Dodávky tepla z jaderné elektrárny Haiyang byly zahájeny
Využívání jaderné energie k vytápění měst není žádnou novinkou. Z hlediska ekologie se jedná o bezemisní zdroj tepla, čímž se tato technologie stává zajímavou pro spoustu zemí. Čína v boji za lepším ovzduším podniká spoustu kroků, mezi kterými je také nasazení dálkového jaderného vytápění.
Jaderná energetika není pouze o výrobě elektřiny. V minulosti bylo vynalezeno mnoho různých konceptů využití této technologie například pro pohon lodí a ponorek, pohon letadel, ale dokonce i osobních automobilů. Některé z těchto konceptů byly zkonstruovány, otestovány a používány, zatímco jiné zůstaly pouze na papíře.
Jaderná energetika dále nachází denně uplatnění při výrobě radiofarmak (lékařských izotopů), odsolování mořské vody, ale i dodávkách tepla do měst, či průmyslových parků.
Čínská jaderná elektrárna Haiyang v provincii Shandong oficiálně spustila městské vytápění do oblastí blízkých jaderné elektrárně. Zkušební projekt městského vytápění pomocí jaderné energie, proběhl minulou zimu a pokryl teplem oblast 700 000 čtverečních metrů.
Zahájení komerčního provozu
Shandong Nuclear Power Company, dceřiná společnost State Power Investment Corporation, a vlastník jaderné elektrárny Haiyang v září odstartovali spolupráci s místní energetickou společností Fengyuan Thermal Power. Spolupráce byla rozdělena na několik testovacích etap dodávek tepla prostřednictvím horkovodu.
V první části byl testován transport páry z elektrárny. Ta byla dodána ze dvou reaktorů AP1000 v elektrárně Haiyang na konci října. 12. listopadu začala fáze testování dodávek tepla pomocí horké vody. Tento test byl úspěšně dokončen 15. listopadu a celé zařízení tím vstoupilo do komerčního provozu. Dle plánů by mělo být celé město Haiyang vytápěno pomocí jaderné energie do roku 2021.
Systém využívá neradioaktivní páru ze sekundárního okruhu. Teplo následně prochází přes několik tepelných výměníků na elektrárně. Teplo se přivádí do vnější výměníkové stanice provozované společností Fengyuan Thermal Power, odkud voda proudí pomocí městských okruhů k zákazníkům.
Díky tomuto využívání jaderné energetiky se očekává snížení spotřeby uhlí až o 23 200 tun ročně a dojde ke kladnému efektu na životní prostředí v podobě nevypuštění emisí skleníkových plynů.
Mírná modifikace obou bloků jaderné elektrárny Haiyang by měla zajistit dostatek energie k pokrytí teplem plochu až 30 milionů metrů čtverečních. Po dokončení všech plánovaných bloků v elektrárně bude možné vytápět plochu více jak 200 milionů metrů čtverečních, umístěných ve vzdálenosti do 100 km od elektrárny. Díky tomu bude snížena spotřeba uhlí o 6,62 milionů tun ročně. V jaderné elektrárně Haiyang je plánováno celkem 6 bloků s reaktorem AP1000.
Čínská vláda upřednostňuje bezemisní vytápění od roku 2017, kdy vydala metodiku pro její aplikaci na severu Číny. Národní energetická správa vydala pětiletý plán zdůrazňující využívání technologií bezemisního vytápění. Ten má končit v roce 2021.
Rusko, několik východoevropských zemí, Švýcarsko a Švédsko také využívají jadernou energetiku k vytápění domovů. V několika případech je teplo využíváno také k průmyslovým aplikacím.
První blok jaderné elektrárny vstoupil do komerčního provozu v říjnu 2018 a druhý blok jej následoval v lednu 2019. Společně oba bloky produkují ročně přibližně 20 TWh elektřiny do rozvodné sítě. Jaderná energetika zajišťuje přibližně třetinu poptávky v provincii Shandong.
