Domů
Jaderné elektrárny
Helsinky hledají možnost využití malých modulárních reaktorů pro vytápění

Helsinky hledají možnost využití malých modulárních reaktorů pro vytápění

Řada finských měst zahájila studie s cílem zhodnotit proveditelnost použití malých modulárních reaktorů (SMR – Small Modular Reactor) místo fosilních paliv k zajištění centrálního zásobování teplem. Nedávná studie Energy for Humanity se zabývala úplnou dekarbonizací výroby elektrické energie, dopravy a vytápění v Helsinkách pomocí malých, pokročilých reaktorů.

Většina tepla dodávaného centrálním zásobování teplem ve Finsku se vyrábí spalováním uhlí, zemního plynu, dřevěných paliv a rašeliny.

„Více než polovina skleníkových emisí Helsinek pochází z centrálního zásobování teplem, hlavně z fosilních paliv. Pokud se budeme vážně zabývat odstraněním oxidu uhličitého v Helsinkách, musíme si alespoň upřímně prohlédnout tyto nadcházející reaktory“, uvedl Petrus Pennanen, člen městské rady v Helsinkách a místopředseda finské pirátské strany.

Atte Harjanne, výzkumník klimatických změn ve finském meteorologickém institutu a zástupce Strany zelených v městské radě v Helsinkách souhlasí s Petrusem Pennanenem.

„Jaderná energetika prokázala – a to navzdory obavám, které šíří ekologická hnutí – bezpečnost, rychlost a nákladově efektivní způsob dekarbonizace energetického sektoru. Zaslouží si rovné podmínky“, uvádí Atte Harjanne.

Pennanen a Harjanne spolupracovali s nevládní organizací Ecomodernist Society of Finland a do veřejného podvědomí, médií a diskuzí přinesli vyspělé SMR. Ecomodernist Society of Finland podporuje již dva roky ve Finsku dialog, organizuje semináře a publikuje zprávy o dekarbonizaci výroby tepla s moderními SMR.

Ecomodernist Society od Finland a Energy for Humanity publikovaly v září tohoto roku zprávu. Zpráva vyhodnocuje úplnou dekarbonizaci energetického sektoru metropolitní oblasti Helsinek pomocí pokročilých SMR.

„S velkými sezónními odchylkami v poptávce po teple a elektřině představuje oblast Helsinek náročné prostředí pro jakékoli úsilí o odstranění emisí oxidu uhličitého“, uvádí zpráva.

Model SMR použitý v případové studii v Helsinkách předpokládá budoucí roční spotřebu energie v oblasti centrálního zásobování teplem ve výši 8 TWh, elektrické energie ve výši 12 TWh a pro výrobu vodíkového paliva na dopravu ve výši 4 TWh.

„Malé jaderné reaktory jsou jednou z mála možností, jak poskytnout spolehlivé nízkouhlíkové teplo pro průmyslové procesy, pro centrální zásobování teplem a další využití. Jsou-li jaderné reaktory používány pro kombinovanou výrobu elektrické energie a tepla, jejich celková účinnost a ekonomika se mohou značně zlepšit ve srovnání se samotnou výrobou elektrické energie. Má smysl prozkoumat možnosti jaderné energetiky a rozšiřovat její možnosti. Jadernou energii musíme brát vážně. Pokud to neuděláme, nikdy nebudeme vědět, co by nám mohla nabídnout a můžeme místo toho očekávat klimatickou katastrofu“, uvádí zpráva.

Zdroj úvodní fotografie: The breakthrough

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německo zvažuje obnovení provozu odstavených jaderných elektráren
24. květen 2022, 10:03
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
17. prosinec 2017, 10:58

Finsko má asi předpoklady to jako první po roce 2030 v EU zavést, ale v žádném případě nemají šanci to zvládnout vyvinout.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se