Domů
Elektřina
Premiér Sobotka: Aliance české energetiky bude zlepšovat schopnosti českého energetického strojírenství

Premiér Sobotka: Aliance české energetiky bude zlepšovat schopnosti českého energetického strojírenství

Aliance české energetiky, spojení třinácti významných českých strojírenských firem pod vedení Škody Praha, má zajistit svým členům zvýšení jejich konkurenceschopnosti na zahraničních trzích. Aliance byla založena na včerejší schůzi za přítomnosti premiéra Sobotky a zástupců MPO.

„Aliance bude partnerem pro velké zahraniční firmy v dodávkách pro výstavbu zejména jaderných elektráren,“ řekl Peter Bodnár, generální ředitel Škody Praha, jež je dceřinou společností Skupiny ČEZ.

Dalšími z cílů nově vzniklého sdružení bude podle jeho slov udržení a rozvoj znalostí českých dodavatelů, které jsou důležité pro rozvoj daného sektoru.

Vznik aliance vychází i z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky, jenž doporučuje ustavení organizace, která by sdružovala průmyslové podniky participující na dodávkách pro jadernou energetiku.

„Aliance energetických firem, která sdružuje 13 předních českých strojírenských společností, bude pro vládu jedním z důležitých partnerů v dalším rozvoji českého strojírenství, při vytváření nových pracovních míst i zvyšování konkurenceschopnosti firem,“ uvedl premiér Sobotka.

Dnešek je důležitým dnem pro české energetické strojírenství,“ řekl premiér Sobotka na včerejším tiskovém briefingu.

Podle jeho slov je podpora českého průmyslu, jenž je tahounem tuzemské ekonomiky, jednou z hlavních priorit vlády. Vznik aliance vnímá jako další krok v úspěšném naplňování Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky ČR, který vláda schválila letos v červnu.

„Cílem tohoto počinu je získat širší uplatnění v dodávkách pro energetiku především v zahraničí, protože Česká republika je sama o sobě pro udržení těchto kompetencí a získání dalších do budoucna příliš malá,“ řekl generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

„Věřím tomu, že tento počin napomůže tomu, že budeme mít silný strojírenský průmysl, který bude základem českého hospodářství,“ dodal Beneš.

Pod vedením Škody Praha sdružuje aliance strojírenské společnosti Alta, Doosan Škoda Power, Elektro Kroměříž, I.B.C. Praha, Královopolská RIA, Modřany Power, MSA, OSC, Sigma Group, Škoda JS, ZAT, Vítkovice Holding a ZVVZ Group.

Prvním z projektů, kde se členové aliance budou ucházet o subdodavatelské práce, bude výstavba 250MW bloku pro uhelnou elektrárnu Pljevlja v Černé Hoře, jehož hlavním dodavatelem bude právě Škoda Praha.

Zdroj úvodní fotografie: cez.cz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516