Španělský ministr energetiky José Dominguez oznámil, že Španělsko před rokem 2030 uzavře své jaderné a uhelné elektrárny. Toto oznámení přišlo krátce poté, co země přislíbila, že bude směřovat k výrobě elektřiny pouze z obnovitelných zdrojů. Informoval o tom portál Euractiv.

Ministr energetiky Španělska 15. listopadu oznámil, že současná socialistická vláda neplánuje prodlužovat životnost žádného z jaderných reaktorů. Nyní je životnost reaktorů stanovena na 40 let. Nejstarší jaderný reaktor v zemi je starý 37 let, což by znamenalo, že by byl uzavřen v roce 2021. Nejnovější reaktor byl zprovozněn před 30 lety a uzavřen by tedy měl být v roce 2028.

Dominguez ovšem uznal, že uzavírání jaderných elektráren je náročný a dlouhotrvající proces. Uznává, že se bude jednat o proces trvající dekády a že je možné, že uzavření bude trvat déle než do roku 2030. Rok 2040 ale nechce přesáhnout. Uzavření jaderných elektráren je podle ministra společenským rozhodnutím, které má být provedeno bezpečně. Podle dat IEA v roce 2016 Španělsko v jaderných elektrárnách vyrobilo přibližně 20 % své elektřiny a přibližně 23 % z obnovitelných zdrojů.

Uhlí a jádro bude nahrazeno obnovitelnou energií

Španělská vláda v minulém týdnu zveřejnila zákon, který by uzákonil 100% výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a zároveň snížení emisí o 90 % do roku 2050. Tento zákon ovšem nezmiňuje postupné uzavírání jaderných elektráren. Zmiňuje pouze uzavírání elektráren uhelných. Devět ze čtrnácti španělských uhelných elektráren se uzavře v červnu 2020. Důvodem je, že elektrárny nesplňují limity stanovené EU. Ministr Dominguez pak potvrdil, že zbývajících pět elektráren bude do roku 2030 také uzavřeno.

„Co si myslíme, že se stane, ale nevynucujeme to, je, že se [uhelné elektrárny] uzavřenou mezi lety 2020 a 2030. V roce 2030 zde nebudou žádné uhelné elektrárny, ale věřím, že se uzavřou samy již před tímto rokem a že je nebudeme muset zavírat my.“

José Dominguez, ministr energetiky Španělska

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *