Stávka přerušila provoz nejvýkonnější francouzské hydroelektrárny
Stávkující zaměstnanci v úterý dočasně přerušili provoz největší francouzské hydroelektrárny Grand´Maison ve francouzských Alpách na protest proti plánované důchodové reformě. Varovali zároveň, že další výpadky by mohly přijít i v příštích dnech. S odkazem na vyjádření místní pobočky odborové organizace CGT o tom dnes informovala francouzská média. V úterý odboráři rovněž krátce odřízli od dodávek elektřiny obří pařížskou tržnici s čerstvými potravinami Rungis.
Cílem stávkujících pracovníků přečerpávací elektrárny o maximálním výkonu 1800 MW není podle jejich slov přerušit dodávky elektřiny, ale vyvinout tlak na přenosovou soustavu. Po elektřině je v zimním období vysoká poptávka, k čemuž ještě přispívají protesty na některých jaderných elektrárnách. Výpadek má podle odborářů také ekonomické dopady. „Vyrábíme méně, takže cena elektřiny stoupá. Má to dopad na trh s elektřinou,“ prohlásil podle deníku Le Dauphiné Libéré jejich zástupce.
Pracovníci však uvedli, že v úterý elektrárnu asi na hodinu spustili, když obdrželi varování, že by mohla být narušena bezpečnost sítě. Trvají také na tom, že nadále postupují podle bezpečnostních předpisů a neohrožují obyvatelstvo. „Jednoduše nerespektujeme plán výroby energie,“ vysvětlili odboráři. Podle listu Le Figaro dnes ráno elektrárna fungovala na plný výkon.
Pracovníci elektrárny se chystají narušovat provoz minimálně do pátku, kdy má o návrhu důchodové reformy prezidenta Emmanuela Macrona jednat francouzská vláda. Na stejný den totiž protestující po celé zemi chystají obnovení demonstrací a stávek, které v posledních dnech po řadě týdnů polevily. Železniční doprava se od pondělí vrátila v podstatě do normálu, téměř kompletně obnoven byl i dříve silně narušený provoz pařížského metra.
Úmyslná sabotáž dodávek elektřiny je podle agentury Reuters dokladem toho, že odbory hodlají do budoucna protestovat především formou viditelných jednorázových akcí. Rekordně dlouhá vlna demonstrací a dopravních stávek, které začaly už v prosinci, totiž zatím nedokázala donutit prezidenta Macrona, aby návrh reformy penzí stáhl nebo radikálně přepracoval.
Francouzská vláda chce už v únoru předložit parlamentu plán, který by umožnil přechod na univerzální, „bodový“ penzijní systém. Ten současný, který zahrnuje 42 speciálních režimů s výhodami pro jisté skupiny, považuje za příliš komplikovaný a nespravedlivý. S reformou nesouhlasí kromě zaměstnanců elektráren také železničáři, učitelé, policisté, hasiči, justiční pracovníci či zaměstnanci kulturních institucí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se