Slovenské elektrárne investují loňský zisk do dostavby JE Mochovce

DomůElektřinaSlovenské elektrárne investují loňský zisk do dostavby JE Mochovce

Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), loni zvýšila čistý zisk na 116,8 milionu eur (3,07 miliardy Kč) z 24 milionů eur (630,5 milionu Kč) v roce 2015. Valná hromada podniku rozhodla, že celý zisk si podobně jako v minulosti nerozdělí akcionáři, ale společnost jej investuje hlavně do dokončení jaderné elektrárny Mochovce. Informovaly o tom SE, do jejichž vlastnické struktury v minulém roce vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding.

Loňský nárůst čistého zisku společnost zdůvodnila kromě jiného úspornými opatřeními a absencí jednorázových mimořádných položek.

Naopak, zisk společnosti před zdaněním, úroky a odpisy loni meziročně klesl o více než polovinu na 376 milionů eur (9,88 miliardy Kč), a to hlavně z důvodu mimořádné změny odhadu rezervy na jaderné vyřazování a skladování a snížení hodnoty majetku v roce 2015.

„V roce 2016 dosáhly velkoobchodní ceny elektřiny na trzích historicky nejnižších hodnot za poslední dekádu, navzdory tomu se nám podařilo společnost stabilizovat a dosáhnout solidních výsledků,“ uvedl generální ředitel SE Bohumil Kratochvíl.

Ilustrační foto

SE loni vyprodukovaly nejméně elektrické energie za poslední roky. Objem investic podniku loni klesl o čtvrtinu na 541 milionů eur (14,2 miliardy Kč). Finance směřovaly hlavně do dostavby třetího a čtvrtého bloku elektrárny v Mochovcích.

Dostavba dvou bloků jaderné elektrárny v Mochovcích na jihu země se zpožďuje a prodražuje. Akcionáři SE letos v březnu opět navýšili rozpočet projektu, a to na 5,4 miliardy eur (141,8 miliardy Kč).

Původní plán před lety počítal zhruba s poloviční částkou. Zahájení provozu třetího bloku se očekává na konci roku 2018 a čtvrtého bloku elektrárny v závěru roku 2019. To oproti původnímu záměru znamená odklad o šest let.

Adrian Bobok mka