
Japonská vláda opět pokukuje po jádru. Co na to veřejnost?
Čtrnáct let po katastrofě ve Fukushimě Japonsko opět zvažuje širší využití jaderné energie. Společnost Kansai Electric Power oznámila, že obnoví průzkumné práce v oblasti Mihama v provincii Fukui. Od katastrofy ve Fukushimě v roce 2011 jde tak o první konkrétní krok japonské firmy k vybudování kompletně nového reaktoru.
Podle firmy jde o klíčový projekt, pokud Japonsko chce dosáhnout svých tří velkých cílů, tedy energetické bezpečnosti, ekonomického růstu a snížení emisí skleníkových plynů. Upozornila však také na to, že geologické průzkumy zaberou roky a finální rozhodnutí bude záležet jak na politické, tak ekonomické situaci. Kansai Electric je největším japonským provozovatelem jaderných elektráren a v současnosti provozuje sedm reaktorů.
Prezident firmy Nozomu Mori se pro Financial Times vyjádřil takto: „Ve státě chudém na přírodní zdroje, jako je Japonsko, musíme zvažovat, jak dosáhnout stabilních dodávek energie, zvláště s aktuálním růstem nových průmyslových odvětví.“
Veřejné mínění není jádru nakloněno, politici ano
Japonské veřejné mínění je však vůči jaderné energii skeptické. V loňské studii byli Japonci mnohem skeptičtější jak k novým, tak stávajícím jaderným elektrárnám v porovnání s Brity a Američany. Výsledky byly konzistentní napříč věkem i pohlavím. Pro zvýšení jaderných kapacit by bylo pouze zhruba 25 % Japonců. Pro kontrast s Českou republikou lze uvést výzkum z roku 2023, ve kterém 41 % Čechů souhlasilo se zvyšováním podílu jaderné energie v energetickém mixu.
Postoj japonské vlády se i přesto postupně mění a změna akcelerovala po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022. Po havárii ve Fukushimě bylo postupně uzavřeno 54 reaktorů, od té doby však bylo 14 z nich znovu zprovozněno. Navíc bude nutné nahradit staré reaktory v současnosti fungujících elektráren. Podle základního energetického plánu, který vláda aktualizovala v únoru tohoto roku, by měla jaderná energie v roce 2040 pokrývat 20 % japonského energetického mixu, což odpovídá podílu jaderné energie před rokem 2011.
Přestože se v případě Japonska předpokládal úpadek poptávky po energii z důvodu klesající populace, současné prognózy pracují s poptávkou ze strany energeticky náročných datových center a továren na polovodiče, které pravděpodobně tento pokles vyrovnají a je možné, že požadavky na dostupnou elektřinu ještě vzrostou.
Mohlo by vás zajímat:
Vzhľadom na geografiu a obmedzené domáce energetické zdroje nemá Japonsko mnoho možností – jadro je prakticky jediný spôsob, ako zabezpečiť stabilnú, nízkoemisnú výrobu vo veľkom objeme. OZE sú tam limitované: vysoká hustota obyvateľstva, seizmické riziká, malý priestor na veľké veterné farmy a zložitá topografia krajiny obmedzujú rozsiahle solárne a veterné inštalácie.
Aj keď verejnosť zostáva skeptická, politické a priemyselné špičky čoraz viac vnímajú jadro ako nevyhnutnú súčasť budúceho mixu – už len preto, aby bola krajina schopná čeliť rastúcej spotrebe (AI, čipy, exportný priemysel) a zároveň nezávisela od dovozu LNG či uhlia.
V tomto kontexte je návrat k výstavbe reaktorov racionálnym rozhodnutím. Ako krajina s jednou z najvyšších úrovní technickej expertízy a silnými bezpečnostnými štandardmi má Japonsko aj šancu ukázať, že aj po Fukushime môže byť nové jadro bezpečné a spoločensky prijateľné – ak sa bude komunikovať transparentne a poctivo.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se