Rekordně nízké hladiny řek v letošním roce vedly k poklesu zásob uhlí německých černouhelných elektráren. To podle analytiků zvyšuje riziko výskytu špiček v ceně elektřiny v průběhu letošní zimy.

Druhé nejteplejší léto za téměř 140 let mělo za následek pokles hladiny vody v řece Rýn na rekordní minima. Řeka Rýn vlévající se do Severního moře v přístavu v Rotterdamu je nejdůležitější německou vodní cestou, která zajišťuje, mimo jiné, dodávky černého uhlí pro německé elektrárny.

Nejnovější vládní údaje ukazují, že hladina vody v lokalitě Kaub, klíčovém bodě na Rýně pro lodní dodávky do vnitrozemí, dosahuje aktuálně hodnot těsně nad hranicí 30 cm, což je výrazně pod průměrem, který odpovídá 226 cm. 22. října klesla hladina vody až na 25 cm, historicky nejnižší hodnotu od roku 1880, od kdy jsou záznamy vedeny.

Výše vodní hladiny (v cm) na řece Rýn v lokalitě Kaub. Zdroj: Federální správa vodních cest a lodní dopravy

Nízká hladina vody v řece Rýn omezuje německou vnitrozemskou lodní přepravu dovážející uhlí z pobřežních terminálů. Lodě jsou v současnosti schopny přepravovat méně než třetinu obvyklé kapacity.

Energetické společnosti RWE a EnBW na svých platformách (platforma RWE, platforma EnBW) od srpna informují o omezení dodávek uhlí pro své elektrárny. RWE v srpnu publikovala informaci o omezení dodávek pro elektrárny Gersteinwerk a Westfalen.

„Naše uhelné bunkry nejsou v současné době tak plné, jak v této části roku obvykle bývají. Již jsme se uchýlili k přepravě po železnici a hledáme alternativy, jak zajistit dodávky pro zabezpečení dodávek elektřiny,“ uvedl mluvčí RWE, Jan-Peter Cirkel.

EnBW informovala o omezených dodávkách pro elektrárny Altbach, Heilbronn a významně omezených dodávkách pro elektrárnu Karlsruhe. Na konci minulého měsíce zároveň informovala o omezení výkonu jaderné elektrárny Philippsburg 2 způsobené nízkou hladinou vody v Rýně, který je využívána jako zdroj vody pro chlazení elektrárny.

Část vodní trasy na řece Rýn označovaná jako Kaub. Zdroj: Interrijn Group

Mezitím teploty v Německu poklesly pod normál. Pro poslední listopadový týden se očekávají teploty 5,5 °C pod normálem. Předpověď také ukazuje omezené srážky v následujících dnech.

„Nízké zásoby uhlí s největší pravděpodobností povedou k cenovým špičkám [elektřiny],“ uvedl jeden z obchodníků pro agenturu Montel a dodal, že v Německu aktuálně probíhá studená vlna, která zvýší poptávku po elektřině.

Velká část cenového vývoje bude záviset na tom, zda budou zajištěny alternativní dodávky a nákladovost těchto alternativ.

Mluvčí německého železničního přepravce DB Cargo prohlásila, že společnost vypravuje dodatečně dva vlaky týdně z Nizozemska do německých elektráren, aby byl vyrovnán nedostatek v lodních dodávkách. Obvykle je však přeprava po železnici mnohem nákladnější než lodní přeprava.

Infografika agentury Platts k vodní situaci na řece Rýn. Zdroj: Platts

Úvodní fotografie: Markus Prommy, Bundesamt für Gewässerkunde

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *