Francie přistoupí k razantnímu snížení výroby elektřiny z jádra zřejmě až v roce 2035
Francie opustila plány snížit svou závislost na jádru na 50 % již v roce 2025. Jako nejpravděpodobnější rok pro odstavení konkrétních bloků a tedy i rapidní snížení množství elektřiny vyráběné z jádra v síti se nyní jeví rok 2035. Plány na uzavření poslední uhelné elektrárny do roku 2022 ale zůstávají v platnosti.
Francouzský prezident Emmanuel Macron informaci oznámil při příležitosti zveřejnění plánu pro energetickou transformaci. Realizace snižování závislosti státu na jádru jakožto zdroje elektrické energie, které nyní pokrývá tři čtvrtiny poptávky po elektřině ve Francii, započne v létě 2020, kdy budou vyřazeny z provozu dva reaktory ve Fessenheimu na německých hranicích. Odklon od uhlí každopádně pokračuje dle původních plánů. Proti tepelným elektrárnám se Macron vyslovuje poměrně razantně:
„Znečištění zabíjí jednoho Francouze každých deset minut. To je 48 000 úmrtí ročně, což je více než silniční nehody, sebevraždy, vraždy, utonutí a nehody v domácnosti dohromady,“ řekl Emmanuel Macron v televizním vysílání při uveřejnění nového energetického plánu.
Pokles na 50% zastoupení jádra v celkovém mixu, jak bylo navrženo v energetické koncepci z roku 2015, byl ale posunut, a to o celých deset let. Nový plán pro energetickou transformaci mimo jiné stanovuje předpoklad snížení celkové spotřeby energie o polovinu do roku 2050.
Onshore větrná kapacita má být navýšena o 300 %, solární pětinásobně, obojí do roku 2030. Uzavření posledních čtyř tepelných zdrojů Macron oznámil již na Světovém ekonomickém fóru v lednu tohoto roku. Zpráva přišla ve stejný den, kdy Evropská komise dala francouzské vládě zelenou ke spuštění státní podpory výstavby 350MW nového solárního výkonu o celkové výši 600 milionů euro.
Mohlo by vás zajímat:
Pořád dobrý, ještě furt nezvládli dosáhnout trapnosti Belgie nebo dokonce Německa :)
50% na rok 2035 je ještě moc, to už bude blízko 0%. Toho roku se dožije jen pár lepších jaderných elektráren za dost vysoké podpory a i jejich likvidace bude z větší části hrazená z veřejných rozpočtů.
Snížení celkové spotřeby energie o polovinu do roku 2050 a zároveň jistě i elektrifikace dopravy do té doby? To psali experti z nějaké francouzské obdoby hnutí DUHA?
Nevím kde to čtete, v článku to jaksi není, ale pokud to je celková spotřeba energie, tak to velmi snadno může vycházet, pokud tím myslí celkovou spotřebu energi do které se zahrnuje, třeba u dopravy, energie v palivech, pak přechodem na elektřinu můžete získat mnohem lepší čísla a stejně tak u OZE, kde se asi jen těžko bude počítat výkon větru točícího vrtulí, takže se tam nejspíš za 100% bere teprve elektřina vyrobená danou elektrárnou.
Čtu to přímo v článku, v předposledním odstavci: "Nový plán pro energetickou transformaci mimo jiné stanovuje předpoklad snížení celkové spotřeby energie o polovinu do roku 2050."
Podle toho, co jsem našel, je ale skutečně myšlena spotřeba energie celkově, nikoliv jen té elektrické, což jsem tedy z článku, který je jinak výhradně o elektrické energii, nepochopil. Pak samozřejmě moje poznámka o elektrifikaci dopravy nedává smysl. Přesto si dovolím o reálnosti splnění tohoto cíle pochybovat.
"Plány na uzavření poslední tepelné elektrárny do roku 2022 ale zůstávají v platnosti" - nemáte na mysli spíše uhelné elektrárny místo tepelných? Mezi tepelné elektrárny patří i jaderné a plynové zdroje (a obecně jakékoliv elektrárny fungující na principu předání tepelné energie médiu pohánějícícmu turbínu), takže věta odporuje tvrzení o odložení redukce výroby z jádra.
Jinak pěkný článek, děkuji autorce.
Dobrý den, děkujeme za upozornění. Máte samozřejmě pravdu - jde o uhelné zdroje, nikoli obecně všechny tepelné. Hezký den!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se