Domů
Emise CO2
Globální emise CO2 v pololetí podle studie rekordně klesly

Globální emise CO2 v pololetí podle studie rekordně klesly

Emise CO2
13 komentářů
15. říjen 2020, 14:04
ČTK

Globální emise oxidu uhličitého v prvním pololetí klesly meziročně o rekordních 8,8 procenta, respektive o 1,551 miliardy tun. Vliv na to měly koronavirová omezení. Vyplývá to ze studie, jejíž závěry zveřejnila v časopise Nature Communications skupina vědců z Číny, Francie, Japonska a Spojených států.

Vědci použili údaje založené na aktivitě v reálném čase. Analyzovali denní, týdenní a sezonní trendy emisí oxidu uhličitého před a po pandemii nemoci covid-19 a před ekonomickým poklesem, který pandemie způsobila.

Letos na jaře vlády po celém světě uzavřely ekonomiky, aby zabránily šíření nemoci covid-19. To výrazně snížilo spotřebu energie pro průmyslovou výrobu a dopravu a mělo za následek pokles emisí skleníkových plynů. Také teplejší počasí na severní polokouli proti normálu znamenalo, že emise byly o něco nižší.

Studie uvedla, že denní pokles emisí byl nejvýraznější v dubnu, kdy platila nejpřísnější omezení. Množství emisí se pak začalo zvyšovat koncem dubna a v květnu, kdy se v Číně a části Evropy obnovila ekonomická aktivita. Pokles emisí souvisejících s dopravou však přetrvával.

Uvedené snížení objemu emisí je největším poklesem za první pololetí a je i větší než roční pokles v době druhé světové války, i když průměrné emise jsou nyní mnohem vyšší než v té době, uvedla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
miro novak
15. říjen 2020, 14:41

ked sa pozriem na medzirocny narast co2 na Mauna Loa, ziadny pokles ludmi emitovaneho co2 nevidim. Kde urobili sudruhovia z NDR chybu?

Jan Veselý
15. říjen 2020, 14:46

V první řadě vždy hledejte chybu v sobě. V tomto případě nechápete rozdíl mezi absolutními hodnotami naměřenými na Mauna Loa a poklesem růstu koncentrací CO2 vlivem lidské činnosti.

Jinými slovy porovnáváte absolutní hodnoty s druhou derivací (zpomalení růstu).

Josef
15. říjen 2020, 18:42

Na tomto příkladě je vidět, jak málo lze ovlivnit emise CO2 změnou chování.

PetrV
15. říjen 2020, 21:12

Veselý je hluchy a slepý. Vůbec nebere v úvahu, že za nárůst co2 v atmosféře může metan z prirodnich procesů především únikem z moří z karbohydrátů. Ten se vlivem UV záření rychle rozkládá na co2. NAVIC je to nejméně 20x silnější skleníkový plyn nežli co2. Celý zelený podvod je jen obyčejná krádež za bílého dne posvecena státy.

Josef
16. říjen 2020, 14:18

Ten růst CO2 v atm. je způsobem pálením fosilních paliv, nechá se to dokázat analýzou izotopů uhlíku.

miro novak
16. říjen 2020, 10:02

Hladal som v sebe a nasiel som, ze som dislektik.

Skutocne, uz v nadpise: "Globální emise CO2 v pololetí podle studie rekordně klesly" je jasne deklarovana druha derivacia.

Este si dam za ulohu nastudovat, co znamenaju slova ako: Dislektik, Globalni, Studie, Record, Deklarovanie a Derivacia.

Raz, ked budem velky, budem taky dobry ako Jan Vesely.

Milan Vaněček
15. říjen 2020, 15:17

Mohli by jste dát přímý odkaz na ten článek v Nature, resp někdo z university by nám mohl z něj okopírovat podstatné části??

Já jako pensista se k tomu už nedostanu.

Toto je experiment v reálném čase který nám může říci jak bezprostředně ovlivňuje lidská činnost koncentraci CO2 v ovzduší, resp jaká je reakce klimatických vazeb na pokles emitovaného CO2.

Jen nevím zda to (-8,8%) bude vidět vzhledem k přírodním silám (změny ve vegetaci během roku) a zpětnovazební smyčce oceány-ovzduší.

Oldřich Sklenář
15. říjen 2020, 17:40
Milan Vaněček
15. říjen 2020, 18:42

Děkuji, teď ještě jestli někdo ve světě dokáže tato data dát dohromady s měřeními CO2 v atmosféře v prvém pololetí 2020 (a nastalou změnou, bude-li pozorovatelná) a vytěžit z toho nějaké údaje pro zpřesnění klimatických modelů.

Ivan Novák
15. říjen 2020, 19:14

Hezké, díky.

Pokud jsem něco nepřehlédl, ta zpráva se věnuje pouze skutečnému CO2, a nikoli CO2ekv - škoda, že pro srovnání nebyl vyhodnocen i metan. Kontrola výpočtů vůči měření na té Mauna Loa asi zatím nechybí, možná by to nebylo statisticky průkazné, tak rychle se koncentrace v atmosféře, řekl bych, nehomogenizují a neprůměrují, změna z toho hlediska není dost velká.

Implicitní očekávání autorů ohledně druhé vlny se ukazuje jako ne úplně podložené (ale snáze teď spočtou druhé pololetí, zbyde více sil na tu Havaj).

Ivan Novák
15. říjen 2020, 21:04

Dodatek: koukám, že NOAA, nejen na Mauna Loa, měří i ten metan, a taky NO2 a SF6. Všecko to roste jako blázen. Uhelné elektrárny se denitrifikují, ale nahradit zhášedlo v ZVN vypínačích bude dost fuška.

Bizon
16. říjen 2020, 15:25

To měření SF6 mně taky překvapilo, ani jsem nevěděl jak silný skleníkový plyn to je. V některých aplikacích už je zakázaný, ale na ty vysokonapěťové stykače/vypínače má výjmku. Nahrazovat se bude těžko, máloco má tak vysokou dielektrickou pevnost. Aspoň je, krom toho GHG efektu, narozdíl od NOxů neškodný.

Michal
20. říjen 2020, 08:01

O CO2 ve vzduchu rozhodují oceány, které se snaží být v rovnovážném stavu, lidská činost nemá šanci s tím cokoli udělat trvale, bez toho aby zmizely oceány. takže samosebou že to na tom grafu není vidět a to ani nikdy neodpovídalo exponeniálnímu růstu lidských emisí, protože je v kontextu masivního koloběhu oceánu irelevantní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se