Domů
Rychlé zprávy
Maďarsko a Polsko plánují nahradit uhlí jádrem
<p>Zdroj: Škoda Jaderné Strojírenství</p>
Zdroj: Škoda Jaderné Strojírenství

Maďarsko a Polsko plánují nahradit uhlí jádrem

Maďarsko je nyní šestou evropskou zemí, která plánuje urychlit svůj původní plán na odstavení uhelných elektráren. Poslední uhelná elektrárna  by měla být odstavena v roce 2025. Polsko prozatím plánuje zejména výstavbu jaderných elektráren. První by měla být postavena poblíž Gdańsku, zatímco druhá poblíž uhelné elektrárny Belchatów.

Maďarský prezident János Áder v září 2019 na klimatickém Summitu v New Yorku oznámil, že původní plán země byl odstoupit od využívání uhlí do roku 2030. Dodal, že země je schopna zvýšit produkci solárních elektráren až 10násobně a současně může být navýšena i kapacita jaderných elektráren. Tato úsilí mohou vyústit v až 90% výroby elektřiny z bezemisních zdrojů.

Tento týden oznámil státní tajemník pro ekonomiku, energie a klimatickou politiku, Attila Steiner, během setkání aliance Powering Past Coal (PPCA) mnohem ambicióznější cíle. Podle něj by se mělo Maďarsko plně vzdát uhlí už do roku 2025.

Maďarsko získalo podporu z evropského projektu Just Transition Fund na odstavení uhelné elektrárny Matra o instalovaném výkonu 884 MW. PPCA je koalicí národních vlád a podnikatelů usilující o odklon od uhelné energetiky k čistějším formám energie.

Maďarsko má čtyři jaderné reaktory, které uspokojují přibližně polovinu poptávky po elektřině v zemi. V roce 2018 byl podíl jádra na výrobě elektřiny 49 %. 23 % dodávaly plynové elektrárny a 15 % vyráběla uhelná energetika.

Polsko by mohlo v budoucnu postavit jadernou elektrárnu poblíž uhelné elektrárny Belchatów
Polsko by mohlo v budoucnu postavit jadernou elektrárnu poblíž uhelné elektrárny Belchatów Zdroj: Wikipedia

Maďarské jaderné reaktory jsou umístěny v lokalitě Pakš, přibližně 100 km jižně od Budapeště. Zde jsou provozovány čtyři bloky ruských tlakovodních reaktorů VVER-440. Bloky byly spouštěny mezi lety 1982 a 1987 s plánovanou životností 40 let. Bloky bude možné provozovat i po dovršení jejich plánované životnosti, konkrétně čtvrtý blok získal povolení k provozu až do roku 2037 a podle současného plánu mají být bloky 1 a 2 odstaveny v letech 2032 a 2034.

Maďarsko a Rusko podepsaly v roce 2014 mezivládní dohodu o výstavbě dvou reaktorů VVER-1200 v lokalitě Pakš. Rusko poskytlo Maďarsku půjčku v hodnotě 10 miliard euro, které pokryjí 80 % nákladů projektu známého jako Pakš II.

V listopadu minulého roku schválil maďarský regulační úřad pro energetiku a veřejné služby plán společnosti Atomerőmű Zrt na výstavbu dvou nových bloků v lokalitě Pakš. Nyní se čeká na vydání povolení k výstavbě od maďarského dozorného orgánu.

Polsko plánuje 6 jaderných reaktorů

Polská státní energetická koncepce si do roku 2040 zakládá na třech pilířích: Odchod od uhelné energetiky, nulové emise energetického sektoru a dobrá kvalita ovzduší. Součástí energetické politiky je také výstavba šesti jaderných reaktorů do roku 2043.

Polský tajemník pro energetické strategie a infrastrukturu, Piotr Naimski, sdělil 3. března rádiu RMF, že první jaderný blok bude postaven v Gdańsku a jeho provoz se očekává už v roce 2033. Druhý jaderný blok bude s největší pravděpodobností postaven v lokalitě Belchatów, dodal.

Při dotazu, zda si Polsko může svůj vlastní jaderný program dovolit, odpověděl:

Ano, Polsko bude schopno provozovat jaderné elektrárny. Zdali to bude jednoduché? Ne, rozhodně to bude velice náročné. Náklady přechodu na čistou energii půjdou ve velké míře z našich rozpočtů. Získáme však také financování z evropských fondů,“ tvrdí Naimski.