„Jaderné teplo“ v České republice
Koncepce jaderného vytápění je využívána i v České republice. Teplo z jaderné elektrárny Temelín již přes 20 let dodává teplo do Týna nad Vltavou, kde díky tomu mohlo být odstaveno 22 lokálních výtopen a město tak patří k jednomu z měst s nejčistším vzduchem v ČR.
Dodávky tepla z jaderné elektrárny Temelín by měly pokračovat i do Českých Budějovic. Horkovod je nyní ve fázi výstavby. Při výstavbě došlo ke zpoždění a termín jeho dokončení prozatím nebylo stanoveno. Mezi plánovanými projekty je také dálkové vytápění Brna z jaderné elektrárny Dukovany.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay
Mohlo by vás zajímat:
Proč si ve švédsku, finsku, číně, rusku u nás nezatopí slunečníků nebo větrníků? Nebo helmuti v Bavorsku? Jo oni šetří a nevyužívají zbytkové teplo z JE Isar. To se nedivím, že jim to pak nevychází a chtějí odstavovat. A pak soudruzi helmuti topí dřevem, movitější plynem a nebo si platí tepelná čerpadla s odběrem ee, což je raketový náklad a nevyplatí se. Investice do JE minimální, tudíž bezpečnost jde dolů.
Hodně úspěchů v přežívání v nastávajícím pluviálu. Jen doufám, že s té zimy nezmagoří...
Naštěstí v Bruselí řízené EU nás zahřejí humanistické myšlenky a dobrotivost vůči africkým běžencům, takže teplo z jádra tady vůbec nepotřebujeme na rozdíl od náročně problematického a málo efektivního přenašeče energie "svatého vodíku z větrníku".
Jaslovske bohunice vykuruju uz minimalne 40 rokov Trnavu, Hlohovec, Leopoldov a ak sa nemylim tak aj sidlisko v Piestanoch.
JE Tetov by vytápěl Kolín Pardubice HK i Prahu, ale to předpokládá odpovědné rozhodování,.......to české vládě naprosto chybí!!! EDU 5 je tak vše, o čem tlachají ve Strakovce = česká vláda prostá rozumu i odpovědnosti. A 200 PSP poslanců kryje tlachaly vládní!!! ETE34=ETE12 a stavět českými dodavateli a eliminovat tlachaly vlády o bezpečnostním riziku, ale to by nebylo o čem tlachat, čučkaři by nebyli důležití, a to se nedělá, vždyť si je královsky platíme, aby nám škodili!!!
málokterá vláda ve světě dokáže tak obrovským způsobem škodit svým jako české vlády po r.1990, ta nynější vede o několik koňských délek,....zabít český jaderně-energetický průmysl se podařil Benešovi dne 10.4.2014 zrušením Tendru na dostavbu ETE34 za 250 mld.Kč, a dnes se jedná o EDU5 s vizí zahájení stavby 2029! 15 let promarněných a zoufalých rozhodování manažerů i politiků ignoruje národní schopnosti, škodí a nikdo se ani nestydí, Beneš+Hlaváč dne 9.4.2014 HV PSP přednášel o rozvoji ČEZ a druhý den TENDR zrušil, dělal si legraci z politiků??? Bohužel k naší škodě i ŠKODĚ!!! Kovárny ŠKODA uměly vykovat části reaktoru jsou dnes v likvidaci, 900 lidí bez odborné práce, úpadek pro jiné čeká! To má Beneš+Zeman za cíl, po zničení našich bank zničit i energetický průmysl, hlavně aby je pozvali do USA??? Odporné a vlastizrádné = naši politici po r.1990!!! Ale i naši manažeři!!!
Americké reaktory AP-1000 již v lokalitě Haiyang nebudou stavěny. Zatím se uvádí jejich čínská "domácí varianta" CAP-1000 , ale nejspíše dojde na "plně domácí" Hualongy. To ukáže až čas.
K tomu lze dodat jen to, že pokud by JE měla ušetřit 6 mil tun uhlí, pak to znamená tepelný výkon 6,25GW po 200 dní v roce to je asi 1/3 tepelného výkonu obří elektrárny po dostavbě a úspora veškeré uhlí, které co spálí všechny naše teplárny....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se