Domů
Elektřina
Mládek: Dukovany namísto bourání Horního Jiřetína
Zámek Jezeří. Zdroj: Wikimedia

Mládek: Dukovany namísto bourání Horního Jiřetína

Uhlí pod Horním Jiřetínem nebude potřeba v případě, že jaderná elektrárna Dukovany bude sloužit do konce své životnosti a následně naváže výroba nově vystavených bloků. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek to uvedl v České televizi.

Mládek řekl, že za stávajících předpokladů společně s naplněním plánů schválené aktualizace Státní energetické koncepce (SEK) nebude uhlí pod Horním Jiřetínem potřeba.

Provoz Dukovan do 2037 a následná výroba v nových blocích namísto bourání Horního Jiřetína.

„Za předpokladu, že budou naplněny ty plány SEK, to znamená, že elektrárna Dukovany bude fungovat do konce své životnosti, do roku 2037 (…), a že tam postavíme nové bloky, aby plynule navázaly na ty bloky, které budou odstaveny. Pokud toto se podaří splnit, tak nemusíme bourat Horní Jiřetín,“ řekl Mládek.

Premiér Bohuslav Sobotka je přesvědčen o nutnosti prolomit uzemní limity těžby na dole Bílina, situace ohledně dolu ČSA a osudu Horního Jiřetína podle něj ještě není jasná. Podle jeho představ by ke konečnému rozhodnutí vlády mělo dojít do konce roku. Sobotka to uvedl tento týden po jednání s ředitelem Severočeských dolů Ivem Pěgřímkem.

Rozhodnutí by mělo padnout do konce roku

Otázkou územních limitů těžby by se vláda podle Mládka mohla zabývat na jednáních v listopadu či prosinci, dále bude o limitech jednat také tripartita.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje prolomení limitů na dole Bílina již v letošním roce, především pro využití v teplárenství. Při rozvoji jaderné energetiky nebude podle Mládka prolomení limitů na dole ČSA potřeba, ministerstvo proto navrhuje se touto otázkou zabývat znovu až v roce 2020.

Více o územních limitech těžby hnědého uhlí zde.

Argumenty k otázce prolomení limitů

Proti prolomení územních limitů těžby protestují lidé zainteresovaní v ekologii, argumentující hrozícími ekologickými škodami, společně s obyvateli Horního Jiřetína, kteří by byli v případě úplného prolomení limitů na dole ČSA vystěhováni. S ohledem na zdraví občanů svojí obavu vyjádřili také ústečtí lékaři prostřednictvím otevřeného dopisu vládě.

Na druhé straně stojí uhlí těžící společnost Severní energetická, horníci a odboráři, jejichž hlavním argumentem je zachování pracovních míst.

Úvodní fotografie: Zámek Jezeří, Horní Jiřetín, autor:Whitesachem

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se