Francie plánuje zavedení minimální ceny emisní povolenky na úrovni 30 euro za tunu CO2. Novinářům to v úterý po jednání s evropskými velvyslanci řekla francouzská ministryně životního prostředí a prezidentka Pařížské klimatické konference Ségolène Royalová. 

Francouzská vláda začátkem dubna oznámila, že pracuje na zavedení minimální ceny emisní povolenky, jelikož cena povolenky je dlouhodobě nízká a existující reformy nefungují podle původních představ.

Royalová po úterním jednání s evropskými velvyslanci naznačila, na jaké úrovni by se minimální cena měla pohybovat.

„Řekla jsem jim, že Francie nastaví cenu emisní povolenky v příštím finančním zákoně (pro rok 2017 – pozn. redakce) na hranici 30 euro za tunu a je velmi důležité, že je tato snaha podporována koalicí dalších zemí,“ řekla podle zahraničního serveru Reuters Royalová.

Cena emisní povolenky v rámci Evropského systému obchodování s emisemi EU ETS se aktuálně pohybuje kolem 6 EUR/t CO2. Původní plány při zavedení tohoto systému však počítaly s cenou kolem 25 euro.

cena emisní povolenky
Současná cena emisní povolenky se pohybuje okolo 6 € (za tunu vypuštěného CO2). Zdroj: EEX

Lobbing za minimální cenu povolenky údajně zvažuje také Německo

Lobbing za minimální cenu emisních povolenek zvažuje podle Reuters také Německo. Vyplývá to z konceptu německého Národního akčního plánu, který stanovuje energetickou a klimatickou politiku země.

Část dokumentu, o jejíž finální podobě prozatím nebylo rozhodnuto, cílí na posílení vlivu EU ETS zavedením celoevropské minimální ceny povolenky. Tato část se také zabývá opatřeními pro zvýšení průmyslové efektivity, která by vedla ke snížení emisí, a dále lepším stanovením finančních pobídek ke snižování negativních vlivů na životní prostředí.

Podle analytika a investora Michala Šnobra však stojí za nefunkčností systému EU ETS mimo jiné právě snaha Němců.

„Němci dlouhé roky potichu a relativně nenápadně blokují funkčnost trhu EU ETS v podobě nízké (nefunkční) ceny povolenky. Pro německé politiky, kteří vsadili vše na drahý rozvoj OZE přímo z kapes spotřebitelů elektřiny, je nepřijatelné připustit další zvýšení už tak nebezpečně vysokých konečných cen elektřiny právě díky potenciálně vysoké ceně povolenky, která by se promítla ve vyšší ceně silové elektřiny. Němci považují velmi nízké ceny silové elektřiny za vítězství a úspěch Energiewende,“ řekl Michal Šnobr v nedávném rozhovoru na téma EU ETS.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *