Domů
Energetika v ČR
Hospodářská komora: Situaci na trhu s energiemi by měl řešit krizový štáb
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Hospodářská komora: Situaci na trhu s energiemi by měl řešit krizový štáb

Hospodářská komora navrhuje okamžité zřízení krizového štábu, který by řešil aktuální situaci na trhu s energiemi, jež rychle zdražují. Zúčastnit by se ho měli zástupci politických stran, s klíčovým zapojením vlády, dosluhující i nové. Novinářům to dnes řekl prezident komory Vladimír Dlouhý. Krizový scénář by měli společně hledat podnikatelské reprezentace s nejvyššími činiteli odpovědných resortů, Energetického regulačního úřadu, Operátora trhu s elektřinou až po dodavatele energií, dodal Dlouhý.

Jednání krizového štábu by podle něj mělo být denně. Cílem je zmapovat veškeré legislativní nástroje v ČR i EU, které lze využít k řešení krizového stavu, ochránit trh a nalézt řešení proti překotným cenovým výkyvům. Zásadní je mít připraven scénář pro krizovou situaci, který by ochránil koncové odběratele, dodal Dlouhý.

„Vláda, celá politická reprezentace a ERÚ musí jednat rychle, situaci je třeba nyní urgentně řešit a rychle stabilizovat. ERÚ by mělo také prošetřit situaci na trhu, zda dodavatelé mají zasmluvněné dostatečné dodávky elektřiny. Důležitá bude také otázka ceny a zajištění dodávek těmto odběratelům v dalších měsících,“ sdělil ČTK prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Rychlý růst cen energií na trzích znepokojuje řadu firem, zejména pak z průmyslu. „Problematiku budeme chtít otevřít i na pondělní mimořádné tripartitě,“ poznamenal.

Dlouhý řekl, že by se měl upravit povinný příspěvek na obnovitelné zdroje energie, na který v platbě za elektřinu přispívá každý odběratel. Příspěvek tvoří 13,5 procenta z ceny elektřiny a spadá do kategorie regulovaných položek ceny za elektřinu, tedy těch, o nichž rozhoduje Energetický regulační úřad. Obdobný model zavádí Německo. Tato úprava povinného příspěvku podléhá notifikaci, ale je pravděpodobné, že po vzoru Německa by notifikace byla bez problémů a poměrně rychle. Úpravu příspěvku může stanovit vláda nařízením bez odkladu, podotkl.

Mezi zvažovanými opatřeními upozornil na stanovení stropu ceny emisní povolenky. Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů a byl zprovozněn v roce 2005. Odhad Evropské komise byl, že cena povolenek bude v roce 2030 30 až 40 eur za tunu CO2. Za poslední rok se cena povolenek ale zhruba zdvojnásobila a je na ceně více než 60 eur. Přispěly k tomu podle expertů ambicióznější cíle pro snižování emisí a rekordní ceny plynu.

Zvažovat lze podle Dlouhého i opatření na národní úrovni. Mezi ně patří dočasné zrušení daně z přidané hodnoty u energie. Opatření je ale mířeno na zabránění dopadu zvyšování cen hlavně u domácností. Legislativně by tato změna mohla být připravena až k novému roku, není to otázka několika dnů, dodal Dlouhý.

Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900.000 odběrných míst, dnes oznámila, že se rozhodla ukončit dodávky elektřiny a plynu zákazníkům. Podle společnosti je důvodem přetrvávající extrémní růst ceny energií na velkoobchodních trzích.

Ukončení činnosti Bohemia Energy dopadne podle Dlouhého kromě domácností také na malé a střední podniky. „Nikdo se nemusí bát odpojení dodávek. Ekonomické dopady na firmy a sociální dopady na domácnosti však budou tvrdé,“ obává se šéf Hospodářské komory. Příčinou krachu Bohemia Energy je podle něj patrně neprozřetelná obchodní politika a nedostatečné zajištění proti cenovým výkyvům.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Josef
13. říjen 2021, 20:24

No tak jedině že by EU snížila ceny povolenek někam k nule a dohodla s Ruskem levné dodávky zemního plynu. Nic z toho není EU schopná udělat, takže ceny energií sice o něco klesnou , ale zůstanou vysoké.

Carlos
13. říjen 2021, 22:55

Víte co udělá systém který nemá zdroje (primární příčina vysokých cen), kde při růstu ceny začnete snižovat daně a poplatky? Dojde k růstu poptávky a cena opět vyletí. Pokud jsou v něm ještě rezervy. Pokud nejsou tak se složí protože nebude mít z čeho vyrábět.

