1. Francouzský design malého modulárního reaktoru představen, měl by mít výkon 300-400 MW

Společnosti French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA), EDF, Naval Group a TechnicAtome představily design nového malého modulárního reaktoru. The Nuward, jak se francouzský SMR jmenuje, disponuje instalovaným elektrickým výkonem 300-400 MW a je výsledkem společného vývoje při využití francouzský zkušeností v oblasti tlakovodních reaktorů PWR.

Ve společném vyjádření organizace uvádí, že design Nuward byl vyvinut, aby uspokojil „rostoucí světovou poptávku po bezemisní, bezpečné a konkurenceschopné výrobě elektrické energie“. Návrh čerpá „výhody z nejlepších francouzských technologií a více než 50 let zkušeností v oblasti tlakovodních reaktorů, jejich vývoje, výstavby a více než 2000 reaktorových let provozních zkušeností reaktorů PWR“.

2. I relativně nové dieselové automobily několikanásobně překračují emisní limity

Berlín, Německo doprava, emise. Zdroj: Flickr, Kubilay Yu

Emise oxidů dusíku (NOx) v relativně nových dieselových vozech v běžném provozu stále několikanásobně překračují emisní limity EU. I emise oxidu uhličitého (CO2) jsou vyšší, než se původně předpokládalo. Na základě svých měření to uvedla Německá státní agentura pro životní prostředí (UBA).

Společně s pěti dalšími evropskými dopravními a environmentálními orgány testovala UBA dieselová vozidla s emisní normou Euro 3 až Euro 6c podle nového seznamu kritérií založených na Příručce o emisních faktorech pro silniční dopravu (HBEFA).

3. EDF: Francouzské reaktory s anomáliemi nevyžadují okamžitou opravu

Francouzská společnost EDF minulý týden oznámila, že objevila anomálie na svarech parogenerátorů ve svých jaderných elektrárnách. Po prvotním šetření byl identifikován potenciální problém u celkem šestnácti parogenerátorů vyrobených společností Framatome v šesti elektrárnách. Analýza EDF nicméně ukázala, že zařízení mohou zůstat v provozu a není třeba je urychleně opravovat. O dalším postupu rozhodne francouzský jaderný regulátor během následujících měsíců.

Společnost EDF provedla prvotní analýzu anomálií u svarů ve svých jaderných elektrárnách, o kterých informovala minulý týden. Celkem bylo identifikováno 16 problémových parogenerátorů, které vyrobila společnost Framatome.

4. Druhý jaderný blok typu EPR vstoupil v Číně do komerčního provozu

Blok 2 čínské jaderné elektrárny Taishan vstoupil do komerčního provozu a stal se tak druhým reaktorem typu EPR na světě, který tohoto milníku dosáhl. První blok EPR v Taishan 1 byl do komerčního provozu uveden před devíti měsíci a právě díky zkušenostem z tohoto bloku bylo uvádění Taishan 2 do komerčního provozu o tři měsíce kratší. Na světě jsou v různých fázích výstavby další tři jaderné reaktory typu EPR.

Druhý blok jaderné elektrárny Taishan v čínské provincii Guangdong vstoupil do komerčního provozu a stal se druhým reaktorem EPR v provozu na světě. Milníku elektrárna dosáhla 7. září po testování nepřetržitého provozu na plný výkon po dobu 168 hodin, které začalo 30. srpna.

5. San Jose chce být prvním velkým městem v USA, které zakáže využívat zemní plyn v nových domech

Zemní plyn

Americké San Jose, nejlidnatější město proslulé oblasti Silicon Valley, je na cestě stát se největším městem USA, které by zakázalo využívání zemního plynu v nových stavbách. Kalifornie, ve které San Jose leží, je známá svým negativním postojem k využívání fosilních paliv a snahami o jejich náhradu obnovitelnými zdroji.

Městská rada San Jose v úterý schválila návrh tamního starosty Sama Liccarda a dalších čtyř členů rady na vytvoření vyhlášky, která by zakazovala využívat zemní plyn v nových rodinných domech, bytových domech a malých domcích. Vyhláška by se nevztahovala na výškové budovy a stávající stavby.

6. USA zahájily komerční testování jaderného paliva ze silicidu uranu. Má vyšší odolnost při haváriích

Pohled do reaktoru jaderné elektrárny Santa Maria de Garoña. Zdroj: Nuclenor

Hlavní testy palivových souborů od společnosti EnCore, které obsahují uranové palivové pelety ze silicidu, byly poprvé zavezeny do reaktoru komerční jaderné elektrárny. Palivo bylo vyvinuto ve spolupráci s americkým ministerstvem energetiky v rámci programu vývoje paliva se zvýšenou odolností vůči haváriím. Dva palivové soubory byly zavezeny do druhého bloku Jaderné elektrárny Byron společnosti Exelon v průběhu plánované odstávky.

Soubory mají zirkoniové opláštění pokryté navíc chromem pro zvýšenou odolnost vůči oxidaci a korozi, vyšší hustotu palivových pelet ADOPT (Westinghouse’s chromia and alumina doped UO2 pellets) pro vylepšenou provozní ekonomii a palivové pelety ve formě silicidu. Uranový silicid má vyšší hustotu štěpného materiálu a vyšší tepelnou vodivost než klasická keramická směs oxidu uraničitého UO2, přičemž přináší výhody vyšší bezpečnosti a lepší provozní ekonomie díky delším palivovým kampaním a flexibilitě provozu. Silicidové pelety pro pilotní zkoušku palivových souborů vyrobily Národní laboratoře v Idahu.

