Domů
Energetika v ČR
ČR má podle propagátorů potenciál k rozvoji geotermální energie
Princip technologie využívající geotermální energii k ukládání energie i CO2

ČR má podle propagátorů potenciál k rozvoji geotermální energie

Česká republika má potenciál k rozvoji využívání takzvané geotermální energie, která je založena na využívání tepelné energie zemského jádra. Na dnešní webové konferenci se na tom shodli zástupci vědců a podnikatelů, kteří na rozvoji tohoto oboru spolupracují. Důležité je podle nich mimo jiné dokončit identifikaci nejvhodnějších lokalit a vytvořit vhodné finanční programy.

Uvedli, že na rozdíl od všech okolních zemí Česko dosud hlubinnou geotermální energii pro výrobu tepla ani elektřiny nevyužívá, respektive energii Země využívá pouze v její mělké podobě pomocí tepelných čerpadel. I tak je ale doposud jediným takovým zdrojem zapojeným do systému centrálního zásobování teplem teplárna Děčín, tvrdí. Potenciál geotermální energetiky se v Česku podle odborníků přitom pohybuje na úrovni evropského průměru.

„Chybí nám dostatečně podrobné a aktuální informace o vhodných lokalitách. Na rozdíl od zahraničí nám tu chybí pilotní projekty ověřující různé technologie jímání zemského tepla v praxi a finanční programy, které by výzkumu a přípravě prvních projektů vytvořily alespoň základní podmínky,“ řekl dnes ředitel České geologické služby (ČGS) Zdeněk Venera.

Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) dnes uvedla, že podle jejího středního scénáře lze v ČR do roku 2030 realisticky očekávat vznik nejméně prvních pěti tepláren a deseti výtopen využívajících geotermální energie (GTE). Na financování rozvoje geotermální energie v ČR by podle zástupců sektoru obnovitelných zdrojů mohly být využity evropské peníze z připravovaných fondů, mezi které patří Modernizační fond, Národní program obnovy, Fondu spravedlivé transformace nebo operační programy.

„Stát by měl podmínky fondů nastavit tak, aby stamiliardy korun byly rozděleny spravedlivě. Majitelé velkých elektráren a tepláren by byli radši, kdyby ty peníze připadly jim. My se ale domníváme, že stát by měl k Modernizačnímu fondu přistupovat nediskriminačně, aby dotace nebyly pouze pro vyvolené,“ řekl dnes Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, která spolu s Českou geotermální asociací sektor zaštiťuje.

„Náklady na počáteční investice do vrtů jsou obrovské, investor je sám nezvládne. Ve světě se nejlépe osvědčují granty s tím, že jejich část provozovatel v budoucnu vrátí z příjmů za prodej energie, pakliže se vrt ukáže dostatečně vydatný,“ uvedl dnes Antonín Tym, manažer výzkumného centra RINGEN v Litoměřicích, kde jsou v přípravě geotermálního zdroje v Česku nejdál.

Právě v Litoměřicích je umístěn dosud nejhlubší geotermální vrt v Česku hluboký 2,1 kilometru.

Na aktualizaci a zpřesnění podrobných map, které zpřesní potenciál a vhodné lokality pro rozvoj geotermální energie v ČR, začal pak loni pracovat vědecký tým v rámci projektu podpořeného Technologickou agenturou ČR. Podílí se na něm výzkumníci z ČGS, Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Komory OZE ve spolupráci právě s výzkumnou infrastrukturou RINGEN. Dokončení map je plánováno na červen 2022. „Potřebujeme vyzkoumat a zvolit pro ČR ty nejvhodnější kombinace technologií jímání energie v závislosti na geologických podmínkách,“ dodal Tym.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Kamil Kubů
27. říjen 2020, 11:47

Další parta s rukou nataženou pro dotace za účelem dobývání renty. Všichni mají na obzoru medvěda v podobě podpory evropského "green dealu" a snaží se o sto šest urvat si z něj co největší část pro sebe. Přesně jak se říká v našich zemích: "O zabijačku má prase nejvíc kamarádů"

St
27. říjen 2020, 20:24

Svatou pravdu bratře díš. Dříve lapkové loupili pomocí meče nyní pomocí rádoby ekologie.