Josef
13. říjen 2021, 23:32

Když zrušíte povolenky vzroste výroba el. energie z uhlí. Naše těžba černého uhlí by nemusela končit, teplárny by zůstaly u uhlí a tím u přijatelné ceny tepla, když domluvíte s Ruskem dlouhodobé kontrakty jako Maďarsko budeme mít stabilní cenu plynu. Samozřejmě podkopá to plán na snížení emisí CO2, ale ty můžete snižovat až když jsou v provozu zdroje nezávislé na spalování fosilních paliv a ne likvidací domácí energetiky. Podle mě se konečné ceny pro domácnosti ustálí někde okolo 4kč /KWh v topné sazbě a 6kč pro netopné sazby. Firmy okolo těch 4kč. Vlastní FV el. se vyplatí pro lidi co mají malou spotřebu a el. energií netopí. Pokud by cena zůstala taková jaká je teď přijde boom instalací FV elektráren a zlevní el. energie přes léto. Slováci velmi vydělají na stavbě Mochovců a Bělorusko si může blahopřát, myslím že Litva by teď ráda dovážela levnou el. energii z jejich JE ... nu nechtěli tak si teď vyrábí el. energii 3x dráž z Ruského plynu.

Carlos
14. říjen 2021, 00:57

Co chcete v těch vytěžených prostorech těžit? Nebo si myslíte že je dobrý nápad riskovat přestěhování Beskyd protože u Rožnov celkem hrozí že se to celé začne při rýpání hýbat? Hlavně kdo to bude proboha těžit? Myslíte si že jste s to to zaplatit? A ne, neberu jako odpověď že zavřete "zbytné" obory a lidi naženete do dolů. "Povaleči z kaváren do dolů a továren." tu už bylo a dopadlo to neskutečným sešupem Československého průmyslu. A i pak jenom horko těžko budete konkurovat Australskému importu kde se černé uhlí těží povrchově.

Prosím, za koho mluvíte když mluvíte o kontraktech nějakých "nás" s Ruskem? Plyn dnes obchodují obchodní společnosti, ne státy. Ostatně jako uhlí.

"Domácí" energetiku nejvíc podkopaly, řekl bych, firmy co si vyjednávaly neustále nějaké výjimky až do momentu že jim to jednak EU a jednak lidé přestali tolerovat (viz Opatovice a Chvaletice), dále pak to že se tu vše sázelo na jednu kartu a vše ostatní stálo. Dovolím si Vás upozornit že se celých deset let mohly konat kroky k růstu podílu bezemisních zdrojů v mixu. Neudělalo se nic, žvanilo se o jádru a dávaly se úlevy uhlí.

Ano, energie může přes léto při dostatečném boomu FVE zlevnit poměrně dost, jen to bude potřebovat investice do některých prvků sítě jako třeba PVE na Vltavě. Nebo lepší propojení do zbytku Evropy. Jenže ten výkon FVE se bude projevovat i v méně příznivých ročních obdobích a čím vyšší bude, tím více se projeví. Odhadem i v prosinci by se při 10GWp mělo v síti objevovat v lepších dnech až k 1GW produkce, to už je dost. Navíc byť 10GWp je dost nad tím co se dá velmi snadno do sítě dostat, tak to pořád není nereálné a je to plně v možnostech toho co by se dalo během deseti až patnácti let udělat. Levná energie v létě může velmi snadno k výrobě surovin nebo energetických nosičů.

Vinkler
14. říjen 2021, 08:03

Celou dobu vlády ODS byli proti jádru zastavili Temelín. Po dobu vlády ANO byli proti jádru, v principu zablokovali Dukovany. To je výsledek. OZE zdroje odhalily svoji léta předvídanou tvář v realitě.

Vy si myslíte, že dvacetinásobek plochy v lepších dnech nás spasí? A co v horších? PVE na Vltavě je velmi vysoká investice, aniž vyrábí EE (jen akumuluje). Záporná cena energie v létě nás přece nespasí.

feliz navidad
14. říjen 2021, 09:06

Díval jsem se do historických záznamů. V době zimních inverzí měla FVE 2.99kWp průměrnou denní výrobu 130Wh. Nejdelší období trvalo 18 dní. Přepočteno na těch vašich 10GWp je to denní průměr 435MWh. To jen abyste měl představu, jaká je skutečná výroba v méně příznivých obdobích.

energetik
14. říjen 2021, 09:36

feliz navidad

to je taková kratší plánovaná odstávka jakože na výměnu paliva. Nic s čím by nebylo dopředu počítáno.

Emil
14. říjen 2021, 09:38

Přičemž tuto "kratší plánovanou odstávku" mají všechny tyto elektrárny současně v tu nejméně vhodnou dobu...

feliz navidad
14. říjen 2021, 11:53

energetik:

Tak to jste mě potěšil. Teď, když vím, že je s tím počítáno a všechny akumulace jsou nabité tak, aby těch 18 dní výpadku výroby překlenuly, jsem v klidu.

Carlos
14. říjen 2021, 14:15

Pane Vinklere,

to co se tu kolem jaderného tendru předvedlo si o nic jiného než zablokování neříkalo. Tendr šitý na míru jedné firmě a pokusy o nějaké podivné způsoby financování s poměrně velkými dopady na veřejné rozpočty.

Pokud se tu má stavět JE, tak to musí být transparentní, ne podivné. Buď si má stát JE postavit sám, což se mi nelíbí, nebo se to udělá klasicky, sehnat do projektu investory vybrat vhodnou technologii bez omezení jen na varné reaktory.

Pokud tady má být jaderná koncepce (a nemyslím si že by bylo třeba aby se kvůli tomu nedělala zároveň OZE koncepce, jsme uprostřed Evropy, provázání a vývoz se budou jistě dát posílit), tak není důvod k tomu aby se čekalo jenom na ČEZ, nebo se mu na to dávaly peníze. Normálně otevřeme místa kde JE mohou být najděme pro ně investory, dejme na to záruky že se to před plánovanou životností nevypne. Nastavme nějaká zahraničně-bezpečnostní kritéria a vypišme to jako otevřený tendr. Jsem si jistý že EdF, Vattenfall, ČEZ nebo někdo další by byli s to za nějakých rozumných podmínek zvládnout aniž by bylo třeba vymýšlet nějaké podivné kličky. Akorát to bude potřebovat znovu rozběhnout vyhledávání lokalit pro JE.

V Zásadě jediné omezení které tu je třeba udělat je ohledně vyloučení ne zrovna přátelských zemí z účasti. To bude dávat v otevřené soutěži pořád asi 5 designů elektrárny a větší počet možných provozovatelů/investorů.

energetik
14. říjen 2021, 18:10

feliz navidad

akumulace leda tak v zahraničí, "naše" ERÚ licence na akumulace neuděluje, protože ČEZká legislativa akumulaci energie nezná. Při nedávném schvalování novely energetického zákona SPD, KSČM a lobbisté teplárníků začali zákonodárce strašit akumulačními barony a zákonodárci akumulaci ze zákona vyškrtli.

Takže, ne. Akumulace v ČR nemohli být nabité, protože zde legislativně neexistují a nemohou tedy poskytovat stejné služby za stejných podmínek jako například přečerpávací elektrárny. Ale vzhledem k tomu že tyto plánované výpadky nasávají převážně v topném období, tak provozovatelé KGJ velmi rádi tento výpadek vykryjí i když je to o trochu provozně nákladnější.

Emil
14. říjen 2021, 19:23

Provozovatelé KGJ žádný výpadek nevykryjí, rádobyenergetiku, protože provozovatelé KGJ vyrábějí podle toho, kolik tepla zrovna potřebují zákazníci a ne podle toho, jestli zrovna svítí slunce.

Asd
14. říjen 2021, 06:27

Přesně tak. Ze všeho nejvíc by pomohlo kdyby se dočasně pozastavila platnost emisních povolenek. A dohodnout se z Ruskem na NS2. Jinak nás čeká opravdu krušná a hlavně drahá zima.

Nefi
13. říjen 2021, 22:29

"Odhad Evropské komise byl, že cena povolenek bude v roce 2030 30 až 40 eur za tunu CO2."

Toto údajné tvrzení evropské komise je nedohledatelné. Vyskytuje se pouze z úst českých politiků.

Už jsem to tu psal, že je to naprosté překroucení celého příběhu i toho, o co Evropské komisi jde. Pokud nevěříte, zeptejte se Timmermanse, kolik by podle něj měla stát emisní povolenka.

Vinkler
14. říjen 2021, 08:48

Cena silové energie se tvoří na burze, a přímo nesouvisí s cenou povolenek.

Ta naopak souvisí s výrobními náklady uhelných a plynových elektráren. Pokud je cena nákupu EE na burze vysoká, uhelné a plynové elektrárny s klidem zaplatí i povolenky. Není tedy v zájmu huhlí zvyšovat nadměrně výrobu.

PETRIK
15. říjen 2021, 00:56

Novy Energeticky Zakon dostal na zadelu,co na to reknou v Parizi?/a to se tam sjelo pantatu z celeho sveta/...Je videt,ze jde jen o penize...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se