Domů
Energetika v ČR
Dodavatelé vnímají za největší problém trhu některé zprostředkovatele a aukce

Dodavatelé vnímají za největší problém trhu některé zprostředkovatele a aukce

Většina dodavatelů energií vnímá jako největší problém trhu zprostředkovatele, kteří stojí mimo energetický zákon, a také některé aukce, kdy jejich pořadatelé požadují po lidech finanční penalizaci, pokud k prodejci vybranému aukcí nakonec nepřejdou. Na dnešním kulatém stole pořádaném portálem Ušetřeno.cz se na tom shodli zástupci společností E.ON ČR, Centropol, MND a Yello Energy. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) proto připravuje úpravu legislativy, která by měla situaci řešit.

„Nově zavádíme registraci zprostředkovatelů, které bude registrovat Energetický regulační úřad (ERÚ). Zároveň ukotvujeme různé podmínky a pravidla pro uzavření smlouvy s dodavatelem a jaké náležitosti by měla smlouva mít. Tak, aby zákazníci viděli, kdy mohou odstoupit od smlouvy, jakou mají cenu, na jak dlouho mají smlouvu uzavřenou. Zároveň zjednodušujeme různé možnosti odstoupení od smluv,“ řekl dnes novinářům náměstek MPO pro oblast energetiky René Neděla, který se dnešní akce také účastnil.

Ministerstvo mělo podle něj podklady připravené už před rokem, v rámci legislativního procesu mu ale bylo doporučeno upravit jednotlivé pasáže týkající se ochrany spotřebitele. Nyní je podle něj vše hotovo a materiál projedná Legislativní rada vlády a následně i samotný kabinet. „Rádi bychom ho přijali co nejdříve,“ dodal náměstek.

Zástupci dodavatelů dále připomněli, že jedním z dalších kroků, který by měl trhu pomoci, je deklarace na ochranu zákazníků proti takzvaným energetickým šmejdům, jejíž vznik letos inicioval Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) společně s MPO, Českou obchodní inspekcí (ČOI) a ERÚ. V materiálu se jednotlivé společnosti zavázaly k dodržování pravidel, která mají přispět ke kultivaci prodeje energií v Česku. V platnost dokument vstoupil od začátku července, dosud se k němu přidalo na 30 firem, které pokrývají přes 80 procent trhu. Jde například o ČEZ, E.ON, Pražskou plynárenskou, Centropol nebo Bohemia Energy.

Obsah deklarace lze shrnout do tří klíčových oblastí: transparentní komunikace se zákazníkem, jednoznačné a férové podmínky smluvního vztahu a kontrola a regulace fungování zprostředkovatelů prodeje energií. SOCR ČR už dříve upozornil, že přestože je přistoupení k dokumentu dobrovolným závazkem, jde o takzvaný veřejný příslib. V praxi to znamená, že ČOI a ERÚ mají dodržování pravidel obsažených v deklaraci kontrolovat a jejich porušení pokutovat.

Zmíněna byla také činnost Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE), která vznikla v roce 2013 a sdružuje necelou dvacítku obchodních společností, mimo jiné MND, Armex Enegy nebo epet. ANDE už v roce 2017 vydala deklaraci o společném postupu v oblasti změny dodavatele. Cílem deklarace je kultivace trhu a podpora férového chování obchodníků při změně dodavatele elektřiny či plynu.

Komentáře

(1)

Ondřej

30. říjen 2019, 13:15

Najděte si rozhodnutí ERU a zjistíte, že některé firmy, které se ke kodexu přihlásili jsou pokutovány pro překážky ve vztahu ke změně dodavatele, nekalé obchodní praktiky a podobně. vyúčtování a smlouvy jsou tak složité - někdy i záměrně - že se v nich běžný občan nevyzná. jednodušší by mělo být odebrání licence, ale do toho se nikomu nechce jít.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.