Naimski minulý týden shrnul diplomatické poznámky, které si v minulém roce vyměnilo Polsko a USA. Diplomacie se zabývala zejména vývojem polského programu civilní jaderné energetiky a zajištění podpory od USA. Spojené státy mají nyní 18 měsíců na přípravu jak technologie, tak finanční nabídky na výstavbu jaderných elektráren v Polsku.

Polsko plánuje do roku 2043 disponovat mezi 6 a 9 GW instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách. Ty budou zajišťovat přibližně 10% elektřiny v zemi.

Polská vláda v září minulého roku informovala ohledně plánů rychlejšího odstavení uhelných elektráren. Podíl uhlí na výrobě elektřiny by měl klesnout na 35,6 až 56 % během následujících 10 let. Původně plánovaný pokles zastoupení uhlí byl na 56 až 60 % během následujících 10 let. Podle nejnovějších plánů by měl podíl využívání uhlí klesnout na 11 až 28 % do roku 2040 v závislosti na ceně emisních povolenek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(75)
Miloslav Černý
10. březen 2021, 08:21

Jakmile se podaří i u nás zase roztočit to kolo rozvoje OZ a dokážeme se hlavně při tom poučit z minulých chyb, už ho jen tak nikdo nezastaví. Tento vývoj začnou nakonec podporovat i samotní současný skalní zastánci jádra budováním si elektráren pro vlastní spotřebu (nemýlil bych se, že už se tak děje).

Vladimír Šťastný
10. březen 2021, 09:46

:-))))))))))))))))Vy vždycky pobavíte.

Zbyněk Poisl
10. březen 2021, 20:00

Milý pane Černý! Je obrovský rozdíl mezi FVE kterou mám na střeše svého domu a elektrárnou, která napájí celou republiku. Když mi doma zhasne televize, tak se zas tak moc nestane. Když zhasne celá republika včetně nemocnic, škol a průmyslu, je to malér jako hrom a hlavně to není na chvíli. Nahodit elektrizační soustavu po black-outu je práce na několik dnů!

Zbyněk Poisl
10. březen 2021, 09:36

Až mi vlastní FVE dodá elektřinu levněji než ČEZ, tak uvěřím, že OZE mají budoucnost. Zatím ČEZ vede 20:0!!! OZE jsou zatím stále ještě rychlou cestou k celokontinentálnímu black-outu!

Pavel K
10. březen 2021, 10:10

Myslite, ze jeden panel s mikromenicem by tak nemohl cinit? Nebo nemate nejakou malou stalou spotrebu v domacnosti?

Odhaduji cenu pod 10 tis. Vyroba tak 300 kWh / rok. Jakou byste si predstavoval navratnost? Jakou mate cenu elektriny?

pr
10. březen 2021, 12:02

Klídek, takovýmto se i cena do 0,6Kč/kWh zdá přemrštěná. Proto ten nesmyslný poměr.

Klidně můžeme parafrázovat Lábuse z Vlastníků. "Vždyť on neumí počítat!"

S materiálem neznalým matematiky prvního stupně ZŠ se moc pracovat nedá.

Zbyněk Poisl
10. březen 2021, 12:42

Od Vás si rád nechám poradit! Mám kompletně elektrifikovanou domácnost. Topím tepelným čerpadlem v kombinaci se slunečními kolektory. Potřebuju 5kW FVE a 20kWh akumulátory. I tak budu dál potřebovat přípojku od ČEZu pro případ, že týden nevysvitne slunko. Dnes mám spotřebu 2MWh/ročně, což dělá asi 10000,- Kč za chod celé domácnosti. Když mi odáte FVE 5kW s akumulací 20kWh pod 200000,- Kč, tak to okamžitě beru! A teď se ukaž, jak umíš počítat. Matematiku!

pr
10. březen 2021, 13:19

pane Poisle,

Hodinu konzultace účtuji cenou 1000 Kč a to pouze v případě, že nejste kuřák. To by základní cena byla 1500 Kč/hod. Jakmile mi peníze přistanou na účtu jsem připraven Vám radit.

p.s.: Jen (mo)mentální imbecil by předpokládal, že odpůrcům OZE budeme v kapitalistické společnosti své léty nabyté vědomosti dávat zdarma. Zvlášť když už tu na serveru v diskuzích rady jsou.

