Domů
Německo
Bude muset německá uhelná elektrárna Datteln 4 ukončit provoz? Její stavební povolení je dle soudu neplatné
Uhelná elektrárna Datteln 4
Zdroj: Uniper

Bude muset německá uhelná elektrárna Datteln 4 ukončit provoz? Její stavební povolení je dle soudu neplatné

Německý soud konstatoval, že stavební povolení na výstavbu nejnovější německé uhelné elektrárny Datteln 4 bylo vydáno nezákonně. Toto rozhodnutí odstraňuje jeden ze dvou právních základů, které elektrárna potřebuje k tomu, aby mohla zůstat v provozu. V případě, že elektrárna prohraje i druhý spor, bude muset ukončit provoz. Informaci uvedl německý týdeník Der Spiegel.

Stavební povolení pro černouhelnou elektrárnu Datteln 4, která se nachází severovýchodně od města Essen a kterou provozuje energetická společnost Uniper, bylo vydáno nezákonně. Výběr místa pro elektrárnu byl chybný, uvedl vyšší správní soud v Münsteru.

Soud také konstatoval, že při plánování měly být zváženy alternativy, jako například plynová elektrárna, která podle soudu klade "mnohem menší nároky na prostor" a má "podstatně menší dopad na životní prostředí".

Elektrárna zůstane i přesto v provozu. Rozhodnutí soudu totiž nemá vliv na její schválení podle německého zákona o regulaci emisí, uvádí Spiegel. Ekologická organizace Přátelé Země (BUND), která soudní spor zahájila, podala i druhý protest proti povolení k provozu elektrárny Datteln 4. Pokud elektrárna prohraje i tento soudní spor, bude muset ukončit provoz.

Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

Jedna z nejmodernějších uhelných elektráren na světě

Datteln 4 je jednou z nejmodernějších uhelných elektráren na světě. Jedná se o černouhelný monoblok s hrubým výkonem 1100 megawattů a čistou účinností přesahující 45 %. Elektrárna z části napájí trakční vedení vlakového dopravce Deutsche Bahn, do jehož sítě dodává až 412 MW výkonu. To odpovídá zhruba čtvrtině špičkového zatížení Deutsche Bahn.

Zbylý výkon je využíván pro dodávku elektřiny do přenosové soustavy a na výrobu tepla pro centrální zásobování teplem. Dle provozovatele elektrárny, společnosti Uniper, je Datteln 4 určen pro rychlé změny zatížení, což elektrárnu činí spolehlivým doplňkem obnovitelných zdrojů energie.

Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

Německý odklon od uhlí

Podle německého zákona o odklonu od uhlí z roku 2020 bude muset být poslední uhelná elektrárna odstavena nejpozději v roce 2038. Mnozí odborníci a politici se domnívají, že konec uhlí nastane dříve, a to v důsledku rostoucích cen emisních povolenek.

Před zářijovými parlamentními volbami v Německu je dřívější ukončení těžby uhlí předmětem vášnivých debat v rámci volební kampaně. Společnost Uniper na začátku letošního roku uvedla, že by zvážila dřívější než plánované odstavení elektrárny Datteln 4, pokud by ji k tomu přiměla vláda.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
jozka
30. srpen 2021, 07:26

Jestli jsem to dobre pochopil, co se tyce prvniho duvodu tak soud shodil uzemni plan mesta. Ale co se tyce druheho... tak logika "investor:chceme postavit uhelnou elektrarnu... soud: zakazane nejsou, ale postavit ji nesmite, protoze plynova je lepsi". Jsem jediny, komu prijde, ze se soudy (a zdaleka ne jen v Nemecku) utrhly z retezu a zacinaji si pocinat spise jako vlady a samospravy?

Lukas
30. srpen 2021, 09:13

Ne, naprosto s vámi souhlasím. Vidíme to v Německu, vidíme to v Nizozemí, kde soudy přebírají exekutivní pravomoc a snaží se svými rozsudky ovlivnit PLATNÝ právní rámec.

Ano, Datteln 4 je problematický zdroj z dnešního pohledu, ale nezapomínejme, že papírově se začala stavět 2004/5 a emisní povolenka v té době byla "limitně" nula.

Josef
30. srpen 2021, 10:32

Cena povolenky překročila 60 EUR / tuna CO2 to znamená že z každé tuny uhlí zaplatíte 120 eur. Otázkou tedy zůstává jestli nebude tato elektrárna zničena evropskou unií.