7. RTE: Obnovitelné zdroje a modernizace přenosové soustavy si vyžádají desítky miliard eur

elektrické vedení, sloup

Francouzský provozovatel přenosové soustavy, společnost RTE, plánuje v průběhu nadcházejících 15 let investovat do tamní sítě desítky miliard eur. Podle společnosti jsou investice nezbytné pro integraci plánovaného růstu výkonu obnovitelných zdrojů a modernizaci přenosové infrastruktury.

Francouzský provozovatel přenosové soustavy plánuje do roku 2035 proinvestovat 33 mliard eur (přibližně 855 miliard Kč), tedy přes 2 miliardy eur ročně. Ve srovnání se současným objemem investic se podle společnosti jedná o 50% navýšení.

8. O dostavbu slovinské jaderné elektrárny mají zájem USA i Rusko

Slovinský premiér Marjan Šarec v rozhovoru pro slovinskou televizi obhajoval plán na dostavbu jaderné elektrárny Krško, který veřejnosti představil koncem srpna. Zájem o účast na projektu už podle něj projevily Spojené státy i Rusko. Stejně jako v případě dostavby české jaderné elektrárny Dukovany ale slovinský záměr vyvolává kontroverze se sousedním Rakouskem.

Slovinsko z Krška získává 40 procent energie, spotřeba elektrického proudu v budoucnu poroste a pro budoucí rozvoj je potřeba soběstačnost v zásobování elektřinou, řekl Šarec ve veřejnoprávní televizi Slovenija. Podle něj se jedná o jediný způsob, jak Slovinsko po vyřazení ekologicky nevyhovujících uhelných elektráren může dosáhnout stanovených cílů omezování emisí skleníkových plynů.

9. EIA: V USA nejvíce poroste výroba elektřiny z plynu a větru

Čína intenzivně buduje všechny nízkoemisní zdroje. U ní se ukáže jejich potenciál v masivním měřítku. Větrná farma Xinjiang. (Zdroj Wiki, Chris Lim).

Podle predikcí americké vládní agentury U. S. Energy Information Adminstration (EIA) v USA do budoucna poroste výroba elektřiny nejvíce ze zemního plynu a větrných elektráren.  Elektroenergetické mixy napříč jednotlivými regiony Spojených států se ovšem významně liší. 

EIA očekává, že v roce 2019 výroba elektrické energie ze zemního plynu vzroste o 6 % ve srovnání s uplynulým rokem a v roce 2020 o další 2 %. Podobně podle jejích dat vzroste i výroba elektřiny z větrné energie – konkrétně o 6 % v roce 2019 a o 14 % v roce 2020.

10. V Plané nad Lužnicí spustili největší bateriové úložiště v Česku

Pohled do velkého bateriového úložiště společnosti Solar Global v obci Prakšice nedaleko Uherského Hradiště, které bylo spuštěno na konci loňského roku. Zdroj: www.solarglobal.cz

Energetická skupina C-Energy dnes v areálu v Plané nad Lužnicí na Táborsku oficiálně spustila největší bateriové úložiště v Česku. Celková investice činila 70 milionů korun, samotný bateriový systém stál 60 milionů korun. Zařízení má výkon čtyři megawatty (MW) a kapacitu 2,5 megawatthodin (MWh). Firma tvrdí, že průměrná česká domácnost by z instalovaných baterií mohla napájet svá elektrická zařízení až jeden rok.

Úložiště používá technologii SIESTORAGE (Siemens Energy Storage) od společnosti Siemens. Zahrnuje řídicí systémy, lithiovo-iontové bateriové články, rozvaděče, střídače, transformátory, napájení vlastní spotřeby a další pomocné systémy. Celé akumulační zařízení je umístěno ve venkovním prostředí ve třech kontejnerech.

Názor

Urychlí destabilizace Blízkého východu evropskou „zelenou“ revoluci?

Ropný vrt

Útok na saúdská ropná zařízení potvrdil, jak moc se v posledních 30 letech proměnilo světové bezpečnostní paradigma. Zatímco v roce 1991 musel Saddám Husajn využít k likvidaci kuvajtských ropných polí své mohutné konvenční armády, dnes je provedení sabotáže mnohem jednodušší. Udržovat funkční obchodní vztahy s ropnou velmocí a nezaplétat se do regionálních problémů, je naopak čím dál těžší.

Saúdská Arábie je jedním z klíčových vojenských spojenců Západu v oblasti a vytváří mocenský protipól Íránu. Se svou produkcí 10,32 milionů barelů surové ropy denně bylamonarchie v roce 2018 podle organizace OPEC třetím největším producentem této suroviny na světě. Útok na saúdská těžební zařízení proto může výrazně ovlivnit světové ceny ropy a narušit křehkou mocenskou rovnováhu v regionu.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{"country":"CZE","type":"AREA","to":"2019-09-22","from":"2019-09-15","caption":"Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice. ","url":"https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2019-09-15","end_date":"2019-09-22"}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{"country":"GER","type":"AREA","to":"2019-09-22","from":"2019-09-15","caption":"Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu. ","url":"https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2019-09-15","end_date":"2019-09-22"}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *