Domů
Jaderné elektrárny
Kontaminovaná voda z Fukušimy má skončit v oceánu, uvedli experti
Fukushima po havárii

Kontaminovaná voda z Fukušimy má skončit v oceánu, uvedli experti

Skupina expertů, která radí japonské vládě, jak se zbavit vody kontaminované radioaktivním izotopem vodíku ze zničené jaderné elektrárny Fukušima, dnes doporučila její vypuštění do oceánu. Pokud bude tento krok přijat, pak pravděpodobně poplaší sousední země, napsala agentura Reuters.

Členové expertního výboru spadajícího pod ministerstvo průmyslu došli k tomuto závěru poté, co zúžili volbu buď na vypuštění vody do Tichého oceánu, anebo její odpaření – a rozhodli se pro první možnost. Při předchozích podobných případech vláda obvykle doporučení expertů přijala.

Hromadění kontaminované vody ve Fukušimě je problematickým bodem očisty, která pravděpodobně potrvá ještě celá desetiletí. Jadernou elektrárnu Fukušima zničilo silné zemětřesení s následnou vlnou cunami, které Japonsko postihlo 11. března 2011 a vyžádalo si více než 18.000 mrtvých nebo pohřešovaných a více než 6000 zraněných.

Tokio je v letošním roce hostitelem letních olympijských her a některé disciplíny se budou konat necelých 60 kilometrů od zničené elektrárny. Jihokorejští sportovci už oznámili, že si na OH hodlají vzít vlastní jídlo a detektory radioaktivity.

V roce 2018 přiznala elektrárenská společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO), že její filtrační systémy neodstraňují z vody všechen nebezpečný materiál – a na místě dochází prostor pro úložné nádrže. Z vody mají být odstraněny všechny radioaktivní částice s výjimkou tritia – izotopu vodíku, který se těžko separuje a je pokládán za relativně neškodný.

„V porovnání s odpařením je vypuštění do oceánu možné provést bezpečnějším způsobem,“ uvedl výbor s odvoláním na běžnou praxi v jiných částech světa, kde jaderné elektrárny vypouštějí vodu obsahující tritium do moře.

Doporučení výboru ještě musí potvrdit jeho šéf, emeritní profesor Nagojské univerzity Ičiró Jamamoto. Poté bude v dosud nespecifikovaném termínu předloženo vládě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Timotej Michalčík
1. únor 2020, 12:38

A jak se to dělá u nás, taky ředime.Mame i menší úniky jen se o nich nemluví. Všechno se jen tají a tají,porad vládne komunismus alespoň u ČEZu. Horší je, že chybí kvalifikovaní lidé a bere se co je a to se jednou odrazi, když ne na bezpečnosti alespoň na kvalitě údržby.

Marta Filingerová
24. duben 2021, 14:41

Dobrý den, došlo k jaderné explozi, přeci se kontaminovaná voda nemůže líti do oceánu,doufám, že se najde jiný způsob jak s touto vodou naložit, plně stojím za státy, který s tímto krokem nesouhlasí, moje mamka mi vždycky říká, bud slušná" kolik platí lidem? , který souhlasí s takovým nesmyslem, a , co příští generace, ?????

Emil
24. duben 2021, 16:09

Nedošlo k žádné jaderné explozi, voda byla vyčištěna od všech radionuklidů kromě malého množství tritia, které v této koncentraci žádné nebezpečí nepředstavuje. Voda bude při vypouštění splňovat limity pro pitnou vodu, i u nás se nacházejí léčivé prameny, jejichž aktivita je vyšší, než bude mít ta vypuštěná voda.

Milan Vaněček
1. únor 2020, 16:11

Tady může každý vidět co je to ekologie v pojetí jaderných fanatiků.

Karlos
3. únor 2020, 08:45

Pane Vaněčku, nezlobte se, ale těmito nesmyslnými výkřiky ztrácíte v očích diskutujících i poslední zbytky vážnosti.

Kritika (věcná) je fajn, ale strašení hoaxovými výkřiky je na pováženou...

pave69
1. únor 2020, 20:57

Chybí tady 2 informace:

1 - míra kontaminace tritiem - něco jako nyní je tam asi 1%, v přírodě je běžně 0,0001%

2 - fakt, že se tritium časem rozpadne tak jako tak, z té míry kontaminace by se dalo spočítat, jak dlouho to bude trvat, řádově to bude něco kolem 100 let (20 až 500)

že se s tím pan Wagner nepochlubí, když tak všechno ví...

Emil
1. únor 2020, 21:32

A to je takový problém, když Vám ty informace chybí, si je najít? Netrvalo mi to ani pět minut:

"The concentration levels of tritium in the tanks ranges from about 0.5 to 4 million Bq/L, a total of about 0.76 PBq (trillion Bq) in all. "

" If the radioactivity is lower than TEPCO’s self-imposed target levels of 1 Bq/L each for Cs137 and Cs134, 5 Bq/L for Gross beta (including strontium), and 1500 Bq/L for tritium — all of which are many times lower than the limits for drinking water set by the WHO — the fisheries coops agree to its release."

Vladimir Wagner
1. únor 2020, 22:50

Emil uvedl některá čísla. Možná bych je doplnil ještě těmito fakty a čísly. V přírodě je tricium produkováno interakcí kosmického záření v horních vrstvách atmosféry, odkud se dostává na povrch země a vyskytuje se hlavně v povrchových částech hydrosféry. Jeho produkce je v rovnováze z rozpadem, takže každý rok se vyprodukuje zhruba 10 PBq tricia a celkově je zde 1000 PBq tricia. To je dáno rovnovážným stavem a poločasem rozpadu tricia, který je zhruba 12 let.

Jak správně napsal Emil, tak je ve zhruba milionů tun vody necelý 1 PBq tricia. Střední hodnota aktivity na litr je zhruba 1 MBq.

V přírodních povrchových vodách jsou aktivity tricia zhruba jednotky Bq/l. Pro pitnou vodu jsou hygienické limity v USA 750 Bq/l a v Evropě i u nás 100 Bq/l.

Předpokládá se naředění před případným vypouštěním do moře na úroveň zhruba 10 000 Bq/l, což je pod hygienické limity. V moři (vyplývá z poměru objemu vypouštěné vody a vody v moři) by pak došlo k rychlému naředění na úroveň srovnatelnou s přírodním pozadím v řádu jednotek Bq/l.

Vladimir Wagner
1. únor 2020, 23:05

Ještě doplnění pro Petra Hariprasada Hajiče. Ta hodnota 1 MBq/l je už hranice od které nemáme technologie na průmyslovou separaci tricia a jeho získávání.

A také doplnění, jak rychle bude aktivita klesat. Na desetinu, tedy o jeden řád, klesne aktivita tricia za 40 let.

Milan Vaněček
2. únor 2020, 08:49

Naředí se (zatím) všechno, on se i Černobyl naředil, ale jsou některé organizmy kde se to zase hromadí (tak si občas můžem něco o tom přečíst, třeba v oficielních novinách)

Století šla kanalizace rovnou do řek a jezer, vždy se naředila, až jsme začali překračovat meze ....

Emil
2. únor 2020, 09:50

Pane Vaněčku, tritium se nikde nehromadí, právě proto je tak složité ho v takto nízké koncentraci odfiltrovat. Kdyby se v organismech hromadilo, tak by bylo možné tento způsob hromadění napodobit průmyslově a tu vodu vyfiltrovat. Takže Váš komentář je jako obvykle úplně mimo.

Vladimir Wagner
2. únor 2020, 10:22

Možná bych jen Emila doplnil. V organismech (a nejen u nich) je hromadění a fungování založeno na chemických reakcích. Při nich se nerozlišují jednotlivé izotopy. Jsou prvky, které se mohou hromadit v těle a jednotlivé organismy mohou mít rozdílné zastoupení (hromadí se těžké prvky, rtuť, cesium ...). Vodík či uhlík, ze kterých se jsou organismy vybudovány, se v těle nehromadí. Jejich dominantní podíl na složení organismů zůstává stejný. Zastoupení radioaktivních izotopů je dáno jejich zastoupení v prostředí. Pokud tedy toto zastoupení klesne na úroveň pozadí, nedochází k jejich kumulaci někde v organizmu. Na tom je třeba založena metoda datování pozůstatků biologických organismů pomocí radioaktivního uhlíku C14. Vyšší koncentrace v organismech činností člověka může nastat pouze, pokud dojde k umělému zvýšení nebo snížení jeho zastoupení (tedy změně toho pozadí). To se u radioaktivního uhlíku stalo při spalování fosilních paliv (snížení koncentrace radioaktivního uhlíku) nebo při testech jaderných zbraní v atmosféře (zvýšení koncentrace radioaktivního uhlíku).

petr
31. leden 2020, 19:14

Dobrý večer,

tento článek je klasickým případem manipulace s informacemi.

Tedy je třeba pro neznalé či laiky doplnit :

1) Je pravdou, že v důsledku zemětřesení a cunami zemřelo v Japonsku tisíce lidí a desetitisíce přišlo o domov, avšak rozhodně ne v důsledku havárie Fukušimy.

2) Počet zemřelých u Fukušimy slovy 2 lide, avšak ani jeden v důsledku radiace, jeden se utopil a jeden zemřel v důsledku pádu z výšky

3) Množství kontaminované vody se odhaduje na 15 - 30 tis m3. Tento roztok není životu nebezpečný, je jen nad limitem pro dané zařízení. Když jsem diskutoval s experty na VŠCHT tak jejich řešení je stejné jaké jsme se učili u pana prof Fišera na PřFUK tedy likvidovat ředěním. To se dělá vypuštěním do oceánu který má mnohonásobně více vody než těch zmíněných 15 000 až 30 000 m3. Jinak řečeno pro bezpečné naředění by stačilo Lipno a zde je Tichý oceán....

Zcela jasně s tímto nemůžou rudozelení magoři souhlasit, neb se jim to nehodí do jejich fanatického plánu likvidace jaderných elektráren.

Petr Hariprasad Hajič
1. únor 2020, 13:26

Bez ohledu na to, jak nebezpečné to teď aktuálně je, nemůžeme donekonečna zaneřáďovat planetu, jenom proto, že nějací ničemové nechtějí přijmout odpovědnost.

Karlos
3. únor 2020, 08:42

Tritium samovolně vzniká vlivem kosmického záření, nejde o žádné "zaneřádění planety".

Než plácnu bůhvíco, doporučuji něco si k tématu, anebo raději mlčet - jinak zbytečně člověk vytváří dojem, že plácá akorát nebetyčné bláboly.

Vladimir Wagner
31. leden 2020, 21:45

Tritium vzniká interakcí kosmického záření v atmosféře. Je tak v principu normální součástí životního prostředí. Navíc při jeho rozpadu je emitován pouze elektron s velmi nízkou energií (tedy i neutrino, ale to s hmotou téměř neinteraguje). Takže při dostatečném zředění opravdu nejsou žádné enviromentální dopady. Na druhé straně ovšem se toho velmi obávají rybáři, kteří ví, že prostý fakt vypouštění vody z tritiem, který pochopitelně (jak ukazuje i tento článek) bude v médiích velice intenzivně ventilováno, povede k ohrožení prodeje jejich ryb. Podrobněji o současné situaci ve Fukušimě a jak pokračuje likvidace následků havárie je zde: http://www.osel.cz/10963-fukusima-a-cernobyl-na-zacatku-roku-2020.html .

Petr Hariprasad Hajič
1. únor 2020, 13:29

Chcete tvrdit, že nic jiného než tritium tam není? Pak by se ale vyplatilo ho nevypouštět, ale vodu odkoupit tritium extrahovat. Hodilo by se například pro fúzi.

Emil
1. únor 2020, 14:45

Vy znáte někoho, kdo by koupil milion tun vody s relativně velmi nízkou koncentrací tritia a dokázal z něj to tritium v takovém objemu extrahovat?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se