Domů
Energetika v zahraničí
Polsko přijalo strategii pro transformaci své energetiky. Rozvíjet chce OZE i jádro
The 5 GW Bełchatów Power Station is currently Poland's largest coal power plant.

Image: Fotopolska.eu, wikimedia commons

https://bit.ly/39wrohh
Zdroj: Fotopolska.eu / Flickr / CC BY-SA 2.0

Polsko přijalo strategii pro transformaci své energetiky. Rozvíjet chce OZE i jádro

Polská vláda dnes přijala novou energetickou strategii pro období do roku 2040, která zahrnuje postupný přechod země od uhlí k čistším zdrojům energie. Strategie s označením PEP2040 prošla řadou úprav, protože vláda ji musela přizpůsobit klimatické politice Evropské unie a zároveň překonat výhrady silných odborů z polského uhelného průmyslu, napsala agentura Reuters.

Mezi cíle vládní energetické politiky patří rozvoj jaderné energetiky a výroby energie z obnovitelných zdrojů. Vláda však zároveň uvedla, že Polsko se bude snažit své vlastní zdroje energie, tedy zejména uhlí, využívat, dokud to bude možné.

Vládní strategie předpokládá, že podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie se do roku 2030 zvýší na minimálně 23 procent z nynějších zhruba 13 procent. Počítá rovněž se spuštěním první polské jaderné elektrárny s kapacitou až 1,6 gigawattu, píše Reuters.

Polsko v současnosti vyrábí většinu své elektřiny z uhlí a je jedinou členskou zemí EU, která se nepřipojila k závazku dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Země argumentuje tím, že k přechodu ekonomiky od uhlí k čistším zdrojům energie potřebuje více času i peněz.

„PEP2040 bude naším kompasem při přechodu k ekonomice s nulovými emisemi uhlíku,“ uvedl dnes k nové energetické strategii polský ministr klimatu a životního prostředí Michal Kurtyka.

Největší polská energetická skupina, tedy státní společnost PGE, novou strategii přivítala. Ekologičtí aktivisté však tvrdí, že strategie je neadekvátní a že v zájmu odvrácení dalšího růstu teploty by EU a Polsko měly ukončit spalování uhlí do roku 2030.

„Zdá se, že ministr Kurtyka, ačkoli je zodpovědný za ministerstvo klimatu, zapomíná na sucha, povodně či hurikány, jež nás kvůli klimatickým změnám čím dál častěji postihují,“ uvedla Joanna Flisowska z ekologické organizace Greenpeace Polska.

Česká republika již delší dobu vede s Polskem spory kvůli plánovanému prodloužení a rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. V prosinci dala Česku v tomto sporu částečně za pravdu Evropská komise, která dospěla k závěru, že Polsko nesprávně posuzuje vliv dolu na životní prostředí a nedostatečně informovalo o svých záměrech sousední státy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Pavel
2. únor 2021, 23:39

Těch 1,6 GW by odpovídalo EPR co staví tak úspěšně Framatom ve Finsku. No kdyby zítra začali, tak do 2030 to rozhodně nestihnou.

PetrV
4. únor 2021, 05:38

Polákům naslibovali horydoly amíci s malými reaktory. Framatom je k lejnu.

Hlavně náhrada uhelek jaderkama musí být v místě místě rozvodny, spotreby, vody, v klidné oblasti. Vychází mi to u krakova, ratiboře, vratislavi. Na entsoe jsou rozvodny na mapě vidět. Zarnoviec je k lejnu, navíc jsou tam vetrniky. Snad polák není hloupý.

pr
2. únor 2021, 23:44

O.T. námět redakci na zprávičku : novinky cz/ekonomika/clanek/rusove-se-snazi-vstoupit-do-slovenskych-elektraren-ovladanych-kretinskym-40349751

PetrV
4. únor 2021, 05:41

Daniel se popalil s italským pruserem v mochovcích. Kellner mu dohodil rusy. Navíc blok 4 bude ještě nějakou miliardu stát.

O italském pruseru mochovce se ví 4 roky?

JD
3. únor 2021, 01:27

Co se týká energetiky, tak se zdá, že plán do roku 2040 je 8 - 11 GW offshore VTE, 20 GW FVE, 6 - 9 GW jádro a u plynu to není zřejmé (původně asi 10 GW ?). Pokud se to nezměnilo, tak se chtějí do roku 2045 zbavit onshore VTE.

V oblasti čisté mobility předpokládají vyrovnání nákladů na km ICE a BVE v roce 2023.

PetrV
4. únor 2021, 05:43

Jste hulil trávu?

Slibem nezarmoutis...

Juan
3. únor 2021, 07:54

Sliby, chyby!

Sliby se slibují, blázni se radují!

Mundus vult decipi, ergo decipiatur!

Juan
3. únor 2021, 09:48

v článku se píše, že podíl obnovitelných zdrojů v Polsku na celkové spotřebě energie nyní činí zhruba 13 procent.

Při pohledu na statistiku z r. 2019 vyplývá, že to bylo jen 6,74% !!

https://ourworldindata.org/fossil-fuels#what-share-of-primary-energy-comes-from-fossil-fuels

Zapletal
3. únor 2021, 18:52

Jak to mohlo být 6,74 procenta, když jen z větru vyrobili 9 procent?

PetrV
4. únor 2021, 05:28

Nebude to tím, že ee z vetru je někdy nadbytek a není potřeba? Počítáno co se spotrebovalo, ne co bylo navíc k lejnu.

Zapletal
4. únor 2021, 09:46

Ty dezinformátore z Rosatomu nepiš pitomosti.

Zapletal
3. únor 2021, 18:57

U OZE by se dalo souhlasit, ale u jaderné energetiky to tak horké nebude. Jednak má jaderná energie v Polsku malou podporu veřejnosti, taky jsou dneska OZE už cenově jinde a jádro jim nemůže konkurovat a ta lokalita Žarnowiec je seismicky aktivní.

PetrV
4. únor 2021, 05:30

Kdes přišel na seizmickou aktivitu? Swissre natcat nic takového neukazuje.

Nehuci ti v uších ekozlodeji?

Zapletal
4. únor 2021, 09:48

Takhle by sis normálně nikomu nadávat nedovolil, to bys měl asi strach. Takhle po internetu máš možnost si zvýšit sebevědomí a léčit mindráky.

Martin P
3. únor 2021, 19:52

Poláci možná pochopili fakt, že elektroenergetika na sebe vezme energetické nároky dopravy nyní přisáté na fosilní paliva. Z toho je jasné, že je třeba budovat nízkoemisní zdroje všeho druhu, nejvíce ale jaderné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se