Rosatom chce v Rusku do roku 2045 vybudovat 24 nových jaderných bloků
Rosatom oznámil, že realizace rozhodnutí ruského prezidenta Vladimíra Putina zvýšit podíl jaderné energie v energetickém mixu země na 25 % bude vyžadovat výstavbu 24 nových jaderných bloků. Tento cíl má být splněn do roku 2045. Výstavba nových bloků bude realizována i v nových regionech. S touto informací přišel generální ředitel ruské státní jaderné společnosti Alexej Lichačov.
Na konci roku 2020 činil podíl jaderné energie na ruském energetickém mixu 20,28 %. V zemi je v provozu 11 jaderných elektráren, včetně plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov. Celkem je v provozu 37 jaderných bloků s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 29,4 GWe. Jaderná energie v loňském roce vyrobila pro Rusko rekordní množství elektrické energie, téměř 215,8 TWh.
„Environmentální agenda a změna klimatu se ve světě stávají stále důležitějšími. Domácí výzvy se stávají složitější a objemnější. Prezident a vláda spoléhají na naše kompetence a stále častěji využívají státní společnost k technologickému posunu domácí ekonomiky vpřed. Hlavním cílem je přejít z režimu epidemie do režimu rozvoje. V blízké budoucnosti každá divize a všechny podniky představí své programy na zvýšení výnosů a snížení nakladů,“ uvedl Lichačov.
Strategie společnosti Rosatom do roku 2030, kterou její dozorčí rada aktualizovala v loňském roce, se zaměřuje na zvýšení tržeb na 4 biliony rublů (1 196 miliard korun). Na tomto navýšení se mají podílet hlavně nové produkty, zahraniční objednávky, nové technologie s exportním potenciálem a kvalitativní změny v samotném Rosatomu.
„K dosažení cíle do roku 2030 bude nutné ročně zvýšit příjmy z nových produktů o přibližně 20 %. To vyžaduje kvalitativní změny, můžeme říci kvantový skok. Větrná energetika, medicína, digitální produkty a kompozitní materiály již posílily a nyní očekáváme, že budou mít skutečnou ekonomickou návratnost,“ řekl Lichačov.
Zdroj úvodní fotografie: Rosatom
Mohlo by vás zajímat:
Dobrá zpráva pro EU. Když tu bude nedostatek EE tak aspoň bude od koho ji odvézt když nebude dostatečně svítit slunce a foukat vítr. A pokud bude třeba vodíku, tak nám jej Rusko jistě rádo prodá.
Tímto plánem si Rusko přivodí další problémy. Pokud se díky rozvoje OZE bude snižovat množství vyváženého ruského plynu a ropy, což Rusku sníží finanční příjmy, tak jaderné dobrodružství přivodí ještě další zadlužení. Vodík z přebytků výroby z OZE nám určitě rád prodá kdokoliv.
:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Na naše OZE a odklon od uhlí a jádra se Rusko už nemůže dočkat. Budeme ještě více závislí na na jeho plynu. Cena půjde výrazně nahoru, spotřeba taky. Co víc si můžou Rusáci přát.
Víc si můžou přát, abychom nechali Rosatom postavit Dukovany ekonomicky nás to oslabilo a byli mimo jiné taky závislí na dodávce jaderného paliva.
1. Za prve, na solary sme uz dotacema solarnim baronum zaplatili mozna Dukovany dvoje. A nez skonci, tak zaplatime Dukovany mozna 4 krat.
2. Za druhe, jak konkretne se staneme zavislimi na Rusku, kdyz Rusove dostavi Dukovany?
Tak nějak pane rostakosta. Pokud bychom nedotovali OZE, tak bychom mohli mít už několik JE.
