamanville na rok 2018, po skončení funkčního období Hollanda.

„Zákon je jasný. V okamžiku, kdy bude spuštěna elektrárna Flamanville, bude muset být uzavřena elektrárna ve Fessenheimu,“ řekla Royalová novinářům.

„Říci, že je třeba spustit nový reaktor, než bude možné uzavřít ten starý, jde proti logice energetického přechodu,“ sdělila ve svém prohlášení francouzská antinukleární organizace Sortir du Nucleaire.

Francouzský zákon o energetickém přechodu stanovuje, že Francie od roku 2025 sníží svou závislost výroby elektrické energie na jaderné energetice ze současných 75 % na 50 %. Neurčuje ovšem žádný konkrétní plán, jak tohoto cíle dosáhnout. V červnu minulého roku francouzská vláda po národní energetické debatě oznámila, že francouzská jaderná kapacita bude v současné době udržena na stávající hodnotě 63,2 GWe.

Úvodní fotografie: Florival fr

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *