Zastropování cen energií firmy zatím nekomentují, EK před podobnými kroky varuje
Dodavatelé poslední instance (DPI) zatím moc nechtějí komentovat možnost zastropovat ceny energií pro klienty skupiny Bohemia Energy, která ve středu oznámila ukončení podnikání a prodeje elektřiny a plynu pro více než 900.000 odběrných míst. Vyplývá to z dnešních vyjádření firem. Někteří analytici tvrdí, že nabídky dodavatelů energií kvůli aktuální situaci na velkoobchodním trhu nebudou pro nové klienty příliš výhodné. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu vyzval Energetický regulační úřad (ERÚ), aby zvážil zastropování cen u DPI pro zákazníky Bohemia Energy. Evropská komise však před podobnými kroky varuje.
DPI je nástroj, který chrání spotřebitele v případě úpadku dodavatele energií. Nastupuje okamžitě a energie od něj lidé mohou odebírat nejdéle půl roku. Kdykoliv během této doby si mohou vybrat nového dodavatele a přejít k němu bez jakýchkoliv omezení. U elektřiny patří mezi DPI firmy ČEZ, E.ON a PRE, u plynu innogy, E.ON a Pražská plynárenská.
„Zastropování cen elektřiny by určitě byl pro zákazníky příjemný tah. Na druhou stranu by záleželo na tom, za jakých podmínek by k němu došlo. Za jakou cenu, na jakou dobu a podobně. A to je zásadní a dokud nebude zcela jasné, jak by byly stanovené, nelze o zastropování mluvit jako o výhodném či nevýhodném způsobu,“ uvedl dnes pro ČTK mluvčí PRE Petr Holubec.
Záležitost nechceme nyní komentovat, sdělil mluvčí innogy Pavel Grochál. „Je třeba v klidu vše analyzovat a nedělat unáhlené kroky. V každém případě nemůžeme dodávat energie pod nákupní cenou. Naší jednoznačnou prioritou je v tuto chvíli postarat se o vlastní zákazníky a pomoci těm, kteří přijdou v režimu DPI,“ řekl ČTK.
„Uskutečňují se jednání i za naší účasti. V jejich rámci zatím nedošlo k závěru, vzhledem k tomu se k věci nechceme nyní v této fázi vyjadřovat,“ uvedl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.
Mluvčí ČEZ Roman Gazdík se omezil na sdělení, že o záležitosti firma komunikuje s ERÚ.
„Je otázka, jestli by měl (ERÚ) zasahovat do nastavení tržních cen. Protože v tom případě, že my nějakým způsobem nastavíme ceny níže pro dodávky dodavatele poslední instance, tak o to více se zvýší dodávky pro ostatní zákazníky, kteří si vybrali spolehlivé dodavatele,“ řekl ve středu v České televizi předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Mluvčí úřadu Michal Kebort dnes pro ČTK doplnil, že všichni dodavatelé DPI jsou součástí pracovní skupiny, kde se dané téma řeší.
Evropská komise ve středu navrhla opatření proti zdražování energií. Země EU podle ní mohou dočasně zmírnit dopady rychlého růstu cen energií finanční podporou či daňovými úlevami pro nejvíce zasažené obyvatele. Vlády mohou pomoci také firmám, nesmějí ale porušit unijní pravidla o státní podpoře. V materiálu je zmíněn i institut DPI, přičemž dokument zdůrazňuje, že je důležité, aby nevytvářel takzvaný morální hazard. Jde o to, aby nebyli znevýhodněni ostatní zákazníci na trhu, k čemuž by stanovením maximálních cen pouze pro zákazníky končící Bohemia Energy mohlo dojít.
Ředitel strategie energetické poradenské firmy EGÚ Brno Michal Macenauer ve středu ČTK řekl, že výzva k stanovení cen silové elektřiny na netržní úrovni je de facto výzvou k dosažení ztráty pro obchodníky s energií. „V situaci, kdy je dodavatel poslední instance nucen nakupovat více elektřiny nebo zemního plynu, než předpokládal, musí nutně nakupovat na krátkodobých trzích za aktuální ceny. Ty ale v současnosti atakují historická maxima,“ dodal.
Mohlo by vás zajímat:
Řeči o zastropování ceny DPI jsou podle mě jen mlácení prázdné slámy. To si nikdo z těch, co to navrhují, nepřečetl energetický zákon? V § 19a odst. 5 se celkem jasně píše, že ceny dodavatele poslední instance reguluje Energetický regulační úřad formou věcně usměrňovaných cen. Je tam tedy podobná regulace jako u cen dodávky tepla a přesně tak to ERÚ dělá. Pravidla věcného usměrňování cen DPI jsou uvedená v cenových rozhodnutích. Zastropování, tedy stanovení maximální ceny, by v podstatě bylo protizákonné.
Hlavně je to nesmysl, když většina těch lidí stojí ve frontách na uzavření nové smlouvy s novým dodavatelem. Opravdu je morální hazard pokoušet se snižovat cenu na půl roku těm, kteří se na řešení problému vykašlou a budou DPI využívat celý půl rok.
No já vám nechci brát iluze pánové, ale těm co zkrachoval dodavatel a mají třeba dům vytápěný tepelným čerpadlem přijde faktura přesahující 100 000 korun za energie ročně. Toto už začíná smrdět průserem, protože spousta lidí to prostě nebude schopná platit , stejně tak plyn. Pokud se situace rychle nezmění pak během příštího topné sezony kdy už většina lidí nebude mít fixované ceny elektřiny a plynu se prudce zhorší kvalita ovzduší ve městech a obcích.... k tomu přijde zdražení potravin a hypotéční krize.
No mají mít jednak částečně nezávislou dodávku z vlastního systému (pokud montujete TČ, tak si to trochu širší řešení energetického hospodářství říká), jednak mají dokud je ještě relativně teplo provést maximum úsporných opatření.
Hypoteční krizi spíš vyvolá přehřátí trhu a případně zhroucení nemovitostního trhu v Číně, což může, vzhledem ke zvyku Číňanů ulévat peníze všude do realit, vést ke splasknutí bublin v západních zemích a to povede k vyfouknutí i v těch. Trh s nemovitostmi je do jisté míry přehřátý/přetopený, sedmnáctinásobek průměrné mzdy, což je nějakých 30 až 40 let splátek za malý byt, nedej bože dům, to není úplně OK.
Pane Josef já Vám nechci brát iluze ale ten průser s tepelnými čerpadly co popisujete mi připomíná dva dřívejší podobné: jednak s přímotopy po dostavění Temelína, kdy taky ČEZ agitoval pro přímotopy, neboť vznikl u nás silný přebytek elektřiny a ČEZ potřeboval její využiti. Pak ji uplacíroval v EU a ceny u nás šly nahoru a lidé se museli přímotopů zbavit. To topení s nimi bylo moc drahé.
Podobně to bylo kdysi za bolševika s topením naftou, ideální pro chataře pak přišla ropná krize a každý naftová kamínka zlikvidoval.
Jediné stálé řešení je zateplení, omezit plýtvání, to funguje vždy. A k tomu vhodné topení dle místních poměrů.
Sorry, ale 100 tisíc za topení tepelným čerpadlem zaplatíte i v téhle době jen ve dvou případech, buď máte obrovský "Southfork" a pak na to musíte mít, nebo máte haluznu, kterou strašně profukuje, v tom případě byste měl v prvé řadě řešit tepelné ztráty. Nemá smysl vytápět široké okolí domu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se