Energetik 007
27. říjen 2020, 13:27

Jeďte e zeptat do Děčína jak jsou spokojeni.

KeB
27. říjen 2020, 14:39

Do Děčína to mám sakra daleko, takže jsou spokojeni nebo ne?

Dalibor
27. říjen 2020, 15:00

Taky bych očekával odpověď jak jsou spokojeni.

Josef
27. říjen 2020, 16:25

geotermální energie je v podstatě jaderná energie, je to velmi dobrý zdroj energie, protože je stabilní, má ale své nevýhody - je místně vyčerpatelný a je drahý.

Dalibor
27. říjen 2020, 16:41

No jak kde. Třeba V Maďarsku je termální voda dostupná skoro všude. Původně tam hledali ve 20 letech ropu a vždy narazili na horkou termální vodu. Když jsem byl v Hajdúnanas tak jsem se tam pobavil s místním, který uměl česky. Na otázku proč se to nevyužívá pro vytápění odpovědí bylo. Místní fotbalový klub si tuto vodu natáhnul asi 100m potrubí a za 5 let bylo z důvodu velmi vysoké solnosti zarostlé a neprůchozí.

Myslím , že určitě by se technické řešení našlo, ale zatím plyn je násobně levnější.

V našich podmínkách je to jak popisuje kolega nahoře jen čerpání dotací.

Egerszáok

https://www.cebus.cz/wp-content/uploads/2015/12/Egerszalok-1-1.jpg

PetrV
27. říjen 2020, 21:35

Je to o tloušťce zemské kůry a jak se stlačují jednotlivé mikrodesky , tak dochází k ohřevu.

V Maďarsku je zemská kůra tenká, celá panonie se podsouvá pod Karpaty. zároveň je panonie stlačována od jihu. A noří se do hloubky, je to propadlina. Geologické podloží- nánosy řek, usazeniny z moří, vápenec. Dobře se do toho vrtá.

U nás jsou většinou vyvřelé granodiority, což jsou na vrtání velmi tvrdé horniny. Kůra je silnější. Možnost je snad ve zlomech:

Hronovsko-poříčský zlom

Kouřimský zlom

Křídelský zlom

Lužický zlom

Litoměřický zlom

Mariánskolázeňský zlom

Moravské zlomové pásmo

Moravsko-slezské zlomové pásmo

Pražský zlom

Soustava nectavských zlomů

Středočeský hlubinný zlom

Tachovský zlom

Vírský zlom

Západočeské zlomové pásmo

U nás je to velké dobrodružství. Maďarsko je na tom úplně jinak, také je Panonie zemětřesná oblast.

Josef
27. říjen 2020, 22:18

Maďarsko má naprosto jiné podmínky než ČR. I když teoreticky geotermální energii můžete čerpat všude, pokud uděláte dostatečně hluboký vrt, ale z ekonomických důvodů je bohužel dost nepravděpodobné ,že tento druh energie bude v naší zemi významný.

Bizon
27. říjen 2020, 19:30

Geotermální energie je doslova jaderná energie, většina tepla planety je z rozpadu draslíku 40, dnes už je teda hlavním přispěvatelem Thorium 232.

Souhlasím že geotermál má potenciál, ale taky svoje problémy, pár velkých vrtů už způsobilo seismickou činnost. V kontextu článku jde zjevně o čerpání dotací, ještě když to říká propagátor dané věci, to je podobně objektivní informační hodnota jako když Jihočeské Matky odsuzují jádro..

Energetik 007
28. říjen 2020, 13:44

Geotermální energie je v ČR taková ruská ruleta za velký peníze uděláte vrt je to 1:6 že tam nebude voda nebo že bude studená nebo jí bude málo nebo Vás napadnou majitelé okolních studní že přišli o vodu.

Jiří
29. říjen 2020, 00:53

Nemusí to být přímo geotermál. Četl jsem o úvaze na dva vrty do takových hloubek, kde je dostatečná teplota. Myslím 200°C a tam by jedním vrtem vyháněla voda a druhým přijímala pára. V té úvaze byla oblast Nové Paky. Dělal se zde i průzkum.

Petr Poruban
29. říjen 2020, 20:50

Nebylo by vhodný nejprve využívat odpadní teplo z JE?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se