Navíc palivo se dá bez problémů naskladnit na několik let dopředu čím se eliminuje riziko výkyvů na trhu. Toto s plynem prostě nejde udělat. A ještě bych dodal, pokud Rusové úspěšně dostaví Dukovany, tak je předpoklad dalších bloků v Temelínu a možná stavba Blahutovic. A dalších JE nejen po Evropě. Pokud se do toho zapojí naše firmy, tak budou mít skvěle placenou práci na mnoho let dopředu.
To je výborná úvaha. Cena jaderného paliva je mnohem menší než náklady na miliardy kubických metrů plynu od Gazpromu, pokud se nová JEDU nepostaví a stará spolu s klasikou uzavře. To pak budou ceny EE.
V posledním odstavci v tom původním článku je uvedeno, že v centru VNIITF se zabývají vývojem konverze plynu na vodík pro použití ve vodíkovém průmyslu. Plyn tady ještě bude, ale dlouhodobě se uvidí. Ve vodíku bude celosvětově větší konkurenční protředí, protože jeho výroba nebude nutně závislá na nerostných surovinách.
Tak nějak pane Kuchejdo. Zvláště když NS2 je téměr u konce. Němci nám velice rádi přeprodají ruský plyn, pokud ten by netekl z východního směru. Ono se stačí podívat na Japonsko, co udělala trošku tužší zima s cenami plynu.
Dovolím si Vám oponovat pane Karásku. Myslím si, že Rusko moc dobře ví co dělá. Protože díky "eko" šílenství EU nám v dohledné době hrozí vážný nedostatek EE, zvláště pak v zimním období. Takže budeme potřebovat dovážet nejen více EE, ale i plynu.
Co se týče vodíku. Pokud už by se zdařila jeho implementace, tak budeme potřebovat jeho stabilní přísun a jen když trošku více zafouká vítr nebo zasvítí slunce. Pokud pominu zvýšené nebezpečí výbuchu, tak už není problém přidávat vodík do zemního plynu.
Navíc RF také investuje do větrných parků i jiných druhů OZE.
Pane St nebudu reagovat na výraz typu ekošílenství, který jste použil. Jsou i další podobné výrazy jako ekoteroristi a zelení fašisti a další. Všechny tyto výrazy použivají sympatizanti Putina a jeho propagandy, např. firmy Rosatom. Toho nedostatku EE se myslím nedočkáme, ale počkejme si, aby jste se přesvědčil. Princip využití vodíku bude v tom, že bude vyráběn při vyšší výrobě z fotovoltaiky a větru, kdy je elektriky nadbytek a bude použit, pokud jí je nedostatek, nebo bude použit třeba v autobusech. Z dlouhodobého hlediska bude dodávka samozřejmě stabilní. Krátkodobě bude systém fungovat částečně jako přečerpávací elektrárna s tím rozdílem, že bude možnost vodík dlouhodoběji skladovat v zásobnících, jako zemní plyn. Takovéto použití energie bude velmi dobře regulovatelné. Rusko má samozřejmě při své ploše obrovské možnosti pro využití OZE. To, že ještě takto využívá a plánuje jadernou energii je pozůstatek studené války, kdy Rosatom,který má stále velký vliv vyráběl jaderné zbravě. Produktem Rosatomu nebyl jen Černobyl, ale i Car bomba.
Ze nidky nebude nedostatok EE? Tak sa pozrite aka situacia nastala tuto zimu vo Svedsku po tom, co si cez leto odstavili JE. Premier prosil ludi aby doslova ,, nevysavali,, a nepouzivali energeticky narocne pristroje. Obmedzovali tazky priemysel lebo ich na severe europy prekvapila zima ale to sa na severe obcas stava. Zatial iba svedsko ale som si isty ze podobne situacie hlavne cez zimu cakaju aj nas v buducnosti. V EU sa moc rychlo odstavuju JE a tie uholne, vieotr a slnko to nebudu schopne pokryt zvlast ked pride pocasie s inverziu a bezvetrim. OZE v sucastnosti nedokazu ani stabilizovat siet. A co take Rakusko? dovazaju 10-20% svojej dennej spotreby a neraz boli radi za Mochovce alebo Temelin na ktore stale nadavaju. Btw Rakusania ma neprestavaju udivovat vo svojej ,,inteligencii,, dom kde byvam sa vykuruje elektricky ale nastastie ja to neplatim, vsade 50w ziarovky a ked som spomenul usporne LED tak majitel domu skoro zosedivel a navyse pred 2 rokmi instaloval na strechu 8kwp fotovoltaiky ale vobec mu nevadi, ze slnko sem pre vysoke kopce sviet tak hodinu denne a od konca novembra do konca februara vobec.
