Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. ERÚ: Nové tarify nebudou znamenat náhlou změnu cen elektřiny pro spotřebitele

Nová tarifní struktura, ceny elektřiny

Nové tarify elektřiny, které začnou platit od roku 2019, nebudou představovat náhlou změnu koncových cen pro spotřebitele. ERÚ spustí na začátku příštího roku analýzu, která má vést ke stanovení nových tarifů. V březnu chce oslovit poslance s představou o nových cenících. V Otázkách Václava Moravce to řekl člen rady ERÚ Vladimír Vlk.

Nový systém by měl během tří let více zohlednit v ceně kapacitu jističe; v současném systému se platí podle odebrané elektřiny. Zatím není jasné, zda například tisíce chalupářů budou muset měnit jističe, aby platili méně.

2. E.ON v Mydlovarech dokončuje bateriové úložiště za 24 milionů Kč

Projekt P2G E.ONu ve Falkenhagenu v Německu. Zdroj: eon

Energetická společnost E.ON ČR dokončuje v Mydlovarech na Českobudějovicku bateriový systém pro ukládání energie. Fungovat by měl v lednu. Jde o investici za 24 milionů Kč, společnost využila dotaci. Kapacita úložiště je jedna megawatthodina (MWh), bude-li provoz úspěšný, může se rozšířit až na deset MWh. ČTK to řekl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Je to podle něj první instalace s touto kapacitou v ČR. Bateriebude v areálu teplárny.

V těchto týdnech energetici dokončují zapojení. Dodavatelem je společnost Siemens, vyvinula technologii.

3. Tesla představila svůj první elektrický tahač Semi, na jedno dobití má ujet až 800 km

Šílenství stran pokročilých technologií se dostává i do oblasti nákladních automobilů, kde by mohlo mít hlubší ekonomický smysl. Elon Musk představil první elektrický tahač Tesla Semi, který může do budoucna změnit oblast kamionové přepravy. Nákladní přeprava na silničních komunikacích by se tak mohla stát čistší, rychlejší a bezpečnější.

Tesla Semi disponuje autopilotem a dalšími pokročilými bezpečnostními prvky, nicméně se o něm zatím zdaleka nedá hovořit jako o autonomním dopravním prostředku. I přesto disponuje možností jízdy více vozů těsně za sebou, což má kromě snížení nákladů na jízdu význam z hlediska počtu potřebných řidičů – v tomto případě je dostačující, aby byl plně řízen pouze první vůz konvoje, čímž dostáváme silniční ekvivalent vlaku. Elon Musk je přesvědčen o tom, že tento způsob jízdy, v praxi mnohdy aplikovaný lidskými řidiči, budou schopni realizovat desetkrát bezpečněji.

4. BNEF: Ceny baterií musí klesnout na třetinu, aby elektromobily mohly konkurovat konvenčním pohonům

Elektromobily

Ceny baterií musí klesnout o více než polovinu, aby elektrické vozy mohly konkurovat vozům poháněným spalovacím motorem. To se zřejmě stane v roce 2026, kdy by náklady na lithium-iontové akumulátory měly klesnout na zhruba 100 dolarů (2200 Kč) za kilowatthodinu. Vyplývá to z průzkumu Bloomberg New Energy Finance (BNEF).

Pozornost výrobců se přesunula z lithium-iontových baterií používajících kapalných elektrolytů na polovodičové baterie, které řeší potřebu bezpečnějšího a účinnějšího ukládaní energie. Automobilka Toyota Motor uvedla, že pracuje na komercializaci této technologie někdy po roce 2020.

5. Energetický výbor Evropského parlamentu žádá navýšení cíle energie z OZE na 35 %

Větrné elektrárny Siemens

Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku dnes v hlasování podpořil vyšší cíle pro podíl energie z obnovitelných zdrojů a pro energetické úspory, než původně navrhla Evropská komise. Podle názoru vlivného výboru EP by v roce 2030 mělo v unii z obnovitelných zdrojů pocházet 35 procent energie.

Evropská komise ve svém materiálu předpokládá na celounijní úrovni k roku 2030 „nejméně 27 procent“ energie z obnovitelných zdrojů. Její místopředseda pro energetickou unii Maroš Šefčovič ale vzhledem k dramatickému snížení cen navrhuje členským zemím EU debatu o cíli na úrovni 30 procent.

6. Siemens Gamesa zahájila výstavbu zařízení na akumulaci elektřiny do kameniva

Německá společnost Siemens Gamesa Renewable Energy vyvinula koncepci přeměny elektrické energie na teplo do kameniva. Inovativní technologie skladování elektrické energie začne fungovat na jaře 2019. Akumulace tepla do kameniva má sloužit jako způsob akumulace elektrické energie v době přebytku výroby z větrných elektráren.

Během posledních tří let německá společnost Siemens Gamesa Renewable Energy prováděla výzkum a vývoj zaměřený na přeměnu elektrické energie na teplo akumulované do kameniva (rockfill nebo rock-fill). Výzkumné práce byly prováděny na testovací jednotce v Hamburku.

7. Britská vláda chrání spotřebitele, nové dotace na OZE do roku 2025 nebudou

Obnovitelné zdroje energie

Britské ministerstvo financí oznámilo, že v rámci ochrany spotřebitelů nepočítá s novou podporou nízouhlíkových zdrojů nejméně do roku 2025. Do té doby také vláda zafixovala výši uhlíkové daně. Ostrovní stát každoročně vyplatí na již přiznané podpoře okolo 9 miliard liber. Pro investory do obnovitelných zdrojů je to špatná zpráva a jako zklamání ji označily také enviromentální skupiny.

