Domů
Elektřina
Odhalení chyby ve výrobě může znamenat zhroucení britské jaderné strategie
Flamanville výstavba EPR reaktoru. Autior: schoella

Odhalení chyby ve výrobě může znamenat zhroucení britské jaderné strategie

Velmi vážná vada byla odhalena ve francouzské jaderné elektrárně, která je srdcem britské jaderné strategie.

Budoucnost dvou nukleárních reaktorů plánovaných pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C v Somersetu byla zpochybněna odhalením potenciálně katastrofální chyby v konstrukci pilotního projektu totožného typu reaktoru EPR v Normandii.

„Jedná se o velmi vážnou vadu, neboť se jedná o klíčovou část jaderného reaktoru,“ tvrdí Pierre-Franck Chevet, ředitel francouzského inspektorátu pro jadernou bezpečnost.

Bylo nařízeno druhé šetření ohledně kvality použité oceli pro 15 metrů vysoký bezpečností kryt neboli tlakovou nádobu reaktoru, která obklopuje nový průlomový reaktor ve Flamanville nedaleko Cherbourgu. V případě, že se prokáže vadnost oceli, bude to pro projekt prototypu EPR elektrárny, který má už nyní zpoždění a třikrát převýšil plánovaný rozpočet, znamenat odložení o několik let.

EPR reaktor A - vnější plášť z armovaného betonu B - stěna vnitřního krytu z předpjatého betonu s kovovou výstelkou C - nádoba reaktoru D - parogenerátory E - kompenzátor objemu F - napájecí čerpadla G - aktivní zóna H - budova turbíny I záložní diesel-generátory Zdroj: areva.com
EPR reaktor
A – vnější plášť z armovaného betonu
B – stěna vnitřního krytu z předpjatého betonu s kovovou výstelkou
C – nádoba reaktoru
D – parogenerátory
E – kompenzátor objemu
F – napájecí čerpadla
G – aktivní zóna
H – budova turbíny
I – záložní diesel-generátory
Zdroj: areva.com

Mohla by vada tlakové nádoby odradit budoucí investory?

V ohrožení je finanční situace dodavatele technologie, francouzské státní jaderné stavební společnosti Areva, která by do roku 2023 měla postavit dva reaktory v Hinkley a další v Sizewellu v Suffolku. Další hrozbou je, že nastalá situace by mohla odradit Čínské investory, od kterých se očekává pokrytí části nákladů projektu jaderné elektrárny Hinkley Point, jež bude stát okolo 14 miliard liber a který by měl v příštích šesti desetiletích poskytovat 6 % energie potřebné v Británii.

Konečné investiční rozhodnutí již několikrát odloženého projektu Hinkley Point se očekává v červnu. Francouzský premiér Manuel Valls svolal 17. dubna krizovou schůzi, na které se projednávala hrozba způsobená chybou francouzského jaderného stavebnictví.

Mark Hackett, radní Manchesteru, jež předsedá Nuclear Free Local Authorities tvrdi: „Je to zničující rána zastáncům výstavby nových jaderných elektráren ve Velké Británii. Mohlo by to pravděpodobně odradit čínské investory. Kdybych byl sázkař, tak bych si teď vsadil, že se Hinkley Point nikdy nepostaví.“

Yannink Rousselet z francouzského hnutí Greenpeace tvrdí, že poslední problémy sužující prototyp elektrárny v Normandii jsou „jasně ránou z milosti pro technologii EPR“ a dodává, „který zahraniční klient by chtěl koupit tento reaktor, když sama Francie jej není schopna dokončit jeho výstavbu?“

Na rozdíl od Velké Británie, Spojené státy a Čína jsou nyní teprve v procesu nákupu nové generace tlakovodního reaktoru EPR z Francie, údajně bezpečnějšího a účinnějšího oproti předešlým technologiím.

Jak Areva, tak francouzský energetický gigant Eléctricité de France (EDF), který bude vlastnit a provozovat Hinkley Point, odmítli tuto událost podrobněji komentovat.

Společnost EDF prohlásila, že další vyšetřování ohledně kvality oceli tlakovodní nádoby bude provedeno, jak nejdříve to bude možné. Na projektu Flamanville za 8,5 miliardy euro (původní předpoklad 3 miliardy euro) budou do té doby budou pokračovat ostatní práce .

Chyba Arevy v procesu výroby

Chevet před týdnem nejprve odhalil závadu, v pátečním podrobnějším veřejném prohlášení prozradil, že tlakové nádoby pro šest EPR reaktorů, včetně dvou pro Hinkley point, byly pravděpodobně vyrobeny chybně.

Prosincové zkoušky tlakové nádoby instalované ve Flamanville ukázaly, že horní a dolní část pouzdra obsahuje nadměrnou koncentraci uhlíku. To znamená, že tato kritická část z pohledu bezpečnosti jaderné elektrárny vykazuje zhoršené mechanické vlastnosti a nižší odolnost proti šíření trhlin.

Tlakové nádoby byly vyrobeny Arevou v letech 2007-2008 v Le Creusot. „Je možné je nahradit,“ tvrdí Chevet, „ale bylo by to velmi nákladné jak z finančního hlediska, tak z hlediska času.“

Podle zdrojů z francouzského jaderného průmyslu by demontáž a výroba nové tlakové nádoby mohla trvat několik let. „Pokud se prokáže snížená odolnost oceli, nedávám projektu EPR velkou naději na přežití,“ tvrdí bývalý vedoucí pracovník jaderné bezpečnosti.

„Není pochyb, že došlo k chybě,“ tvrdí Chevet, „je to už více než 15 let od výstavby posledních jaderných elektráren ve Francii. Odborné znalosti v určitých procesech nebyly dostatečně předány z jedné generace na další.“

Británie i Francie spoléhají na EPR

Původní plán rozvinout stárnoucí Hinkley Point jako místo pro novou generaci britských reaktorů sahá až do poslední labouristické vlády z ledna roku 2008. Tato myšlenka byla převzata současnou vládou jako základní kámen strategie pro splnění mezinárodních závazků ke snižování emisí uhlíku.

Společnost EDF, která Hinkley Point vlastní, se zavázala začít s výstavbou v roce 2017. Společně se třetím EPR reaktorem v Sizewellu se od poloviny 20. let očekává, že Hinkley Point bude produkovat 16 % elektřiny Velké Británie neboli 6 % veškerých energetických potřeb.

Pilotní projekt ve Flamanwille je také potenciální katastrofou pro Paříž. Francie spoléhá na jadernou energii, která pokrývá zhruba 80 % veškeré výroby elektřiny, navíc má společně s Británií řadu stárnoucích jaderných elektráren. Od technologie EPR se očekával čistý a bezpečný zdroj jaderné energie, stejně jako to, že se EDF společně s Arevou stanou nespornými vůdci ve světě jaderného průmyslu.

Autor úvodní fotografie: schoella

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se