Domů
Jaderné elektrárny
Čínský rychlý reaktor CEFR dokončil zkušební provozní cyklus

Čínský rychlý reaktor CEFR dokončil zkušební provozní cyklus

Čínský experimentální rychlý reaktor (CEFR-China Experimental Fast Reactor) dokončil manuální nouzový vypínací test z plného výkonu. China National Nuclear Corporation (CNNC) tuto informaci oznámila minulý týden. Společnost uvedla, že to současně znamená ukončení testů pro uvedení reaktoru do provozu. Ověřili se konstrukční požadavky na reaktor za stabilních podmínek a očekávaných přechodových provozních podmínek.

CNNC podle serveru WNN uvedla, že dokončení testu znamená úspěšné dokončení prvního provozního cyklu CEFR. To položilo solidní základ pro závěrečnou fázi uvedení nového rychlého reaktoru do plného provozu.

Rychlý sodíkem chlazený reaktor bazénového typu CEFR byl postaven s ruskou pomocí v Čínském institutu pro atomovou energii (CIEA-China Institute of Atomic Energy). Institut sídlí nedaleko Pekingu a provádí základní výzkum v oblasti jaderné vědy a technologie. Blok s reaktorem CEFR má instalovaný tepelný výkon 65 MWt a instalovaný elektrický výkon 20 MWe. CEFR byl postaven ruským OKBM Afrikantov ve spolupráci s OKB Gidropress, NIKIET a Kurčatovovým institutem.

Základy pro CEFR byly položeny v květnu 2000. První řízené řetězové reakce dosáhl v červenci 2010 a o rok později byl připojen k síti při 40% výkonu. Od té doby byly prováděny různé zkoušky uvádění reaktoru do provozu, turbín a systému čerpání sodíku při zvyšování výkonu. V tomto období byly také provedeny zkoušky ozařování materiálů a paliv. V roce 2014 dosáhl CEFR dalšího milníku, a to splnění zátěžové zkoušky při plném výkonu po dobu 72 hodin.

množivý reaktor cefr čína (zdroj: www.atominfo.cz)
Čínský množivý reaktor CEFR; Zdroj

Po dřívějším dokončení testů při nízkém výkonu a testů při jmenovitém výkonu zahájil CEFR v červnu 2011 zkoušky při zvýšeném výkonu. Během 40 dní provozu bylo dokončeno několik zkoušek, včetně dynamického testu řídícího systému parní turbíny a zkoušky skokového odlehčení turbíny o 75 %.

V reaktoru bude nyní probíhat výměna paliva a bude prováděna plánovaná údržba, po které budou znovu zahájeny plánované experimentální výzkumné práce.

Na základě CEFR vyvinula CIEA konstrukci reaktoru CFR-600. Výstavba tohoto reaktoru byla zahájena v roce 2017 v okrese Xiapu v provincii Fujian. Po zprovoznění má mít blok s reaktorem CFR-600 instalovaný tepelný výkon 1500 MWt a instalovaný elektrický výkon 600 MWe. Reaktor bude využívat palivovou směs oxidu uraničitého a oxidu plutoničitého (MOX).

V přípravné fázi je také návrh reaktoru CFR-1000, který má mít instalovaný elektrický výkon mezi 1000 až 1200 MWe. Pokud by došlo ke schválení konstrukce, mohla by výstavba tohoto typu reaktoru začít již v roce 2028.

Zdroj úvodní fotografie: CNNC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Energetik 007
19. srpen 2020, 13:13

Tandem Rusko - Čína nějak utíká západu a tempo se zrychluje. Údajně vyspělejší západ nic takového nemá.

Huawei se stal největší výrobce mobilních telefonů a v USA zůstane kdysi technologická špička dnes zahnívající Westinghouse.

Jaroslav Studnička
19. srpen 2020, 15:44

No, jak to říká pan Vaněček "pokrok nezastavíš" :-).

Martin Pácalt
19. srpen 2020, 17:08

Nepropadejme defétizmu. Čína je sice momentálně v některých oborech "na koni" a USA se z Trumpem v čele nikam mílovými kroky nepohrnou. Jde o jeden obor z mnoha.

Dlouhodobá udržitelnost ale určitě nevězí v tom, že máte sice pokrok na poli techniky, ale 300 milionů vlastních obyvatel stále žije v Evropan ve 10. století. Nebo že se za svůj stát se bijete jen proto, že vás někdo nutí, vydírá nebo přinejmenším balamutí. SSSR také nakonec vyhnil zevnitř. Čínské komunisty, doufám, potká něco podobného.

PetrV
19. srpen 2020, 18:05

Spíš vyhniva socialismus za velkou louží...

Martin Pácalt
20. srpen 2020, 10:43

USA si nijak neidealizuju, ale jsou relativně svobodná země. Svobodně si mohou zvolit primitivního miliardáře Trumpa, svobodně jej mohou změnit již v relativně krátké době za jinou figuru, snad slušnější, chytřejší a prospěšnější.

Josef
19. srpen 2020, 21:11

USA je dnes na špičce asi ve 25 odvětvích, Čína ve 12 zatím , přitom technologický růst Číny je ohromný. Letos klesnou USA cca o 7% , ale +Čína o 2% vyroste a příští rok, kdy už bude vakcina poroste Čína o dalších 6 možná 10% kdežto USA nedosáhne ani předkrizovou úroveň to se čeká až v začátkem roku 2023, jenže to už bude Čína opět o 20% silnější než před krizí. USA nejde do háje kvůli Číně, ale kvůli tomu, že požaduje, aby se zbytek světa poslouchal, kdyby se zapojily do mezinárodní spolupráce jako všichni ostatní a tak by mohli dál bohatnout a dolar by si udržel pozici rezervní měny. Takto jeho pozice rok od roku klesá a klesá.

Carlos
20. srpen 2020, 10:30

A lidová Čína roste z jakého základu na hlavu? HDP je sakra mizerná metrika a její procentuální změna ještě mizernější pokud porovnáváte dvě země ve zcela odlišné fázi ekonomického vývoje. Lidová Čína navíc nemá zdaleka dořešené věci jako jsou sociální programy a zdravotnictví a hromadu dalších věcí, které jak v EU, tak v USA ekonomiku dost zatěžují. To se provalilo letos, kdy jejich zdravotnictví funguje v zásadě na stejných principech jako v těch vysmívaných USA, jenom s tím že je to ještě pohnojené totalitou.

Nevím jak si představujete jejich zapojení do mezinárodní spolupráce, když druhá strana nechce. Nato nemá v oficiální doktríně Rusko jako nepřítele, Rusko NATO ano. Různé režimy, které se snaží zůstat u moci a chovají se k lidem velmi nehezky na USA apriori útočí, verbálně. Co mají USA asi dělat pokud je někdo označuje za nepřítele? Nebo co asi mají dělat pokud orgány OSN moc nefungují, respektive pokud OSN jako taková moc nefunguje dneska? Spíš bych to viděl jinak, EU má prostě strach něco dělat, zatímco USA moc ne.

Očkování na ten virus nebude pořádně fungovat, pokud se bude z poloviny chovat jako ten chřipkový, jenom to bude pro někoho super kšeft a do roka bude tak pokusná látka, ne něco co se dá s klidným svědomím pustit ven. Před pár lety tu byl průšvih s očkováním proti Dengue, riskovat podobnou ostudu nikdo asi nechce. Že jde spíš o business se dá odvodit i od toho že už a začátku se začaly některé velké firmy ptát po dotacích na linky pro výrobu 6 miliard dávek ročně, s dovolením to musí smrdět každému, protože tu asi nepůjde o vyhlazení viru, spíš o zajištění si konstantního příjmu po dlouhou dobu.

Bizon
20. srpen 2020, 16:17

S tím očkováním souhlasím. Nejsu virolog, ale je to RNA virus, když nemá komplementární opravný templát jako DNA tak je jasné že mutuje rychle, takže to bude jako s tou chřipkou.

Jak píšete, business je business.

energetik II
20. srpen 2020, 09:09

TO : Pácalt

Čínští komunisté neexistují, existuje jen tento název, kterého se z historických důvodů nechtějí zbavit. Velká část čínských komunistických vedoucích kádrů má Harvard, Oxford nebo Sorbonnu a jsou to myšlením velmi tvrdí kapitalisté. Čínský státní systém se vytvářel 5000 let a my v Evropě jeho fungování vůbec nechápeme. Běžný Číňan se o politiku absolutně nezajímá, jeho zajímá jen rodina a byznys. Spoléhá se na to, že nejvyšší vedení země zajistí ochranu před vnějším nepřítelem /= armáda/ a vnitřním nepřítelem / = separatistické živly, kriminální živly, korupce,..../ a pro tuto činnost dává vedení státu plnou důvěru a do této činnosti se státu neplete. Vedení státu naopak za tuto důvěru obyvatelstva skutečně "maká ve prospěch své země" , jak to u Číny vidíme dnes.

Mezi dnešní Čínou a bývalým SSSR je asi takový rozdíl jako mezi bakelitovým Trabantem Made in DDR rok.1980 a mezi posledním modelem Porsche či BMW rok. 2020. Čínské obyvatelstvo rozhodně není balamuceno, vydíráno a nebo nuceno. To je spíše obyvatelstvo Evropy a USA.

Ano, i v Číně postupem času bude docházet ke změnám v politickém systému, už dnes na venkově probíhají volby plně demokraticky a za starostu obce může být zvolen každý, kdo se zaregistruje i bez členství v KSČ. Ovšem , kdo se spoléhá , že s možnou změnou politického systému se stane z Číny další "ubohý lokaj USA" , ten si nevidí ani na špičku nosu ! Dělat někde revoluci proti nejúspěšnější vládě státu na celém světě za posledních 40 let, to by museli být v Číně lidé velmi hloupí, a to nejsou. Číňané bohatnou nejrychleji na světě a přebírají i otěže vědeckotechnicého pokroku. Nic a nikdo je už nezastaví.

Pavel K
20. srpen 2020, 09:20

Jak dlouho jste v Cine zil?

Clovek z nasledujiciho odkazu skoro 8 let a ma jiny nazor jak Vy.

www . reflex . cz / clanek/prostor-x/97578/zeman-je-pro-cinu-vlezdoprdelka-smali-se-mu-je-nedustojny-rika-etzler-a-popisuje-brutalni-praktiky-pekingu.html

Martin Pácalt
20. srpen 2020, 10:39

"Nic a nikdo je už nezastaví". Já bych řekl, že vyšší moc v podobě ničivých záplav a z toho plynoucí neúrody nebo další, smrtelnější virus plynoucí z tamní špíny i národních zvyků si s tím režimem/státem mohou poradit mnohem rychleji než si myslíte. A čínský vztah ke zvířatům je asi nejsignifikantnější známkou, že to jsou spíš živočichové než lidé-marně hledám v paměti národ, pro nějž je úplně normální tepelně upravovat ještě živé zvíře.

K dotazu Pavla K se také připojuji. Osobně se zajímám o zkušenosti právě Tomáše Etzlera nebo Radky Denemarkové.

Carlos
20. srpen 2020, 10:53

Navíc mají koncept mandátu nebes a povodně s tím mohou dost pohnout. Navíc jsem teď nedávno slyšel že prý armáda není také moc nadšená z vlády. A pak také že prý jim tam prezident rozjel nějaké čistky, takže si možná začal pod sebou řezat větev a bude odstraněn.

Jinak si matně vybavuji že některé národy smaží (palmové?) červy zaživa, ale tam asi moc jiných možností není jak to udělat. A otázka je také jestli takovouto havěť (červi, mušle etc.) pro tyto účely považovat za zvíře.

energetik II
20. srpen 2020, 11:43

TO : Pácalt

Zpravodajové ČT /Etzler, Šámalová/ jsou nasazeni do Číny s jedinou povinností :"Ihned se přihlásit, když tam objeví něco závadného, špatného, nepovedeného/ a na druhé straně úspěchy této země mají za povinnost zamlčovat, v lepším případě jen přehlížet./ Takže se stále od Šámalové dovídáme, že tam někde stávkovali, že byl v nějakém čínském městě v zimě hodně špatný vzduch, že tam mají velké záplavy, že tam nějaký disident dostal domácí vězení, ...atd. atd. Ovšem pečlivě se zamlčí, že je v čínských velkoměstech už vyšší životní úroveň jak průměrného Čecha, že v Číně pracuje 230 nevýkonnějších superpočítačů světa z TOP-500 a v USA jen 116, že před pár dny Čína vyslala k Marsu 5 tun těžkou družici s automatickým vozidlem , že je v Číně v provozu 60 % celoplanetární délky vysokorychlostní železnice, že je v Číně 7 největších přístavů světa v první desítce, že v Číně v posledních 30 letech stoupala životní úroveň obyčejných lidí 5 krát rychleji jak v demokratické Indii,...atd, atd.