Lukasi ale to že se moc rychle odstavují uhelné a JE je dáno pouze chamtivostí jejich provozovatelů. Třeba u nás ČEZ. Postavil Tunelín a místo aby logicky odstavoval huhelné elektrárny abychom nemuseli vyvážet naše zdraví za hranice, tak je provozuje až do hořkého konce kdy už mu to bude definitivně zakázáno (viz. článek o sice ne ČEZu, ale Chvaleticích). Při takto nekoncepčním přístupu se nelze divit extrémním výkyvům na trhu.
A mezi námi - jak se Vám provozují Vaše JE a přitom energie do Rakouska je prodávána za pár šupů? Jak to vysvětlujete Slovenským ovčanům že oni platí na "jaderný účet" místo toho aby platil skutečný odběratel? A to už se vůbec nepozastavuji nad náklady na likvidaci A1 JEJB kterou bychom logicky měli platit z 2/3 my z ČR! Opravdu se budete pořád bít v prsa jací jste v SK borci? Nejste spíš padlí na hlavičku? Minimálně ekonomisticky?
Pane Karásku, tyto výrazy, které nejen já používám označují lidi, kteří se sice zaštiťují ekologií bez elementárních znalostí fyziky. Není to o politice o nějakých sympatiích k tomu či onomu politiku. Ale o zdravém selském rozumu, který ví, že větru dešti nejde poručit.
Teoreticky je to fajn, že když bude nadbytek EE z OZE tak se uloží do vodíku. Ale praktiky jsou tam takové rizika a náklady s tím spojená, že je to nerentabilní. Nikdo tady netvrdí, že JE je jediná správná cesta jak získávat EE. Jen, že má své nesporné výhody na které by se v energetickém mixu nemělo zapomínat.
Karásek.....že bude možnost vodík dlouhodoběji skladovat v zásobnících, jako zemní plyn.......:-)))))))). Pak nám přijďte říci, kolik vám ho tam zbylo:-)))
pr On ČEZ neodstavil ETU I a EPR I? ETU II a EPR II jsou retrofitovány na parametry, které schválila EU. V ELE byl vybudován nadkritický blok, který si vymodlili aktivisti. Uhlí je pořád nejlevnější a provozně spolehlivý zdroj, za který nemáme odpovídající náhradu. Proč tady pořád omíláte lži a nepravdivé mantry?
Je zcela jedno že něco odstavili a něco předělali. Otravují tím lidi v ČR. A zcela zbytečně vyvážíme elektřinu - tedy naše zdraví z ČR. To jsou fakta. Kdyby ty huhelky odstavili, tak se zcela nic v ČR nezhroutí.
Odpověď Lukasovi. Co takhle rozlišit přeshraniční tok energtie se spotřebou. To, že někam jde přes hranice energie ještě nevypovídá o tom, kdo a kde ji spotřebuje. Rakousko v roce 2019 dovezlo dvě procenta enrgie, tolik statistiky. Že tam jde přes hranice víc, neznamená, že to nemůže jít ještě někam dál.
To bol rok 2019, za rok 2020 je to cislo dovezenej ee uz uplne niekde inde, pretoze koncom roka odstavili maly uholny zdroj a v roku 2020 staru skoro 400mw plynovu elektraren
Jenom pro ověření, které to byly elektrárny? Mám dojem, že uhlí na výrobu EE bylo kompletně odstaveno před několiky lety. Jinak samozřejmě čekám na oficiální sttistiky za rok 2020.
Napríklad tato,
https://infothek.bmk.gv.at/historisch-oesterreichs-letztes-kohlekraftwerk-vom-betrieb-genommen/
Je to tak, ta uhelná elektrárna v Rakousku v roce 2019 byla ještě v provozu. Vyráběla 2 procenta rakouské spotřeby EE. Je potěšitelné, že na tom místě vznikne jakési inovativní centrum pro vodíkové články, ale moc jsem nerozuměl překladu. Jinak na závěr trochu statistiky. V roce 2019 vyráběli v Rakousku EE takto : Voda 59 procent, vítr 10 procent, biomasa 6 procent, slunce 2 procenta, plyn 15 procent, černé uhlí 2 procenta, jiné fosilní zdroje 4 procenta a dovezli 2 procenta. Servus
No díky této politice pane Kalousek se Rakousko stalo z vývozce dovozcem. Hádejte odkud budou dovážet EE?
St
budou dovážet od toho kdo nabídne lepší cenu a hlavně nepůjde o jadernou energii. S atomteroristy v Rakousku už dávno neobchodují. A když budou spotřebitelé v Rakousku požadovat certifikovanou energii z OZE, tak ji tam také dostanou i kdyby si měli s Německem vytvořit další vlastní obchodí zónu když ČEZko půjde opačným směrem a budeme označeni za špíny Evropy. Budeme rádi že dostaneme alespoň něco za tranzit.
Pane "energetik" vy jste mě fakt pobavil. Rakušáci vesele dováželi svého času i EE z Černobylu, když ještě fungoval a z nedávné doby, kdy jim hrozil blackout, tak vzali zavděk i tou "zlou" jadernou EE. Že vy máte doma někde tu zázračnou krabičku, která se svého času prodávala s tím, že umí odfiltrovat jadernou elektřinu od nejaderné.
Nějak si nedovedu představit, že by ČEPS posílal do zahraničí EE jen z OZE. Ale třeba mi vysvětlíte jak něco takového je technicky možné.
Nechce mi stránka schváliť odkaz na stránku,
Staci si zadať do google:
Österreichs letztes Kohlekraftwerk vom Betrieb genommen april 2020
Ak si dobre pamtám tak elektricky výkon bol okolo 250mw a tepelný 220
Teda pokud se z 20 posunou na 25, to mi prijde celkem rozumne.
Ta elektrina se urcite bude hodit.
Jen jde o to, za jake penize a v jake kvalite to RF zvladne udelat doma, kdyz budou mit strach ruskym autoritam uctovat vice prace...
Pr, az na to, ze do Rakuska zo Slovenska nejde ani wat, to by nejaky cech padli na hlavicku mohol vediet, ide o stabilizaciu siete v regione.
Musite mat super vzduch v cz z tolkeho spaleneho uhlia ;) na likvidaviu JE a paliva su vyclene peniaze, cast z kazdeho predaneho mw, s tym sa dopredu pocita.
A to neratam tu cesku rozkradacku na solar z pred cca 10 rokov, to se vam povedlo pepici
Napsal jste: ".... A co take Rakusko? dovazaju 10-20% svojej dennej spotreby a neraz boli radi za Mochovce alebo Temelin na ktore stale nadavaju. ....." Takže se nedivte jak jsem reagoval. Rakušanům je šumákfuk stabilita sítě. Oni nejsou rádi a rozhodně Vám (Mochovce) ani našemu Tunelínu nebudou vděční jak se snažíte nás manipulovat.
A nezlobte se, s Vámi si nepotřebuji poměřovat pindíky (způsob jak se snažíte druhého poplivat). Moc dobře víme, kteří gauneři hlasovali v prdlamentě v roce 2008 a 2009 a nebojte, nezapomene jim to. A dále sám poukazuji na nesmyslný přeshraniční prodej našeho zdraví za pár šupů za účelem zvýšení špinavé dividendy ČEZu.
