Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Způsobí jeřábová úložiště elektrické energie revoluci na trhu s akumulací energie?

Světová kapacita v oblasti akumulace elektrické energie je tvořena z více než 90 % přečerpávacími vodními elektrárnami. Startupová společnost Energy Vault tento měsíc oznámila, že jejich úložiště energie na bázi obdobných principů jako přečerpávací vodní elektrárna je komerčně dostupné. Společnost věří, že zařízení, které přivedla na trh, by se mohlo stát důležitým aktérem na trhu s akumulací elektrické energie.

Úložiště od Energy Vault je 120 metrů vysoký šestiramenný jeřáb využívající potenciální a kinetickou energii spolu s cloudovým softwarem. Jeřáb zdvihá betonové válce o hmotnosti 35 tun, které jsou vyrovnány kolem jeřábu a představují základ pro uchování a výrobu elektřiny. Materiál na výrobu válců je levný pozůstatkový beton, což umožňuje snížit cenu za uchovanou kilowatthodinu a zároveň má životnost 30-40 let. Software zajišťuje správnou polohu betonových bloků v případě potřebné dodávky elektřiny.

2. S příchodem zimy ceny elektřiny rostou, v Belgii se vyšplhaly až na 13 tisíc Kč za MWh

přenosové vedení

S poklesem teplot tradičně přichází období zvýšené poptávky po elektrické energii, což ovlivňuje situaci na energetických trzích. Největší cenové výkyvy příchod chladného počasí způsobil v Belgii, která letos vzhledem k odstávkám většiny jaderných bloků čelí obavám z nedostatku dostupného výkonu. Podobně je na tom i sousední Francie, která tak musela přestat elektřinu vyvážet, a naopak se musí spoléhat na její dovoz.

Cena elektrické energie na krátkodobém denním trhu v Belgii a Francii se s poklesem teplot, a s ním zvýšenou poptávkou po elektřině, vyšplhala na několikaletá maxima. V případě Francie se baseload na dnešní den obchodoval za 115,13 EUR/MWh, v Belgii cena vystoupala ještě výše na 184,86 EUR/MWh.

3. Španělsko chce do roku 2030 uzavřít veškeré uhelné a jaderné elektrárny

Španělský ministr energetiky José Dominguez oznámil, že Španělsko před rokem 2030 uzavře své jaderné a uhelné elektrárny. Toto oznámení přišlo krátce poté, co země přislíbila, že bude směřovat k výrobě elektřiny pouze z obnovitelných zdrojů. Informoval o tom portál Euractiv.

Ministr energetiky Španělska 15. listopadu oznámil, že současná socialistická vláda neplánuje prodlužovat životnost žádného z jaderných reaktorů. Nyní je životnost reaktorů stanovena na 40 let. Nejstarší jaderný reaktor v zemi je starý 37 let, což by znamenalo, že by byl uzavřen v roce 2021. Nejnovější reaktor byl zprovozněn před 30 lety a uzavřen by tedy měl být v roce 2028.

4. I druhou společnou aukci v Německu ovládly solární elektrárny, cena šla opět nahoru

Na začátku listopadu v Německu proběhlo druhé kolo společných aukcí pro obnovitelné zdroje, ve kterých se o podporu uchází současně developeři větrných i fotovoltaických elektráren. Stejně jako v prvním kole, které proběhlo letos v dubnu, uspěly pouze projekty fotovoltaických elektráren. Výsledek není žádným překvapením, do aukce byl totiž přihlášen pouze jediný projekt větrné elektrárny.

I ve druhém kole se developeři větrných a fotovoltaických elektráren mohli ucházet o 200 MW výkonu. Podle německého síťového regulátora Bundesnetzagentur bylo do aukce přihlášeno 50 projektů o celkovém výkonu 307 MW. Mezi nabídkami byl pouze jediný projekt větrné elektrárny, který však v aukci vzhledem k výši nabízené ceny neuspěl. Fakticky se tak jednalo o další kolo aukce pro fotovoltaické elektrárny.

5. Babiš: Vláda chce, aby nový blok Dukovan postavil ČEZ

JE dukovany

Stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla zajistit dceřiná firma společnosti ČEZ, jež elektrárnu provozuje. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, řekl Babiš. Firma ČEZ uvádí, že se proti staví minoritní akcionáři. Akcie ČEZ na pražské burze na premiérovo vyjádření reagovaly poklesem k 551 korunám. Ranní obchodování začínaly na 555 korunách za akcii.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dnes řekl, že přípravy na stavbu nového jaderného bloku pokračují.

6. Plynaři vítají možné vyřazení kombinovaných kotlů z dotací

Kotlíkové dotace

Český plynárenský svaz vítá možnost, že by ve třetí vlně takzvaných kotlíkových dotací nebyly podporovány kombinované kotle na uhlí a biomasu. Na dnešní tiskové konferenci to řekla výkonná ředitelka svazu Lenka Kovačovská. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pro novou dotační výzvu pro rok 2019 vyčlenilo tři miliardy korun. Ministr Richard Brabec (ANO) zhruba před dvěma týdny možné vyřazení kotlů umožňujících spalování uhlí připustil.

