Domů
Emise CO2
Německo dle vládní zprávy nedosáhne svých klimatických cílů, ministerstvo životního prostředí ji zpochybňuje
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Německo dle vládní zprávy nedosáhne svých klimatických cílů, ministerstvo životního prostředí ji zpochybňuje

Německé úsilí ve snižování emisí nebude stačit k dosažení klimatických cílů země, uvádí vládní zpráva. Náš západní soused svůj klimatický cíl pro rok 2030 dle studie nedosáhne o 16 procentních bodů.  Podle německého ministerstva životního prostředí je však průkaznost zprávy "omezená", jelikož mezitím bylo přijato mnoho dalších opatření.

Zpráva vypracovaná Institutem pro aplikovanou ekologii (Öko-Institut) v souladu s požadavky Evropské unie předpovídá, že emise v Německu klesnou do roku 2030 o 49 % a do roku 2040 o 67 % ve srovnání s úrovní z roku 1990. Klimatické cíle však stanovují snížení o 65 %, resp. 88 %.

"Německo by tak v příštích dvou desetiletích nesplnilo své klimatické cíle, pokud by nebyla přijata žádná další opatření," uvádí Öko-Institut.

Zpráva zohlednila všechna opatření, která byla přijata do konce srpna 2020. Podle institutu přispěje v příštích letech k největšímu snížení emisí energetický sektor, a to díky postupnému ukončení výroby elektřiny z uhlí, rostoucímu počtu obnovitelných zdrojů energie a rostoucím cenám emisí skleníkových plynů v evropském systému obchodování s emisemi (EU ETS).

Předpokládá se, že emise skleníkových plynů v tomto odvětví klesnou do konce desetiletí na 193 milionů tun ekvivalentu CO2 a do roku 2040 na 75 milionů tun, čímž bude překročen odvětvový cíl.

Snižující se energetická náročnost budov a přechod na elektromobilitu dále přispějí ke snížení emisí CO2, i když v mnohem menším měřítku. Snížení emisí v sektoru budov dle předpovědi do roku 2030 dosáhne přibližně 57 % namísto 68 %, jak požaduje vládní cíl. Snížení emisí v dopravě potom 23 % namísto 48 %. Emise v průmyslu by měly do roku 2030 klesnout o 45 % namísto 58 %.

Vývoj emisí v Německu dle předpovědi vládní zprávy v jednotlivých sektorech. Zdroj: Öko-Institut - Projektionsbericht 2021 für Deutschland

"Zpráva jasně ukazuje, že stávající nástroje je třeba dále rozvíjet a zavádět i nové," uvedl Ralph Harthan, výzkumný pracovník Öko-Institutu.

Závěry zprávy budou pravděpodobně využity v koaličních jednáních sociálních demokratů (SPD), Zelených a Svobodných demokratů (FDP), kteří v nejbližších dnech plánují zahájit formální rozhovory o vytvoření vládní koalice.

Zpráva nezohledňuje poslední vývoj

Německé ministerstvo životního prostředí však uvádí, že průkaznost zprávy bude velmi "omezená", jelikož mezitím bylo přijato mnoho dalších opatření. Zpráva zahrnuje opatření přijatá v rámci německého energeticko-klimatického plánustimulačního balíčku na oživení ekonomiky po koronavirové krizi.

Rozhodnutí německého ústavního soudu z roku 2021, dle něhož musí vláda stanovit závazné cíle pro snižování emisí, však není zohledněno, stejně jako rychlý růst cen evropských emisních povolenek (EUA) v posledních měsících.

Citlivostí analýza však ukazuje, že při výrazně vyšších cenách EUA klesnou emise skleníkových plynů do roku 2030 o 51 % ve srovnání s rokem 1990. Nicméně i v tomto případě by nebylo cíle pro rok 2030 dosaženo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Omega
20. říjen 2021, 11:44

No jediné relativně rychlé a funkční řešení, které by jim nahnalo pár procent navíc je přestavba velkých trafostanic ze severu na jih na HVDC. Tím by na stejných kabelech získali velkou kapacitu ze severu na jih

Josef
22. říjen 2021, 00:17

No jediné řešení ? To nevíte že si příští rok naplánovali zavřít všechny jaderné elektrárny , tak takhle tyto nesmyslné nápady opustit a místo toho nechat stávající bloky v provozu a postavit nové - Čína to umí za 5 let.

Emil
20. říjen 2021, 11:57

Jestli dobře počítám, tak těch chybějících 16 procentních bodů docela přesně odpovídá rozdílu mezi tím, jestli v roce 2030 bude v provozu šest zbývajících německých jaderných bloků, nebo jestli jejich výrobu nahradí uhlí...

Jiří Vápeník
20. říjen 2021, 14:44

Zajímavé je, že klacky pod nohy ve splnění dealu 2030 je nejen tato “msta odstaveného jádra”, ale i emisní povolenky. Konečné řešeni ale D zvládne protože alternativlos.

Richard Vacek
20. říjen 2021, 12:14

A stane se něco, když se plán nesplní?

Arimatejský
20. říjen 2021, 13:00

Nestane, stále na tom budou lépe a budou vykazovat vyšší snížení než Česko.

Ivan Novák
20. říjen 2021, 14:34

Že jsem tak smělý, čím se měří toto "lépe"?

Vinkler
20. říjen 2021, 18:09

Ostrou tužkou jde vykázat cokoli, i snížení co není.

frank
20. říjen 2021, 14:37

Ale nebudou , česko mělo v roce 1990 větší základnu kterou SNR nevyvážilo ani NDR..

PETRIK
20. říjen 2021, 17:59

Silny provoz na nemeckych letistich /startujicich letadel/ se to toho take pocita?Nejake omezeni vyroby Fabie combi je proti tomu prkotina.../omezeni limitu CO 2/

JD
20. říjen 2021, 19:13

Ano.

V grafu je to ta červená část (mezinárodní letecká a lodní doprava).

Tedy ta násobně menší kolonka než je ta tmavě zelená (doprava).

A ten letecký provoz není v této době zase až tak silný.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se