Ve středu zveřejnilo briské ministerstvo financí zprávu k podpoře nízkouhlíkových zdrojů jako součást doprovodných dokumentů k britskému rozpočtu. Hlavním sdělením zprávy je, že dokud náklady na podporu neklesnou (současné odhady předpokládají, že podmínka nebude splněna dříve než v roce 2025), nedovolí vláda zavádění žádných nových dotací.

8. Křetínského LEAG, provozující uhelné elektrárny v Německu, žaluje rozhodnutí Komise o emisních limitech

Německý provozovatel hnědouhelných elektráren a dolů Leag vlastněný EPH Daniela Křetínského a PPF Petra Kellnera se začátkem tohoto měsíce připojil k právnímu postupu proti přísnějším limitům EU pro škodlivé látky vypouštěné z elektráren. Podle společnosti jsou nové limity mimo současné dostupné technologie.

LEAG se připojil k evropskému uhelnému sdružení Euracoal, německému hnědouhelnému lobbistickému spolku DEBRIV a těžaři Mibrag v soudním řízení u Evropského soudního dvora proti emisním limitům oxidů dusíku a rtuti v revidovaných normách kvality ovzduší pro tepelné elektrárny s výkonem nad 50 MWt (LCP BREF). Aktéři argumentují tím, že stanovené limity nelze splnit současnými z ekonomického hlediska dostupnými technologiemi.

9. V Temelíně cvičili na blackout, z Orlíku by elektrárna dostala elektřinu do hodiny

jaderná elektrárna temelín v noci

Jaderná elektrárna Temelín dnes testovala, jak by v případě blackoutu, tedy masivního výpadu elektřiny, fungovalo spojení s vodní elektrárnou Orlík, která pro Temelín tvoří jednu ze záloh. Orlík, vzdálený od elektrárny vzdušnou čarou 50 kilometrů, by zajistil dodávky elektřiny pro bezpečnostní systémy Temelína přibližně do hodiny. Na cvičení se podílelo 50 odborníků z ČEZ, České energetické přenosové soustavy (ČEPS) a E.ON. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Dvoudenní cvičení zaměřené na blackout chystá od 4. prosince i Jihočeský kraj, do něj se zapojí kolem 100 lidí.

Na Orlík by se Temelín obrátil až poté, co by selhalo 11 jeho vlastních možností dodávek elektřiny.

10. ČEPS zvýšila očekávaný růst brutto spotřeby elektřiny v ČR, do roku 2024 očekává 7,5% nárůst

Dispečink společnosti ČEPS. Zdroj: ČEPS

Provozovatel české přenosové soustavy ČEPS, a.s. zvýšil očekávaný růst brutto spotřeby elektřiny v české elektrizační soustavě ve střednědobém horizontu. Podle nového dokumentu Roční příprava provozu 2018 by měla brutto spotřeba elektřiny bez spotřeby na čerpání v přečerpávacích vodních elektrárnách vzrůst do roku 2024 na 76,0 TWh z letošních 70,64 TWh. 

Zatímco v loňské Roční přípravě provozu 2017 očekávala ČEPS růst brutto spotřeby elektřiny bez spotřeby elektřiny na čerpání do roku 2020 a poté její mírný pokles, v Roční přípravě provozu 2018 očekává ČEPS pokračování růstového trendu brutto spotřeby elektřiny i po roce 2020.

Téma

Pokročilé jaderné reaktory v Severní Americe

V USA se v posledních letech objevilo množství společností, startupů nebo jiných organizací zabývajících se vývojem pokročilých jaderných reaktorů. Možných cest budoucího vývoje jaderné energetiky jsou desítky, čemuž odpovídá i množství nových projektů. Americký think tank Third Way vytvořil report monitorující většinu nových jaderných projektů v Severní Americe.

Third Way se zaměřilo pouze na USA a Kanadu a nalezlo více než 50 společností s financováním v řádech desítek miliard Kč, zejména ze soukromých zdrojů. Mezi společnostmi jsou mladé startupy na začátku vývoje, ale i zavedené společnosti podporované respektovanými investory jako je například Bill Gates. Mezi cíle těchto reportů patří získání podpory a pozornosti vlády, lepší orientace pro potenciální soukromé investory a zpřehlednění situace na takto fragmentovaném trhu.

ENTSO-E: Rizika v zabezpečení dodávek elektřiny v Evropě nejsou pro tuto zimu vyloučena

Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS

Evropské sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) ve středu zveřejnilo svůj výhled bezpečnosti dodávek elektřiny v Evropě na následující zimu. Z analýzy plyne, že za normálních podmínek by neměla v zabezpečení dodávek elektřiny nastat žádná rizika. Ovšem v případě studených vln a nízké dostupnosti výrobních zdrojů upozorňuje sdružení, že dodávky nemusí být zabezpečeny v několika zemích zejména v druhém lednovém týdnu.

Za extrémních podmínek se očekává, že zejména ve Velké Británii, Francii, Belgii, Polsku a Itálii mohou nastat problémy se zabezpečením dodávek elektřiny. Tyto výsledky jsou založeny na pravděpodobnostní simulaci.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se