Domů
Legislativa EU
Evropská komise žaluje Německo a Maďarsko za nevyhovění třetímu energetickému balíčku
Zdroj: Flickr

Evropská komise žaluje Německo a Maďarsko za nevyhovění třetímu energetickému balíčku

Německo a Maďarsko čelí žalobě ze strany Evropské komise z důvodu nesouladu s třetím energetickým balíčkem. Německý národní regulátor podle Komise nemá dostatečné pravomoci a nastavení pravidel pro provozovatele sítí nesplňuje požadavky modelu ITO. V případě Maďarska je chybně nastavena metodika síťových tarifů.

Evropská Komise 19. července publikovala seznam sektorů a států, které porušily evropské právo. V oblasti energetiky jde o Německo a Maďarsko, na které byla podána žaloba k Evropskému soudnímu dvoru. Německo nereagovalo na upozornění o nevyhovující transpozici Třetího energetického balíčku z roku 2009. Maďarsko také v rámci třetího balíčku nevyhovuje metodice nastavení síťových tarifů.

Dle Komise Německo nedostatečně nastavilo pravomoci své regulační autoritě, která nemá plnou kontrolu nad nastavením síťových tarifů a dalších pravidel pro přístup k sítím. Důvodem byl fakt, že část těchto pravidel již byla obsažena v národní regulaci, proto o nich nerozhoduje regulátor. Nevyhovující stav je také v případě nastavení unbundlingu u modelu nezávislého provozovatele přenosové soustavy (ITO). Zmíněno je porušení pravidla týkajícího se nezávislosti managementu, které se v Německu chybně nevztahuje i na aktivity mimo EU.

Maďarsko se potýká s problémem v nastavení síťových tarifů. Metodika nastavení tarifů za využívání elektrické a plynové sítě nereflektuje část nákladů za provozování sítě, a je tak v rozporu s pravidlem reflektování nákladů v rámci evropských Nařízení. V souvislosti s tímto mají provozovatelé sítí omezené podmínky k napadnutí rozhodnutí regulátora.

Dle praxe v drtivé většině případů po žalobě dojde k napravení ještě před zahájením soudu. Případy se tak nedostávají k možnému finančnímu sankcionování.

Potřebujete být v obraze ohledně legislativy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti legislativy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 565/2020 Sb., o podmínkách poskytnutí kompenzací nepřímých nákladů pro odvětví, u kterých bylo zjištěno značné riziko úniku uhlíku v důsledku promítnutí nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny
16. květen 2022, 12:21
Nález Ústavního soudu ze dne 22. března 2022 sp. zn. Pl. ÚS 39/18 ve věci návrhu na zrušení části § 1 odst. 1, § 2f a 4a včetně poznámky pod čarou č. 15 a přílohy zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací (liniový zákon), ve znění pozdějších předpisů
9. květen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Hájek
24. červenec 2018, 20:08

Kdo by to byl řekl, že? Taková je to Německo vzorná země podporující energetický trh a ono pořád neplní směrnici starou 9 let, respektive její fundamentální části o unbundlingu a nezávislost regulační autority...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se