Domů
Emise CO2
Austrálie zveřejnila plán na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050
Emise
Zdroj: Pixabay

Austrálie zveřejnila plán na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050

Emise CO2
5 komentářů
29. říjen 2021, 07:55
Jan Budín

Austrálie plánuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 pomocí využití dnes dostupných technologií, budoucích technologických pokroků či mechanismů kompenzace emisí skleníkových plynů. Ve zveřejněném dlouhodobém plánu dále Austrálie uvedla, že dosažení uhlíkové neutrality nebude znamenat ukončení těžby a exportu uhlí nebo plynu a že se nejedná o "plán za každou cenu".

Australský plán na dosažení uhlíkové neutrality byl zveřejněn ve středu poté, co mu Národní strana, která je členem tamní vládní koalice, vyjádřila podmíněnou podporu po dlouhotrvajícím odporu podpořit jakýkoliv plán cílící na snížení využití fosilních zdrojů.

„Rozhodnutí činěná v zahraniční přinášejí velké změny v globální ekonomice, které ovlivní Austrálii jak pozitivně, tak negativně,“ uvedl podle zahraničního serveru Argus australský premiér Scott Morrison.

Zahraniční server Argus připomněl, že zatímco většina vyspělých zemí v poslední době zvyšovala své cíle v oblasti snižování emisí skleníkových plynů, Austrálie přistoupila k poslední úpravě cíle v roce 2016.

Austrálie ve zveřejněném plánu mimo jiné uvedla, že od roku 2005 snížila emise skleníkových plynů o 20 % a že do roku 2030 by mohlo dojít ke snížení až o 35 %, což je o 7 až 9 procentních bodů více, než je stanovený cíl.

„V Glasgow potvrdím, že Austrálie bude pokračovat v hraní své role. Stanovíme si cíl dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 a budeme mít jasný plán, jak toho dosáhnout. Uděláme to australským způsobem,“ uvedl Morrison.

Hlavní část úspor emisí skleníkových plynů (40 % proti roku 2005) má být realizována díky naplnění technologického investičního plánu, který se opírá mimo jiné o solární elektrárny, úložiště energie, vodík či zařízení na zachycování a ukládání emisí CO2.

Ze zhruba jedné třetiny se Austrálie plánuje spolehnout na globální technologické trendy a budoucí technologické průlomy a zhruba 10 až 20 % poklesu emisí CO2 má připadnout na využití mechanismů kompenzace uhlíkových emisí.

Austrálie dále potvrdila, že plánuje dosáhnout uhlíkové neutrality a zároveň udržet při životě uhelný průmysl.

„Není to plán za každou cenu. Nedojde k ukončení těžby a exportu uhlí nebo plynu. Nebude to mít dopad na domácnosti, podniky nebo zbytek ekonomiky prostřednictvím nových nákladů nebo daní. Nebude to stát pracovní pozice - ani v zemědělství, těžbě či v plynárenství. Nezvýší to účty za energie. “ uvedla Austrálie ve zveřejněném plánu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Josef
30. říjen 2021, 02:17

No jistě, Austrálie dosáhne uhlíkové neutrality a zachová svojí těžbu uhlí. Ve skutečnosti to znamená to o čem píši pořád , že nové zdroje maximálně pokryjí růst poptávky , ale v žádném případě nezpůsobí pokles poptávky po fosilních palivech. Austrálie to ví a také ví že při jejich mizivém zalidnění a klimatu nebudou mít problém přejít na OZE a patrně to pro ně nebude ani ekonomická ztráta , všechno uhlí vyvezou a za to budou dovážet panely a větrné turbíny ekologii bude uděláno za dost a všichni budou spokojeni....

PETR
30. říjen 2021, 09:40

Za 30 let to uz nikoho nezajimat nebude.Je potreba jednat rychle,jinak to uz nema smysl.../jak to udelaji s lesnimi pozary ,to uz nepisi/,letecka namorni tutistika se do toho take pocita?

Michal K.
30. říjen 2021, 10:54

Není to plán za každou cenu. Nedojde k ukončení těžby a exportu uhlí nebo plynu. Nebude to mít dopad na domácnosti, podniky nebo zbytek ekonomiky prostřednictvím nových nákladů nebo daní. Nebude to stát pracovní pozice - ani v zemědělství, těžbě či v plynárenství. Nezvýší to účty za energie

- tak oni v Australii vynasli perpetum mobile ....

Akurat som zachytil, ze v Nemecku najvascsi zdroj elektrickej energie ze prvy polrok 2021 boli uholne elektrarne.

Takze oni tam buduju tie OZE 20 rokov, vrazili do toho stovky miliard Euro, a nakoniec najvias elektriny vyrabaju v uholnych elektrarnach.

To je ciste Waterloo. A pekelne drahe Waterloo ...

JVr
1. listopad 2021, 11:17

Austrálie na tom je X-krat lépe než Německo (z pohledu podmínek). Mají více slunce (x porcent navíc ročně vyrobeno z jednoho panelu -> levná solární energie), menší zalidněnost (jednodušší budování vedení, slunečníků i větrníků).

Tedy lez předpokládát, že náklady přechodu na OZE budou v Austrálii jinde než v EU.

Pokud (vědci/technologové) vyřeší nějakým rozumným způsobem akumulaci. Tak nebudou mít Australani problém být CO2 neutrální a dost možná i bez toho kontroverzního CCS, bez kterého to EU nikdy nedá.

Jan Veselý
1. listopad 2021, 12:42

Doporučil bych ignorovat toho ignoranta. O Austrálii a tamní politice, ekonomice a geografických podmínkách ví houby a to textu o Německu montuje Německo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se