Pražské teplárenské (PTAS) vzrostl loni čistý zisk na 2,7 miliardy korun. Meziročně šlo o nárůst o téměř 2,2 miliardy, když v roce 2015 dosáhla společnost čistého zisku 572 milionů korun. Celkové výnosy pak proti předloňsku stouply o polovinu na 7,4 miliardy korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na webu .

Předseda představenstva PTAS Daniel Křetínský ve zprávě uvedl, že k meziročnímu skokovému nárůstu zisku přispěl prodej dceřiné společnosti Pražská teplárenská LPZ francouzské firmě Veolia Energy.

Zmiňovaný obchod se uskutečnil loni v březnu. Veolia tím získala kotelny a výtopny na levém břehu Vltavy, s výjimkou Holešovic a Letné. Transakci, která podle týdeníku Euro činila 1,8 miliardy korun, schválil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nového dodavatele tepla tak získalo zhruba 45.000 domácností.

Teplovod Mělník-Praha
Ilustrační foto

Podle Křetínského se PTAS bude nadále soustředit na rozvoj a modernizaci Pražské teplárenské soustavy (PTS), kde mimo jiné spatřuje větší potenciál pro nová připojení.

„Naší snahou je i nadále upřednostňovat teplo z velkých kogeneračních zdrojů, tj. z elektrárny Mělník I a ze ZEVO Malešice, což přináší vedle ekonomických výhod také efekt snižování negativních vlivů energetiky na životní prostředí v Praze,“ dodal ve zprávě Křetínský.

ZEVO Malešice je zařízení na energetické využití odpadu.

Valné hromadě, která se letos uskuteční 29. června, navrhuje představenstvo společnosti ke schválení dividendu 355 korun za jednu akcii, meziročně o 31 korun méně. Celkem má být z loňského zisku na dividendách vyplaceno necelých 1,47 miliardy korun.

Představenstvo a dozorčí rada mají dostat tantiémy v celkové výši 9,7 milionu korun, dalších 7,3 milionu Kč se převede jako příděl do sociálního fondu. Zbylá částka má být převedena na účet nerozděleného zisku minulých let.

Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských společností v Česku. Aktivity společnosti jsou soustředěny na oblast hlavního města a přilehlých oblastí.

Pražská teplárenská
Ilustrační foto

V Praze společnost pokrývá téměř čtvrtinu trhu s tepelnou energií a dodává teplo pro více než 224.000 domácností, administrativních budov, průmyslových podniků, školských a zdravotnických zařízení a dalších subjektů.

Hlavním akcionářem Pražské teplárenské je společnost NPTH, která patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), jehož majoritním akcionářem je právě Křetínský. NPTH vlastní 50,58 procenta akcií PTAS. Další podíl EPH ve firmě vlastní díky svému podílu ve společnosti Pražská teplárenská holding, která je druhým největším akcionářem v Pražské teplárenské, a ve kterém má majoritu Praha.

Přehled vyplacených dividend firmy Pražská teplárenská a.s.:

Rok Hrubá dividenda (Kč)
2016* 355
2015 386
2014 185
2013 359
2012 3967
2011 616
2010 600
2009 435

Zdroj: Pražská teplárenská.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *