Francie přistoupí k razantnímu snížení výroby elektřiny z jádra zřejmě až v roce 2035

DomůJaderné elektrárnyFrancie přistoupí k razantnímu snížení výroby elektřiny z jádra zřejmě až v roce 2035

Francie opustila plány snížit svou závislost na jádru na 50 % již v roce 2025. Jako nejpravděpodobnější rok pro odstavení konkrétních bloků a tedy i rapidní snížení množství elektřiny vyráběné z jádra v síti se nyní jeví rok 2035. Plány na uzavření poslední uhelné elektrárny do roku 2022 ale zůstávají v platnosti.

Francouzský prezident Emmanuel Macron informaci oznámil při příležitosti zveřejnění plánu pro energetickou transformaci. Realizace snižování závislosti státu na jádru jakožto zdroje elektrické energie, které nyní pokrývá tři čtvrtiny poptávky po elektřině ve Francii, započne v létě 2020, kdy budou vyřazeny z provozu dva reaktory ve Fessenheimu na německých hranicích. Odklon od uhlí každopádně pokračuje dle původních plánů. Proti tepelným elektrárnám se Macron vyslovuje poměrně razantně:

„Znečištění zabíjí jednoho Francouze každých deset minut. To je 48 000 úmrtí ročně, což je více než silniční nehody, sebevraždy, vraždy, utonutí a nehody v domácnosti dohromady,“ řekl Emmanuel Macron v televizním vysílání při uveřejnění nového energetického plánu.

Pokles na 50% zastoupení jádra v celkovém mixu, jak bylo navrženo v energetické koncepci z roku 2015, byl ale posunut, a to o celých deset let. Nový plán pro energetickou transformaci mimo jiné stanovuje předpoklad snížení celkové spotřeby energie o polovinu do roku 2050.

Onshore větrná kapacita má být navýšena o 300 %, solární pětinásobně, obojí do roku 2030. Uzavření posledních čtyř tepelných zdrojů Macron oznámil již na Světovém ekonomickém fóru v lednu tohoto roku. Zpráva přišla ve stejný den, kdy Evropská komise dala francouzské vládě zelenou ke spuštění státní podpory výstavby 350MW nového solárního výkonu o celkové výši 600 milionů euro.

Štítky: