Dodávky tepla z jaderné elektrárny Haiyang byly zahájeny

DomůJaderné elektrárnyDodávky tepla z jaderné elektrárny Haiyang byly zahájeny

Využívání jaderné energie k vytápění měst není žádnou novinkou. Z hlediska ekologie se jedná o bezemisní zdroj tepla, čímž se tato technologie stává zajímavou pro spoustu zemí. Čína v boji za lepším ovzduším podniká spoustu kroků, mezi kterými je také nasazení dálkového jaderného vytápění.

Jaderná energetika není pouze o výrobě elektřiny. V minulosti bylo vynalezeno mnoho různých konceptů využití této technologie například pro pohon lodí a ponorek, pohon letadel, ale dokonce i osobních automobilů. Některé z těchto konceptů byly zkonstruovány, otestovány a používány, zatímco jiné zůstaly pouze na papíře.

Jaderná energetika dále nachází denně uplatnění při výrobě radiofarmak (lékařských izotopů), odsolování mořské vody, ale i dodávkách tepla do měst, či průmyslových parků.

Čínská jaderná elektrárna Haiyang v provincii Shandong oficiálně spustila městské vytápění do oblastí blízkých jaderné elektrárně. Zkušební projekt městského vytápění pomocí jaderné energie, proběhl minulou zimu a pokryl teplem oblast 700 000 čtverečních metrů.

Zahájení komerčního provozu

Shandong Nuclear Power Company, dceřiná společnost State Power Investment Corporation, a vlastník jaderné elektrárny Haiyang v září odstartovali spolupráci s místní energetickou společností Fengyuan Thermal Power. Spolupráce byla rozdělena na několik testovacích etap dodávek tepla prostřednictvím horkovodu.

V první části byl testován transport páry z elektrárny. Ta byla dodána ze dvou reaktorů AP1000 v elektrárně Haiyang na konci října. 12. listopadu začala fáze testování dodávek tepla pomocí horké vody. Tento test byl úspěšně dokončen 15. listopadu a celé zařízení tím vstoupilo do komerčního provozu. Dle plánů by mělo být celé město Haiyang vytápěno pomocí jaderné energie do roku 2021.

Systém využívá neradioaktivní páru ze sekundárního okruhu. Teplo následně prochází přes několik tepelných výměníků na elektrárně. Teplo se přivádí do vnější výměníkové stanice provozované společností Fengyuan Thermal Power, odkud voda proudí pomocí městských okruhů k zákazníkům.

Díky tomuto využívání jaderné energetiky se očekává snížení spotřeby uhlí až o 23 200 tun ročně a dojde ke kladnému efektu na životní prostředí v podobě nevypuštění emisí skleníkových plynů.

Mírná modifikace obou bloků jaderné elektrárny Haiyang by měla zajistit dostatek energie k pokrytí teplem plochu až 30 milionů metrů čtverečních. Po dokončení všech plánovaných bloků v elektrárně bude možné vytápět plochu více jak 200 milionů metrů čtverečních, umístěných ve vzdálenosti do 100 km od elektrárny. Díky tomu bude snížena spotřeba uhlí o 6,62 milionů tun ročně. V jaderné elektrárně Haiyang je plánováno celkem 6 bloků s reaktorem AP1000.

Čínská vláda upřednostňuje bezemisní vytápění od roku 2017, kdy vydala metodiku pro její aplikaci na severu Číny. Národní energetická správa vydala pětiletý plán zdůrazňující využívání technologií bezemisního vytápění. Ten má končit v roce 2021.

Rusko, několik východoevropských zemí, Švýcarsko a Švédsko také využívají jadernou energetiku k vytápění domovů. V několika případech je teplo využíváno také k průmyslovým aplikacím.

První dva bloky reaktorů AP1000 v jaderné elektrárně Haiyang Zdroj: SPIC

První blok jaderné elektrárny vstoupil do komerčního provozu v říjnu 2018 a druhý blok jej následoval v lednu 2019. Společně oba bloky produkují ročně přibližně 20 TWh elektřiny do rozvodné sítě. Jaderná energetika zajišťuje přibližně třetinu poptávky v provincii Shandong.

„Jaderné teplo“ v České republice

Koncepce jaderného vytápění je využívána i v České republice. Teplo z jaderné elektrárny Temelín již přes 20 let dodává teplo do Týna nad Vltavou, kde díky tomu mohlo být odstaveno 22 lokálních výtopen a město tak patří k jednomu z měst s nejčistším vzduchem v ČR.

Dodávky tepla z jaderné elektrárny Temelín by měly pokračovat i do Českých Budějovic. Horkovod je nyní ve fázi výstavby. Při výstavbě došlo ke zpoždění a termín jeho dokončení prozatím nebylo stanoveno. Mezi plánovanými projekty je také dálkové vytápění Brna z jaderné elektrárny Dukovany. 

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay