Domů
Plynárenství
Analytici: V případě chladné zimy nadále poroste cena zemního plynu, může dojít i k jeho nedostatku
Zemní plyn
Zdroj: Shutterstock

Analytici: V případě chladné zimy nadále poroste cena zemního plynu, může dojít i k jeho nedostatku

Na trh se zemním plynem, který bývá obvykle v tuto dobu před nadcházející zimní sezónou klidným, se nyní obrací stále větší pozornost. Zvláště pak na trh evropský. Důvodem je jednak rostoucí tlak uvnitř EU na odklon od uhlí k čistějším zdrojům energie, kterým zemní plyn je, pak ale také současný stav zásobníků zemního plynu, který je pod dlouhodobým průměrem. A to nejen v Evropě. Nižší stav zaplněnosti v Evropě je zapříčiněn rovněž nižším importem od ruského Gazpromu. Dle analytiků hrozí v případě, kdy by se nadcházející zima ukázala být chladnou, vysoké cenové špičky či dokonce fyzické nedostatky této komodity.

Trh se zemním plynem získává stále větší pozornost

Celosvětový růst v poptávce po zemním plynu, který byl a je rychlejší, než se očekávalo, a podprůměrná nabídka v průběhu roku způsobily, že ceny zemního plynu prudce vzrostly. Na vině je rovněž předcházející relativně chladná zima, která nechala oproti předešlým rokům výchozí stav zaplněnosti zásobníků na nižší úrovni, viz graf níže.

Před nadcházející zimní sezónou se proto pozornost obrací stále více k zásobníkům zemního plynu, které se ale, vzhledem k rekordním cenám plynu, nezaplňují tak, jak by bylo potřeba. Zásobníky nejsou pod pětiletým průměrem pouze v EU, ale také v USA.

V USA jsou zásobníky o 7,6 procentních bodů pod pětiletým průměrem, jak plyne z dat americké vládní agentury U. S. Energy Information Administration (EIA). Obchodníci si pak začínají všímat i nového trendu, kterým je větší provázanost trhů se zemním plynem. A to především díky rozvoji trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG).

„USA by měly být ostrov, ale v posledních 3 nebo 4 letech vidíme rostoucí propojení mezi americkým a celosvětovým trhem,“ uvádí Francisco Blanch, šéf oddělení komodit a derivátů v Bank of America, v komentáři k růstu cen plynu na americkém trhu. „Dostali jsme se od 50% korelace k 95% korelaci. Americký trh je tímto [nárůstem cen zemního plynu v Evropě a Asii] stržen.“

Dle odhadu analytiků export zemního plynu z USA v podobě LNG představuje přibližně 10 % tamní produkce.

Jaká bude nadcházející zima?

Pozornost se v době, kdy je těsná rovnováha mezi nabídkou a poptávkou, obrací k meteorologickým předpovědím. V případě, kdy by v následujících týdnech převládalo mírnější počasí, tzn. teploty nad normálem (resp. nižší spotřeba plynu), tak by se stav zásobníků mohl vůči dlouhodobému průměru zlepšit. Vzhledem k rekordně vysokým cenám však tuto situaci nelze přesněji kvantifikovat.

„Pokud bude zima chladná, tak trh nebude pouze těsným. Bude velmi těsným,“ uvádí Daniel Yergin z IHS Markit. „To by vyústilo buď ve fyzické nedostatky [zemního plynu], nebo by se to projevilo v cenách.“

„Směřujeme k vysokému riziku cenových špiček spíše než k dlouhodobě vyšším a vyšším udržitelným cenám,“ uvádí Christopher Louney ze společnosti RBC.

Nižší potrubní dodávky Gazpromu a Nord Stream II

Ceny zemního plynu v EU jsou výrazně ovlivněny nižším importem zemního plynu z Ruska, což má pochopitelně vliv na stav evropských zásobníků. Gazprom sice dokončil práce na novém plynovodu Nord Stream II, je ovšem otázkou, kdy plynovodem začne první plyn proudit vzhledem k evropské regulaci. Německý soud totiž neuznal námitky konsorcia Nord Stream vůči neudělení výjimky ohledně vlastnictví – tzn. společnost vlastnící plynovod musí být oddělena od dodavatele plynu.

Gazprom si je stavu evropských zásobníků plně vědom, přičemž varuje i před dalším růstem cen plynu během zimy. Přesto jeho dodávky do Evropy nedávno zaostávaly oproti průměru z předchozích let o přibližně 1 TWh/den. Jak ale uvádí Alexej Miller z Gazpromu, tak Gazprom své smluvní závazky, resp. dodávky zemního plynu plní.

O tom, že si Gazprom nezajistil dodatečné přepravní kapacity na tranzit plynu přes Polsko nebo Ukrajinu, jsme psali zde.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Omega
20. září 2021, 14:43

No tak nastane situace, kdy Gazprom řekne zákazníkům, dodáme plyn za 50 přes nordstream2, kde máme kapacitu, nebo přes jiný plynovod za 45, ale přepravu si domluvte a zaplaťte sami.

Dušan
20. září 2021, 17:39

Aby to nedopadlo tak, že Gazprom dostane "príkaz" od zákazníkov, že má zvýšiť dodávky ak chce s nimi do búdúcnosti obchodovať za dobrých podmienok : )

Dlhodobo podmienky VŽDY určuje ten čo má peniaze ... nie ten čo má tovar. Krátkodobo samozrejme môže dodávateľ vydierať ... dlhodobo sa mu to však nikdy nevyplatí ....

jozka
20. září 2021, 20:00

Uz jste tohle moudro prozradil automobilkam? Treba by jim to vyresilo trable s cipy...

Omega
20. září 2021, 20:51

No tak téhle situace se Gazprom bát nemusí.

Obchodníci jdou po zisku - dokud bude schopen dodávat levněji než konkurence, tak ho zákazníci těžko vyšachují (má po ruce celou asii, kam může dodávat trubkama a LNG

Stanislav Mikeska
21. září 2021, 08:03

Dušan, taky se může stát, že kupující klidně může topit penězi....pro Rusko už EU není jediný odběratel....

hellokitty
20. září 2021, 16:55

co je to ta "chladna" zima, lebo ten graf zdrazovania plynu by sa dal naroubovat aj na graf priemernych teplot za uplynulych 20 rokov, to nam tiez tak utesene stupa

napriklad oproti priemeru zo 60. rokov sa teplota v prosinci zvysila o 4 stupne

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-cr-mesice

vidim to aj na historii spotreby plynu, kde kazdy rok spotrebujeme menej a menej

jozka
21. září 2021, 11:11

I letos?

hellokitty
22. září 2021, 12:34

letos este neviem, lebo odpocet mi robievaju v dubnu, takze nemam data za cely rok

Michal K.
20. září 2021, 22:36

Přesto jeho dodávky do Evropy nedávno zaostávaly oproti průměru z předchozích let o přibližně 1 TWh/den.

Ako to mam chapat ? To znamena, ze odberatelia objednali mensie mnozstva plynu ?

Pavel Veselý
20. září 2021, 23:02

No jsou dlouhodobé kontrakty jako má např. Německo a ty jsou plněny. My kupujeme na burze (dlouhodobý kontrakt k pozici anti Rusko nemáme) a tam plyn být může a taky ho dost být nemusí. Nikdo nemůže nařídit , potřebujeme teď tolik a tolik, Gazprome dodej.

Michal K.
21. září 2021, 11:02

aha uz rozumiem. a na tu burzu dodali o nieco mensie mnozstvo ako po ine roky.

Super uz tomu rozumiem.

Dakujem za odpoved.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se