Drahej pane pr, než napíšete nějaké statistické údaje, tak si je nejdřív ověřte. Údaje za rok 2020 ještě nejsou a proto uvádím 2019. O několik odpovědí nahoru jsem napsat zdroje výroby EE v Rakousku, dovoz EE byl 2 procenta.
Ale jsou, sice to nejsou ještě zcela oficální data, ale Agora už svoje odhady za rok 2020 zveřejnila - tady.
Je tam i odkaz na Excelový file z daty. Tam se dá dohledat, že v Rakousky se v roce 2020 vyrobilo ~0.7 TWh elektřiny z uhlí a import/export saldo měli ~1,1 TWh v jejich neprospěch. Při spotřebě zhruba stejné jako je v ČR se to dá hodnotit jen jako šum na pozadí.
Rakousko je typický případ, kdy celoroční bilance není to hlavní. Pro jejich střednědobou bilanci platí, že když mají hodně vody v řekách a kolem Vídně fouká, vyrábějí dost, v opačném případě dovážejí. V krátkodobé bilanci využívají své PVE nebo akumulační VE pro cenově výhodné vyrovnávání německého diagramu. Viz též čtvrthodinové tabulky na webu APG.
A ještě perlička: východní a západní část země je propojena slabě, velká čísla v Tyrolích jsou ovlivněna přetoky DE-(AT)-CH, a proto, i když celkové rakouské saldo často přibližně kopíruje toky na jejich hranicích s Německem, ve skutečnosti na východě nezřídka závisejí i na proudu z ČR nebo někdy od Balkánu. Už 20 let se snaží o nové vedení ZVN ze Salzburku na západ, teď jsou ve fázi interpretace rozsudků Spolkového správního soudu o odvolání proti povolení.
Děkuji, že mi potvrzujete to, co tvrdím dlouhodobě. Rakousko provozuje celkem inteligentní energetickou politiku. Rozhodně lepší než si představují pan Wagner a jemu podobní s českým "ču-chce".
Pokud mají dostatek vlastních zdrojů s minimálními marginálními náklady, vystačí si sami, když je levný import, tak proč by nedovezli. Zároveň mají dostatek vlastního pružného výkonu, aby mohli být kdykoliv soběstační, kdyby to bylo potřeba.
Karásku, kde JÁ píši statistické údaje?
Nečtete a nejenže nevíte co píši já, ale ani netušíte na co reaguji, když Lukas restartoval vlakno......
Tak kolem poloviny roku si zkontroluji jak se odvádí peníze na jaderný účet v SK. Jestli máte pravdu že to je za každý prodaný miliWatt. U nás se to snaží naroubovat do distribučních poplatků tak by mne udivilo že by to na Slovensku bylo v neregulované složce (cena energie) která jediná může překračovat hranice. Uvidím.
"U nás se to snaží naroubovat do distribučních poplatků"
Prosím o zdroj této informace? Ze zákona je odváděna částka za každou MWh na likvidaci paliva a JE a tato částka není v regulovaných platbách za EE od zákazníků. Neslyšel jsem nic o tom že by se to mělo měnit.
V Rusku musí přijít na tu podstatnější věc a tou je ochrana životního prostředí především. Díky rozsáhlému území je to moc netíží, takže dávají přednost JE než investicím pro zabránění těchto škod. Jsou schopni si nechat vyhořet či vydrancovat obrovské území Sibiře jenom pro to, aby se mohli utěšovat jak jsou energeticky soběstačný, jako dobrý hospodáři a správci země. Ještě nějakou dobu a nebudou jim stačit k pohybu ani ty jejich pověstný gumáky.
Aneb i Rusko počítá s rychlým zdražováním plynu, a chce ho spalovat doma nejmíň co to půjde, a raději prodávat co nejvíce do zahraničí, zvláště takovým inteligentům co si právě teď zakazují využívání vlastního uhlí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se