Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), loni zvýšila čistý zisk na 116,8 milionu eur (3,07 miliardy Kč) z 24 milionů eur (630,5 milionu Kč) v roce 2015. Valná hromada podniku rozhodla, že celý zisk si podobně jako v minulosti nerozdělí akcionáři, ale společnost jej investuje hlavně do dokončení jaderné elektrárny Mochovce. Informovaly o tom SE, do jejichž vlastnické struktury v minulém roce vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding.

Loňský nárůst čistého zisku společnost zdůvodnila kromě jiného úspornými opatřeními a absencí jednorázových mimořádných položek.

Naopak, zisk společnosti před zdaněním, úroky a odpisy loni meziročně klesl o více než polovinu na 376 milionů eur (9,88 miliardy Kč), a to hlavně z důvodu mimořádné změny odhadu rezervy na jaderné vyřazování a skladování a snížení hodnoty majetku v roce 2015.

„V roce 2016 dosáhly velkoobchodní ceny elektřiny na trzích historicky nejnižších hodnot za poslední dekádu, navzdory tomu se nám podařilo společnost stabilizovat a dosáhnout solidních výsledků,“ uvedl generální ředitel SE Bohumil Kratochvíl.

Chladící věže JE Mochovce
Ilustrační foto

SE loni vyprodukovaly nejméně elektrické energie za poslední roky. Objem investic podniku loni klesl o čtvrtinu na 541 milionů eur (14,2 miliardy Kč). Finance směřovaly hlavně do dostavby třetího a čtvrtého bloku elektrárny v Mochovcích.

Dostavba dvou bloků jaderné elektrárny v Mochovcích na jihu země se zpožďuje a prodražuje. Akcionáři SE letos v březnu opět navýšili rozpočet projektu, a to na 5,4 miliardy eur (141,8 miliardy Kč).

Původní plán před lety počítal zhruba s poloviční částkou. Zahájení provozu třetího bloku se očekává na konci roku 2018 a čtvrtého bloku elektrárny v závěru roku 2019. To oproti původnímu záměru znamená odklad o šest let.

Adrian Bobok mka

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *