Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Čínsky projekt jaderného dálkového vytápění byl zahájen

První čínský komerční projekt dálkového vytápění pomocí jaderné elektrárny byl spuštěn na JE Chaj-jang (Haiyang) v provincii Šan-tung. Dva reaktorové bloky designu AP-1000 zajistí vytápění pro 700 000 m2 obytné plochy.

Shandong Nuclear Power Company (SDNPC), vlastník jaderné elektrárny Chaj-jang a dceřiná společnost State Power Investment Corporation (SPIC), oznámila 15. listopadu, že po několika dnech zkušebního provozu byl oficiálně zprovozněn systém dálkového vytápění.

2. V Německu roste opozice k pravidlu minimální vzdálenosti větrných elektráren od obydlí

Plány německé vlády na zpřísnění pravidel pro minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí jsou podle zástupců průmyslu, odborů a ekologických organizací hrozbou pro naplnění německých klimatických cílů. Pravidlo, které má být zahrnuto do nového vládního zákona o odklonu od uhlí, se pak nelíbí ani německým státním ministrům životního prostředí. Onshore větrná energetika zažívá v Německu prudký propad nových instalací, kterých letos bude pravděpodobně méně než 1 GW.

Návrh německého pravidla pro stavbu větrné elektrárny v minimální vzdálenosti 1000 metrů od stávajících a nově i plánovaných obydlí s pěti a více domy se stal terčem kritiky různých zájmových skupin. Pravidlo, které má být zahrnuto do zákona o odklonu od uhlí, kritizují zástupci průmyslu, odborů a ekologických organizací. Důvodem je značné omezení plochy vhodné k výstavbě a riziko nesplnění klimatických cílů do roku 2030.

3. Polsko letos zažívá solární boom a ještě větší ho zřejmě čeká

Polsko zaznamenalo rekordní nárůst v instalovaném výkonu solárních elektráren. V září překročil milník 1 GW a do konce roku by toto číslo mělo narůst na 1,2 až 1,3 GW. GlobalData předpovídá, že díky místním příznivým podmínkám vzroste výkon solárních elektráren v Polsku na 3,15 GW do konce roku 2022.

Polsko letos zaznamenalo fenomenální narůst instalací solárních elektráren. Dle společnosti GlobalData náš severní soused v září překročil hranici 1 GW instalovaného solárního výkonu a do konce roku by celkový instalovaný výkon mohl dosáhnout hodnot 1,2 až 1,3 GW. To pro Polsko představuje obrovský skok dopředu v oblasti výstavby obnovitelných zdrojů.

4. WoodMac: Tři největší západní výrobci větrných turbín do 10 let ovládnou většinu globálního trhu

Po dekádě postupné fragmentace trhu, kdy s rostoucích počtem objednávek větrných elektráren vstupovali na trh noví hráči, se očekává zpětná konsolidace. Podle konzultační společnosti Wood Mackenzie by pět největších výrobců větrných turbín mělo ovládnout tři čtvrtiny globálního trhu, přičemž bezmála dvě třetiny mají připadnout na pouhé tři největší západní výrobce.

Rychlý rozvoj odvětví obnovitelných zdrojů v posledních letech přilákal na trh řadu nových hráčů. Některé z regionálně působících společností se však mohou dostat pod tlak, pokud na daném trhu dojde k výrazným změnám, například v systému podpory. Společnosti s globální působností však změny na jednotlivých trzích dokáží snadněji ustát.

5. Německo: EU by měla vést další mezinárodní klimatická vyjednávání a zvýšit tak redukční cíle

Dva týdny před konáním každoroční hlavní klimatické konference pod záštitou OSN, která se tentokrát koná v Madridu, dali němečtí ministři jasnou zprávu vedení Evropské unie. Ta by se podle Spolkové republiky měla chopit vedení vyjednávání a zajistit tak pozitivní výsledek a konečné „dotažení“ doprovodných pravidel k Pařížské klimatické dohodě.

Po Chile, které se konání meetingu stran Rámcové úmluvy o změně klimatu  (COP) vzdalo kvůli neklidné politické situaci, převzalo roli hostitelské země Španělsko. Německá ministryně pro životní prostředí Svenja Schulzová a ministr zahraničí Heiko Maas promluvili tento týden na přípravném jednání v Berlíně, kde řekli, že by měli představitelé EU využít toho, že jednání se nakonec uskuteční ve Španělsku, a chopit se otěží při vyjednávání ambicióznějších cílů.

6. Australští miliardáři podpořili obří solární projekt s nejdelším podmořským vedením na světě

Dva australští miliardáři investovali desítky milionů dolarů do nastartování megaprojektu na dodávky solární energie ze severní Austrálie do Singapuru prostřednictvím nejdelšího podmořského vysokonapěťového kabelu na světě. Uvedla to singapurská firma Sun Cable, která vede celý projekt v hodnotě zhruba 22 miliard australských dolarů (346 miliard Kč).