PS: v České republice se vyrábí 1MWh a emisemi 0,43t to vyhází na daň z CO2 asi 1,3 kč KWh poplatek za OZE je 0,6 kč kWh tedy pokud je účet za OZE bilion korun účet za povolenky CO2 jen v elektroenergetice bude za 20 let minimálně 2 biliony korun. Přitom EU tuto daň rozšíří na všechny sektory. Cena el. energie pro domácnosti co jí používají pro pohod tepelných čerpadel ( D57d ) a velkoodběratele se prakticky zdvojnásobí, přitom ani rozvoj bezemisních zdrojů cenu zpětně nesníží , protože ty zdroje jsou prostě dražší a cena vzroste protože bude uměle zdražená konkurence využívající fosilní zdroje. Podobný scénář bude i u vytápění plynem nebo uhlím - cena povolenky ceny těchto paliv postupně zdvojnásobí.

Michal K.
30. srpen 2021, 11:12

Obavam sa, ze vami odhadovane zdvojnasobenie ceny el. energie je este velmi optimisticke.

Ale rad by som sa mylil

Carlos
31. srpen 2021, 15:17

Silovka přes 80€ nepůjde, ne v dlouhodobém průměru, pokud se něco hodně nepodělá, ovšem velké instalace se pohybují, pokud se pamatuji kolem 50€/MWh. Ale ano, pořád to bude mnohem více oproti situaci kdy se protáčí dávno zaplacené staré uhelné a jiné elektrárny.

Emil
31. srpen 2021, 15:34

Průměrná cena za poslední čtvrtletí už přes 80 € je, a to se nic zvláštního "nepodělalo", jen se dostala povolenka na nový normál, a k tomu nám vzrostla cena plynu. Ten je ale naštěstí pořád ještě relativně levný proti době za pár let, kdy nebudeme moci tak lehce přepnout zpátky na uhlí, jako se to stalo teď.

Ivan Novák
30. srpen 2021, 10:33

JE Mülheim-Kärlich prožila v letech 1986-1988 totéž. V té době ji provozovala velká silná RWE, u moci byl H. Kohl, který ji předtím jako zemský šéf Porýní-Falce aktivně pomohl na svět, a přece ji pak, po vyvozené neplatnosti i provozního povolení, soudy do provozu znovu přes několik pokusů nepustily. Papírová nesrovnalost v průběhu výstavby (předem úředně neschválený posun umístění mezi územním a stavebním povolením o 60 metrů, s cílem vzdálit se od mezitím nově specifikovaného geologického zlomu) se ukázala v praxi nenapravitelná. Šušká se, že kdyby vendorem nebylo ABB, ale Siemens, jako u všech ostatních jaderných bloků v Německu, dopadlo by to jinak, ale to je spíše klep.

Ještě prý je podle novin možné, že v Datteln uspěje odvolání, pro formální nepřípustnost žaloby o nynější zrušení. Ten blok podporoval jako zemský premiér A. Laschet, nynější kancléřský kandidát CDU. Poprvé je to drama, podruhé fraška.

Uniper se může hojit na E.ON, že koupil věc se skrytou vadou.

Jan Veselý
30. srpen 2021, 12:41

Když máte za nepřítele takovou organizaci, jako je BUND, tak se jakákoliv procesní chybička může pekelně vymstít. V Datteln nějaké udělali, takže u pěkných pár let zažívají právní tahanice.

petr
30. srpen 2021, 12:09

45 % účinnost + výroba tepla... svět se zbláznil a v Turecku z lignitu se pak vyrobí elektřina a s účinností necelých 34 %, kterou SRN koupí...

Jan Veselý
30. srpen 2021, 12:42

Viděl jste smlouvu, nebo je to váš předpoklad?

blaha.p
30. srpen 2021, 13:01

stávající německé uhelky by mohly vyrobit ročně 250 TWh/rok, ale není zájem a tak vyrobily loni jen 120 TWh/rok tzn. nejdou ani na 50% svého možného výkonu

Jaroslav Studnička
30. srpen 2021, 15:33

Zrovna rok 2020 bych jako referenční opravdu nebral.

Milan Bačík
30. srpen 2021, 16:29

Svět se nezblánil, zatím jenom EU. Tam co žije většina ze 7 miliard lidí, nemají na podobné nesmysly peníze. Elektrárny v Indii jsou ještě horší než ta v Turecku a přírodě by opravdu pomohlo jejich uzavření. Jenže v EU děláme všechno pro to, aby se do Indie přesunula výroba a tyto elektrárny zústali v provozu déle.

petr
30. srpen 2021, 21:21

Co na to říci, pravda pane kolego !

Dokud to našim zeleným mozkům nedojde, tak životní prostředí půjde tam, na čem sedíme...

Lenost pracovat se stala hlavním problémem západní civilizace...

Jan Veselý
30. srpen 2021, 22:05

Myslíte tu Indii, kde přestali povolovat stavby uhelných elektráren a staví FVE a VtE jak urvaní ze řetězu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se