Domů
Elektřina
Vědci z celého světa řeší v Praze novinky v termojaderné fúzi

Vědci z celého světa řeší v Praze novinky v termojaderné fúzi

Elektřina
Bez komentáře
5. září 2016, 16:38
ČTK

V Praze se sešlo více než tisíc zahraničních i českých vědců, aby prezentovali nejnovější poznatky o termojaderné fúzi. Pomocí tohoto procesu, který pohání i Slunce, by lidstvo mohlo v budoucnu získat neomezený zdroj energie. Mezinárodní symposium o technologiích pro jadernou fúzi „SOFT 2016“ začalo dnes v pražském Kongresovém centru a potrvá do pátku. Představí i jeden z nejdražších výzkumných projektů na světě – tokamak ITER, který se buduje ve Francii. Podílejí se na něm i Češi.

„Jde o prestižní záležitost. Konference se koná každé dva roky v jiné zemi a je zaměřena na stav vývoje technologií, které se používají v rámci termonukleárního fúzního výzkumu,“ řekl dnes ČTK ředitel pořádajícího Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR Radomír Pánek.

Energii z hmoty lze získávat dvěma způsoby. Prvním je štěpení těžkých atomů, které však produkuje radioaktivní odpad a je ohroženo nedostatkem paliva. Druhý způsob je založen na slučování lehkých jader s minimální produkcí odpadu. Jde o reakci, která se vyskytuje ve vesmíru.

Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor ITER by měl být předstupněm ke komerčnímu využití termonukleární fúze v energetice. ITER se staví od roku 2006 ve francouzském Cadarache, sto kilometrů severně od Marseille. O termojadernou elektrárnu přitom lidstvo usiluje přes 50 let.

Generální ředitel ITER Bernard Bigot dnes na konferenci řekl, že v roce 2032 by měl reaktor ITER prokázat, že vyprodukuje desetkrát více energie, než se do něj vloží.

Tím by projekt splnil i svůj hlavní cíl – porozumět termojaderné fúzi tak, aby se mohla využívat pro komerční účely. Na stavbě projektu s rozpočtem zhruba 15 miliard eur se podílí EU, Rusko, Indie, Čína, Jižní Korea a USA. Rozsáhlý komplex se má dokončit v roce 2025.

Experimentální tokamak ITER; Zdroj: iter.org

Na přípravě ITER se podílejí také čeští vědci. V Ústavu fyziky plazmatu AV ČR provádějí výzkum na tokamaku COMPASS. Češi nedávno objasnili efekt, který sníží extrémní toky energie na první stěnu reaktoru, a tedy i možné problémy s jeho provozem. Objev je podle Pánka klíčový právě pro projekt ITER.

Pražská konference se zaměřuje na špičkové technologie spojené s vývojem reaktorů. Nároky na jejich konstrukci jsou enormní, mají například obsahovat plazma o teplotě 300 milionů stupňů Celsia.

„Vývoj reaktoru na principu termonukleární fúze je celosvětovým úsilím. Je to extrémně náročná a drahá záležitost,“ dodal Pánek.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny elektřiny v Evropě jsou na novém rekordu, reagují na zdražování zemního plynu
15. srpen 2022, 14:16
Cena elektřiny v Evropě je rekordní, za rok šestkrát vyšší. Mohou za to i vedra a sucho
15. srpen 2022, 14:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se