„Stát i energetické společnosti by měly domácnosti a privátní sektor motivovat, aby přecházely na ekologičtější paliva. Bezprostředním nástrojem jsou pobídky ze strany MŽP v rámci třetí vlny kotlíkové dotace. Máme signály, že se chce resort připojit na ekologickou stranu vytápění a výzva by neměla umožňovat dotace pro kombinované kotle. Je potřeba, aby stát dával signál, že dlouhodobě je uhlí na úrovni domácností nežádoucím palivem,“ řekla Kovačovská, bývalá náměstkyně ministerstva průmyslu a obchodu.

7. Zkušenosti s obnovitelnými zdroji by mohly v USA usnadnit nástup malých modulárních reaktorů

V posledních deseti letech byly v USA využívány dotace pro obnovitelné zdroje energie, čímž docházelo k jejich rozšíření po celé zemi. Pokud budou stejné dotace využity pro malé modulární reaktory (SMR – Small Modular Reactor), tak by SMR mohly být konkurenceschopné a rentabilní. Se studií přišlo americké ministerstvo energetiky (DOE).

Nová studie ministerstva energetiky USA zkoumala podporu ze strany státních, lokálních a federálních vlád, která byla použita pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Studie se zaměřila na období mezi roky 2005 a 2015. Studie dále zkoumá, zda SMR mohou získat podobnou podporu.

8. První polská aukce pro pevninské větrné elektrárny přinesla překvapivě nízkou cenu

Polský Energetický regulační úřad zveřejnil výsledky listopadové aukce pro obnovitelné zdroje. V aukci uspělo 31 projektů pevninských větrných elektráren o celkovém výkonu zhruba 1 GW. Zveřejněny byly také výsledky aukce bioplynových stanic. V Polsku se tak již rozbíhá systém jak kapacitních aukcí, tak aukcí pro obnovitelné zdroje.

Pokud dojde k výstavbě všech úspěšných projektů pevninských větrných elektráren, navýší se roční výroba polských OZE od roku 2021 o více než 2,3 TWh. Za 15 let pak mají úspěšně projekty dodat do  sítě necelých 42 TWh elektřiny za 1,92 mld. eur (49,9 mld. Kč). Nabídkové ceny úspěšných projektů na tzv. contract for difference se pohybovaly v rozmezí 36,73 až 50,51 EUR/MWh. V aukci uspěly mimo jiné polská státem vlastněná společnost PGE, energetický koncern innogy nebo portugalská společnost EDP.

9. EU chce rozvíjet těžbu a zpracování surovin pro baterie, nechce závislost na dovozu jako u ropy a plynu

Evropská unie urychluje plány k rozvoji těžby a rafinace lithia na svém území. Tyto plány jsou součástí snah rozvíjet celý výrobní řetězec baterií pro elektromobily v Evropě. Eurokomisař pro energetiku Maroš Šefčovič se obává, že závislost na dovozu potřebných surovin by mohla v budoucnu nahradit současnou závislost na dovozu ropy a plynu a mít pro Evropu podobné důsledky.

Evropská komise před rokem spustila tzv. Evropskou bateriovou alianci, což je platforma sdružující zástupce Komise, zainteresovaných členských zemí, Evropské investiční banky a klíčových aktérů z odvětví. Cílem této platformy je vytvořit konkurenceschopný výrobní řetězec baterií v Evropě. Aby bylo uskutečnění tohoto záměru možné, je nutné zajistit přístup k potřebným surovinám.

10. Šnobr: Forma stavby jaderného bloku, kterou chce Babiš, je nezákonná

jaderná elektrárna dukovany

Forma stavby nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany, o které dnes ve Valči u Třebíče mluvil premiér Andrej Babiš (ANO), je nezákonná, tvrdí to ekonom a poradce investiční skupiny J&T Michal Šnobr, který je minoritním akcionářem společnosti ČEZ a část minoritních akcionářů firmy sdružuje. Babiš dnes uvedl, že stavbu nového bloku Dukovan by měla zajistit dceřiná firma společnosti ČEZ, jež elektrárnu provozuje. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, dodal premiér.

Šnobr možné postupy tímto směrem označil za nereálné a nefunkční.

Téma

Německo bude v zimě ohroženo výraznějšími cenovými špičkami vlivem nízké hladiny Rýna

Rekordně nízké hladiny řek v letošním roce vedly k poklesu zásob uhlí německých černouhelných elektráren. To podle analytiků zvyšuje riziko výskytu špiček v ceně elektřiny v průběhu letošní zimy.

Druhé nejteplejší léto za téměř 140 let mělo za následek pokles hladiny vody v řece Rýn na rekordní minima. Řeka Rýn vlévající se do Severního moře v přístavu v Rotterdamu je nejdůležitější německou vodní cestou, která zajišťuje, mimo jiné, dodávky černého uhlí pro německé elektrárny.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se