Vláda odhaduje, že nákup elektřiny z těchto větrných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 350 megawattů by spotřebitele stál zhruba 70 miliard dánských korun (254,3 miliardy Kč).
2. Evropská komise chce podporovat jadernou energetiku, píše Spiegel
Evropská komise chce podporovat jadernou energetiku a stavbu nových reaktorů. Uvedl to dnes německý server Spiegel Online s odvoláním na informace z komise. Rozvoj jaderné energetiky by měl pomoci snížit závislost Evropské unie na dodávkách zemního plynu z Ruska.
Podle plánu by se měly zlepšit podmínky pro investice do jaderné energetiky. Peníze pro tento účel by měl zčásti zajistit Evropský fond pro strategické investice (EFSI) a směřovat by měly i z evropských fondů pro vědu a výzkum
3. Německo v neděli ovládaly OZE, elektřina se „prodávala“ za -155 EUR/MWh
V Německu kolem nedělního poledne dosáhl podle předběžných dat výkon dodávaný obnovitelnými zdroji na hodnotu 51,78 GW. Mohly za to současně vhodné podmínky pro větrné i solární elektrárny. Na tuto situaci reagovaly i ceny na vnitrodenním trhu, které klesly ve dvě hodiny odpoledne až k hodnotě -155 EUR/MWh.
Neděle byla v Německu jedním z výrazně slunečných dní a bylo to znát i na výrobě elektřiny ze solárních panelů, které ve špičce dodávaly do sítě elektrický výkon téměř 26 GW. Větrné elektrárny dodaly dalších necelých 19 GW.
4. Plynovod TAP přemění Řecko v energetický uzel jihovýchodní Evropy
Řecký premiér Alexis Tsipras a zástupci dalších čtyř zemí dnes slavnostně zahájili výstavbu plynovodu Trans Adriatic Pipeline (TAP). Potrubí v délce 870 kilometrů bude konečným článkem trasy, která bude přepravovat zemní plyn z Ázerbájdžánu přes Gruzii, Turecko, Řecko, Albánii a pod mořem do jižní Itálie. Projekt sníží závislost oblasti na ruském plynu.
Projekt v březnu schválila Evropská komise jako součást plánovaného jižního koridoru, jehož cílem je spojit země EU s novými zdroji zemního plynu. TAP, který v návaznosti na plynovod Transanatolian Pipeline (TANAP) spojí pole Šach Deniz II v Ázerbájdžánu s Itálií, je největším projektem nových dodávek plynu do Evropy.
5. Do offshore větrného sektoru vstupuje silná konkurence ropných gigantů
Ropné společnosti přicházejí jako čerstvá konkurence na trh offshore větrných farem. Shell, Total, Eni, BP a další ropní giganti využívají svých zkušeností se stavbami na moři a realizací velkých projektů k diverzifikaci svých aktiv.
Velké ropné společnosti zaplavují rostoucí sektor offshore větrné energetiky a připojují se k energetickým gigantům a společnostem zabývajícím se obnovitelnými zdroji energie (OZE). Současní hráči v sektoru se připravují na tuhý boj se silnou konkurencí.
6. Výrobce kogeneračních jednotek Tedom míří na americký trh
Třebíčský výrobce kogeneračních jednotek Tedom se snaží posílit odbyt ve Spojených státech. S americkou firmou Tecogen zaměřenou na stejnou produkci zakládá společný podnik TTcogen, který bude prodávat zařízení Tedom na území USA. Sídlit bude v americkém státě Massachusetts. ČTK to dnes sdělil generální ředitel společnosti Tedom Josef Jeleček.
Kogenerační jednotky jsou energeticky úsporná zařízení pro společnou výrobu elektřiny a tepla. Spalují zemní plyn, ale také kupříkladu plyn uvolňovaný na skládkách. Tedom se jejich výrobou zabývá od svého vzniku v roce 1991.
7. Tesla emituje akcie v hodnotě 1,4 mld. dolarů na financování výroby modelu 3
Automobilka Tesla Motors oznámila sekundární emisí akcií v hodnotě 1,4 miliardy dolarů (34 miliard korun). Získané finanční prostředky mají pokrýt výdaje spojené s výrobou nadcházejícího Modelu 3 a pomoci automobilce s navýšením celkové výroby na 500 tisíc vozů v roce 2018. Oznámení o emisi akcií přichází pouze několik hodin po té, co Goldman Sachs změnil doporučení ohledně akcií automobilky z „neutral“ na „buy“.
Společně s prodejem akcií generálního ředitele Elona Muska na pokrytí daňových povinností spojených s uplatněním opcí bude celková suma prodaných akcií v hodnotě okolo 2 miliard dolarů (48 miliard korun).
8. Francie plánuje minimální cenu povolenky kolem 30 euro za tunu CO2
Francie plánuje zavedení minimální ceny emisní povolenky na úrovni 30 euro za tunu CO2. Novinářům to v úterý po jednání s evropskými velvyslanci řekla francouzská ministryně životního prostředí a prezidentka Pařížské klimatické konference Ségolène Royalová.
Francouzská vláda začátkem dubna oznámila, že pracuje na zavedení minimální ceny emisní povolenky, jelikož cena povolenky je dlouhodobě nízká a existující reformy nefungují podle původních představ.
9. ČEZ plánuje nakupovat v Polsku, uvažuje o teplárnách EDF
Česká elektrárenská společnost ČEZ uvažuje o předložení nabídky na převzetí polských teplárenských aktivit francouzské firmy EDF. Uvedl to dnes podle agentury Reuters člen představenstva ČEZ Ivo Hlaváč na ekonomickém kongresu v polských Katovicích. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová ČTK zájem firmy potvrdila, uvedla ale, že v první fázi by zatím šlo pouze o nezávaznou nabídku.
EDF letos zahájila prodej svých polských aktivit, jejichž hodnota se odhaduje až na dvě miliardy zlotých (zhruba 12 miliard Kč). EDF má v Polsku osm tepláren, z toho čtyři i s distribucí tepla. Na tamním trhu mají podíl 15 procent.
10. Americké úřady obdržely první žádost k výstavbě modulárních reaktorů
Americká společnost Tennessee Valley Authority (TVA) přeložila tamní Jaderné regulační komisi (NRC) žádost o předběžné povolení k výstavbě malých modulárních reaktorů (SMR) v lokalitě Clinch River.
Modulární reaktory podle TVA nabízí čistou energii, která by měla hrát klíčovou roli v oblasti tamního rozvoje ekonomiky, energetiky a ochrany životního prostředí. Jaderná regulační komise nyní posoudí bezpečnost, dopad na životní prostředí a připravenost projektu na krizové situace.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se