Sun Cable plánuje postavit v Austrálii solární farmu na ploše 15.000 hektarů o instalovaném výkonu deset gigawattů, bateriové úložiště o kapacitě 22 gigawatthodin a 4500 kilometrů dlouhou přenosovou síť do Singapuru. Všechny tři části budou největší svého druhu na světě. Singapur by z Austrálie měl dostávat zhruba pětinu dodávek elektřiny, které potřebuje. To by pomohlo snížit závislost země na dovozu zkapalněného zemního plynu.

7. Platts: Obrovský růst poptávky po LNG v Asii je zřejmě prozatím u konce

Několik let trvající ekonomický růst v asijských zemích zpomaluje. Tamní politiky to podle některých povede k tomu, že nebudou tolik prosazovat přechod z uhlí na relativně dražší zemní plyn. Někteří analytici dále nově odhadují, že poptávka po zemním plynu v Asii neporoste tak masivně, jak se předpokládalo. Závěry vychází z analýzy Platts Analytics.

Čína zažívá nejpomalejší růst HDP za několik posledních dekád. Podobně je na tom také Indie. V takovém ekonomickém klimatu se pro tamější politiky zmenšuje manévrovací prostor, jak „prodat“ přechod z uhlí na relativně dražší zemní plyn. Dříve analytici očekávali masivní nárůst poptávky po zemním plynu v regionu. Někteří už ovšem tyto výhledy přehodnocují. Podle serveru Platts je ukončení zpomalení ekonomického růstu v asijsko-pacifickém regionu v nedohlednu.

8. Německo bude na odstavení uhelných elektráren vypisovat aukce, o zrušení povolenek rozhodne v roce 2022

Německo v minulém týdnu představilo podrobný legislativní návrh, který má zajistit odklon od uhlí, jak jej již dříve navrhla německá uhelná komise. Německo bude z velké části spoléhat při odstavování uhelných elektráren na tendry. 

Německo se má v nadcházejících 3 letech zbavit posledních jaderných elektráren a za necelé dvě dekády mají dosloužit i poslední uhelné elektrárny. Zatímco odklon od jádra je již jasně daný, přesné detaily postupu odklonu od uhlí stále jasné nejsou.

9. Do Polska dorazil tanker s americkým plynem pro Ukrajinu

Do polského terminálu pro příjem zkapalněného zemního plynu (LNG) na začátku tohoto týdne dorazil tanker s plynem ze Spojených států, který je určen pro Ukrajinu. Přestože Ukrajina v současné době nemá žádné možnosti pro přímé dodávky LNG, jednou z možností je právě dodávka plynu přes Polsko.

Ukrajina se po dlouhá desetiletí spoléhala na dovoz zemního plynu z Ruska, jeho nákup však ke konci roku 2015 pozastavila a nyní musí své potřeby pokrývat dovozem z Evropy. Další možností je také nákup zkapalněného zemního plynu, který může importovat po jeho zpětném zplynění skrz plynovod vedoucí do Polska.

10. ČR se připojila k evropskému vnitrodennímu trhu, zobchodovaná množství prudce vzrostla

V úterý 19. listopadu se Česká republika zapojila v rámci tzv. druhé vlny implementace do evropského propojení vnitrodenních trhů s elektřinou. V prvních dnech obchodování byl zaznamenán prudký nárůst zobchodovaného množství elektřiny. 

V projektu nazvaném Single Intraday Coupling (SIDC) je od úterý zapojeno již 21 evropských států. Kromě České republiky se nově do projektu zapojily také Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Bulharsko a Chorvatsko. Uvedené země se připojily k 14 zemím, které SIDC již provozovaly (Belgii, Dánsku, Estonsku, Finsku, Francii, Litvě, Lotyšsku, Německu, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, Rakousku, Španělsku a Švédsku).

Téma

Říjnové Energy Forum 2019 aneb nejen přeshraniční balancing a trendy v evropské energetice

Ve dnech 17. a 18. října proběhl již třetí ročník konference Energy Forum, kterou pořádá společnost Unicorn pro své zákazníky a partnery z celé Evropy. Záštitu nad pořádáním konference převzalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Letošní konference Energy Forum 2019 byla nabitá renomovanými řečníky a ožehavými energetickými tématy. Zlatou nití, která se vinula celou konferencí, bylo téma přeshraničních projektů v oblasti provozování evropských přenosových soustav a obchodování s elektřinou.

Konference měla velký ohlas nejen v České republice, ale i v zahraničí, což dokládají také čísla návštěvnosti. Na konferenci dorazilo více než 120 návštěvníků z 23 evropských zemí. K vidění bylo 20 prezentací od 24 řečníků z evropských i domácích firem, mezi nimiž byly přenosové a distribuční soustavy, obchodníci s energiemi či zástupci evropských institucí.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se