P.S. Čínská kultura a civilizace má za sebou 5000 let. Obří záplavy i epidemie tam byly po celou tuto dobu, přesto se počet obyvatel Číny zvedl ze 100 milionů v roce 1 n.l. na nynějších 1400 milionů. Právě dnes ve čtvrtek je přítok vody do přehrady Tři soutěsky 75 000 kubíků za vteřinu , v roce 2002 teklo Vltavou v Praze 5000 kubíků = 25 krát méně. Do součinnosti s přehradou Tři soutěsky jdou nyní obří vodní díla Xiluodu a Xiangjiaba výše proti toku, které budou přítok mírnit. O 5000 let starou čínskou civilizaci nemám nejmenší obavy. Oni mají svůj systém, který je v mnoha ohledech daleko efektivnější jak naše demokracie. A já na ně nebudu útočit jenom z toho důvodu "že jsou jiní".

Martin Pácalt
20. srpen 2020, 17:13

1) Kde jste vzal info že Indie je demokratická země?

2) Tomáš Etzler už nějaký pátek pro ČT nepracuje, minimáoně ne jako reportér,

3) Ty špatné zprávy možná říkají proto, že kdyby ta informovanost okolního světa o Číně bylo jenom na oficiální čínské propagandě, neslyšíme nic než co nám tu píšete vy, Loudile,: "nejrychlejší vlaky, nejvíc kolejí, nejvíc větrníků, nejvíc jaderek". Ale teprve z jiných zdrojů se dozvídáme, že se jim ty Tři soutěsky možná protrhnou, protože geologická stabilita podloží hráze je nalomená a nebo že před nevhodnou stavbou jiní už dávno varovali. Já jim to nepřeju, ale jestli se protrhne, mají toho v pr...li mnohem víc než "jen" 22(?)GWe vodního výkonu ...

Martin Pácalt
20. srpen 2020, 17:17

Carlosovi: Ty hovada vaří zaživa žáby nebo porcují a stahují z kůže psy. Ten porcelán, těstoviny nebo střelný prach mi špatný dojem nespraví... Tím netvrdím, že západní kultura je dokonalá. Jen tvrdím, že čínská kultura není vyjímečná v dobrém slova smyslu a není třeba ji obdivovat.

Carlos
20. srpen 2020, 18:39

Pane Pácalte,

já to vím co dělají, také o tom odporném zvyku usekat malým (10cm) úhořům hlavy a pak to jíst ještě mrskající se. Vězte že ustojím celkem dost a nejsem nějak cimprlich, ale to co tam dělají se mi zrovna dobře nedělá.

Statusu té přehrady se dá sledovat na X kanálech na youtube, i když je to více méně to samé. Status z "Povodní Jang C' Tiang", něco z televize, nějaké záběry. Jedna z obav je že ta přehrada jsou tři postavené vedle sebe bez dostatečného propojení sekcí, takže by se mohla jedna hnout, vytrhnout těsnění (i Orlík je ze sekcí mezi kterými je těsnění) a pak to pojede. Největší problém bych viděl v momentě kdy to půjde horem. Také je otázka v jakém stavu je to podloží, jak říkáte, je narušené, jestli se tam dostane někde nevhodně voda, tak se jim to může celé sklouznout. Tak se celkem často protrhnou jezy, voda se dostane pod základ a pak už je to jenom o vektorech síly.

Bohužel nejsem s to nikde najít informace o kapacitě základových výpustí, přehrada nevypadá že by měla přepady ve smyslu přelivů, ale jen právě turbíny a výpusti. Pokud dojde z jakéhokoliv důvodu k narušení vyvedení výkonu, může to zhoršit situaci, na Vltavské kaskádě to byl také jeden z důvodů rekordní hladiny Orlíku, v momentě nucené odstávky turbín ta voda musela už jedině vrchem a základovými výpustěmi, pokud byly otevřené, zbytek byl o fyzice. Další problém by mohly představovat hráze proti proudu o kterých se tak moc nepíše, pokud by selhala některá z nich, nedivil bych se kdyby došlo k vytvoření vlny, která smete všechny nádrže po proudu,v minulosti se to tam už stalo.

Jaroslav Studnička
20. srpen 2020, 22:38

Pánové, tady snad nejde o to, co v Číně pojídají.

Podstatné je kam Čína směřuje ekonomicky, kam se posouvají ve výzkumu a vývoji no a hlavní, jak si s Čínou stojí v porovnání EU, potažmo USA.

Lkotek
20. srpen 2020, 15:56

To je hezký, ale neznamená to, že budu obdivovat toho, co se tam jezdí učit demokracii, nebo vítá čínský letadla s rouškama na letišti, nebo budu mlaskat u pečených psů.

energetik II
20. srpen 2020, 23:27

TO : Pácalt

ad.1 O Indii jako o "Největší demokracii světa" a to doslovně, pravidelně hovoří naše noviny i ČT. Mají tam pravidelné volby, kterých se účastní desítky i stovky politických stran. Takže zřejmě považujete ČT za lháře. Nebýt Indie demokratická, tak na ni přeci naše sdělovací prostředky budou kydat hnůj jako na Čínu a to se neděje.

ad2 Tomáš Etzler byl lhář, který pracoval v Číně před Šámalovou, proto ho uvádím. Není nutné být doslova "lhářem" ,stačí klidně poskytovat tendenční zprávy = dobré vynechat a posílat pouze ty špatné. Na blbce to zabere.

ad3. Čínský HDP rostl 40 let 1980 -2020 o 9,5 % ročně v průměru. To nikdo nikdy nedokázal v lidských dějinách. A je to pro mne podstatnější než to, jestli tam jedí psy, žáby a červy. Arabové se zase diví nám Evropanům, že můžeme jíst ta nečistá, špinavá, děsivá prasata , my se zase divíme jim, že tam ženy nutí chodit zahalené až po kotníky.

A pokud jde o Tři soutěsky, tak žádné obavy i při dnešním přítoku 75 000 kubíků/sec. Čína staví přehrady už 4000 let a dnes tam stojí asi 70 % všech přehrad na Zeměkouli. Je zajímavé, že dojemnou péči o "stav přehrady" má jen zahraničí. Domácí odborníci znají přehradu podrobně a věří jí na 100 %. Při stavbě přehrady bylo užito 27 mil. kubíků betonu a 29 mil kubíků kamene. Takže na hmotnost nějakých 200 milionů tun stavebního materiálu. A to je slušná porce.

Carlos
21. srpen 2020, 10:00

Loudile,

růst z nuly o deset procent ročně je sakra snadné, stejně jako pokud kašlete na regulace, a hromadu věcí, které Evropu, ale i USA brzdí v rozletu. Stejně tak jako když nemusíte fakticky řešit výzkum, nemusíte fakticky řešit nic a jenom dodáváte pracovní sílu a o zbytek se postará někdo jiný.

Jestli Vy se divíte že tam chodí v dlouhých hábitech, tak se divte, mě to divné nepřijde. Hlavní problém totiž je, jako se všemi zákony, že nikde není výslovně napsané že se musí zahalit kompletně, to už je pak o větvi Islámu. A co se týče vepřového, tak za určitých smí vepřové a občas vepřové sní ně.

Pokud by někdo v lidové Číně moc tu přehradu kritizoval, bude v lepším případě odejít, v horším z něj budou náhradní díly. Ale i tam se ozývalo pár odborníků že mohou být problémy. Na vzduchu to sice má takovou obrovskou hmotnost, jenže z podstaty je kolem velké části stavby voda která ji nadlehčuje (v podloží).

Dále jak definujete přehradu? 4000 je sice hezké číslo, ale je to přehrada podle jaké definice? V anglosaských zemích se do nich řadí třeba i jezy, případně definici přehrady odpovídají i různé závlahové nádrže, které ale normálně jako přehradu nikdo nebere, takže kolik z nich je opravdu přehradou a kolik prostě něčím pod jejich "ZVHS" co si člověk splete s rybníkem (Nehledě na to dost rybníků jsou de-facto přehrady)

Indie je pořád o pár koňských délek demokratičtější než Čína. A za dalších se Indie nechová jako lidová Čína, která... no rozepisovat se mi to moc nechce.

Prací novináře je (by mělo být) pátrat a hledat informace i o tom co se někdo snaží utajit. Zatímco lidová Čína si nenechá ujít příležitost se pochlubit úspěchem, tak průšvihy bude tajit. Tak ano pak to může vyznívat že tam novináři mají akorát hledat to špatné. Ale holt koncentrákama, nebo znečištěním nebo třeba tím jak jim tam reálně funguje zdravotnictví se nikdo chlubit nebude.

energetik II
21. srpen 2020, 17:09

TO : Carlos

1. Je-li růst o 10 % po dobu 40 let tak snadný, tak proč tímto tempem a tak dlouho nerostl nikdo v celé lidské historii ?? Proč tak rychle nerostly ani USA v 19 století, když měly "malý základ", ani Japonsko po roce 1950 ? Korea po roce 1960 ? Já nesrovnávám růst Číny v roce 1980 a růstem USA po roce 2000.

2. Zajímavé. Když v Číně pojídají hady nebo netopýry, tak vás to silně udivuje. Když musí žena v některých islámských státech mít na sobě černý hábit se dvěma dírama pro oči, je to pro vás ale zcela normálka.

3. Vidím, že jste báječně zblblý z naší propagandy. V Číně je zcela běžné kritizovat veřejně technické nebo ekonomické podmínky a záležitosti. Nesmí se jen veřejně na náměstí demonstrovat za svržení vlády. Nedávno jsem třeba viděl v Číně postavenou dálnici, kde uprostřed stál starý dům majitele a dálnice ho obcházela. On totiž i po X nabídkách a jednáních odmítl svou nemovitost prodat. Tak se mu dálnice vyhla. Dle vašich "zaručených informací" by už měl sedět na doživotí a to v tom lepším případě. V Číně každý rok proběhnou desítky tisíc demonstrací s ekonomickými požadavky = za zvýšení mezd, proti propouštění,...atd. atd. Tedy to, co je běžné i na Západě. Účastní se jich miliony lidí. V base pak nekončí. Když se dílo Tří soutěsek v 90l letegh v čínském parlamentu schvalovalo, tak profesor Lej Feng- šun zvedl ruku proti. A stavbu kritizuje dodnes. Z práce ho nevyhodili, v base nesedí.

4. Indie měla stejně chudé lidi jako Čína roku 1990. Dnes je průměrný Číňan už 5 kát bohatší jak průměrný Ind. Demokracie je tak obyčejnému Indovi na starou bačkoru. Může tam "demokraticky umřít hlady". Když to bude "demokraticky, jistě to bude krásné.

5. Jestliže i já jako TV koncesionář za 135 Kč měsíčně platím pobyt zpravodajky ČT v Číně Šámalové, tak chci od ní z této země zprávy vyvážené = o tom, co se tam daří i nedaří. Tedy na jedné straně za "A" o popravách, o převýchovných táborech islamistů, o masakrech nějakých šílených střelců, o stávkách,...apod. ale na druhé straně za "B" i o zprovoznění největšího letiště světa Daxing, o zprovoznění 10,2 GW hydroelektrárny Wudongde, o postavení jaderné elektrárny Tainwan - 5 za 4 roky a 7 měsíců, o vyslání automatického vozidla k Marsu, o skvělých výsledcích vývoje superpočítačů a umělé inteligence,... = tedy zprávy A i B. Paní Šámalová vysílá z Číny pouze neúspěch a problémy = za "A". Lidé , kteří se chtějí o Číně dozvědět v ČR i to za "B" jsou tak odsouzeni k mnohahodinovému pátrání na internetu, youtube,... aby poznali pravdivě i tu druhou čínskou stránku. Dle mého tu daleko důležitější, paní Šámalovou záměrně zamlčovanou. Je to smutné, když v demokracii nelze v ČR věřit oficiálním sdělovacím prostředkům ,ale taková je už naše realita roku 2020.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se