Pavel K
10. březen 2021, 13:47

To by me, pane Poisle, zajimalo, jak tu spotrebu delate. Tak malou nemaji ani nasi v panelaku, kde maji CVT a na vareni plyn. Ja mam tez TC, termalni kolektory a bez BEV jsem mel spotrebu 8,5 MWh. Koukam ted od posyledni FA, jen od 1.1. - 8. 2. mam spotrebu 1360 kWh.

Pane PR, mne byste poradil, prosim? Jsem schopen si FVE udelat svepomoci (elektrikare na revizi taky nakde splasim), ale rad bych se dostal s cenou aspon na 3 kc / kWh za 15 let. A akumulaci do bojleru mam udelanou termickejma kolektorama, jak jsem se zminil.

pr
10. březen 2021, 13:58

Samozřejmě, začněte tím, že si uděláte roční profil reálné spotřeby (elektroměr+datalogger=dva-tři tisíce náklad na HW)po minutě. Za rok se sejdeme nad daty.

Jakub
11. březen 2021, 23:23

Není třeba, v Německu se to vyplácí při ceně 9Kč za kWh.

Pepik
10. březen 2021, 13:15

Vzácná sebekritika, tu bych od Vás opravdu nečekal. Pavel K uvádí cenu 10000 Kč, výroba 300 kWh, tj. 33,33 Kč/kWh. Kdyby to vydrželo i těch teoretických 20 let, je to furt 1,66 Kč/kWh. Tedy 2,78krát víc než slibujete Vy. A navíc to nestačí ani pro napájení ledničky.

pr
10. březen 2021, 13:31

Zcela mylně čtete psaný text.

1) Nic neslibuji.

2) Pavel K má jiné řešení, které s mým nelze zaměňovat a ani to nijak nenaznačuji ani neporovnávám.

3) Uvádím, že ani cena 0,6 Kč/kWh by takovýmto lidem nebyla dostatečně dobrá, nic více a nic méně. Nyní doplňuji, že pak jsou jakékoli rady pouze házení perel sviním.

4) Kdo chce, hledá způsob. Ostatní nechť platí poplatky na podporu OZE. A klidně u toho mohou nadávat. Je to rajská hudba.

Zbyněk Poisl
10. březen 2021, 14:19

300kWh/rok mi ušetří max 1500,- Kč/rok. Takže při pořizovacích nákladech 10000,- je návratnost 6 roků. Jenže já takový zdroj nepotřebuju. Já potřebuju něco, co mi umožní načerpat vodu ze studny, uvařit vodu na kafe. Upéct bábovku v troubě nebo uvařit oběd. Že by to roztočilo to tepelné čerpadlo, v to ani nedoufám....

Pavel K
10. březen 2021, 14:34

JA myslel, ze Vas jediny pozadavek byl, ze to ma vyrobit lacineji, jak Vam doda elektrinu CEZ. Proc hned musite mit veskerou odebranou elektrinu v urcitem case z OZE? Proc si neudelate pokusnou elektrarnicku a nezacnete zkoumat, jak to funguje a nezisakate tim zkusenosti? Je to stejne jako kdyz vsichni rikaji, ze s OZE nase osustava nepojede, ale pritom z OZE vyrabime 10 (?) % a zadny problem nemame, ale pritom vime, ze to nejde, aniz by se to zkusilo.

Proc puvodni pozadavek zprisnujete pote, co vidite, ze je mozne mit lacinejsi elektrinu, i kdyz jen cast? :-)

Zbyněk Poisl
10. březen 2021, 14:47

Milej Pavle. Především se snažíte poučovat někoho, kdo je v energetice doma! Malou elektrárničku stavět nepotřebuju a podmínky nezpřísňuju. Mým cílem je být nezávislý na dodávkách elektřiny ze sítě, protože bych rád přežil blížící se black-out! Pokud jde o OZE, tak já osobně netvrdím, že je všechno špatně. Špatně jsou snahy nahradit víc než 20-30% roční výroby z FVE a VetE. Tyto zdroje totiž nejsou schopné utáhnout základní zatěžovací pásmo, což je zcela stěžejní věc! Větrné elektrárny můžou v zimě dodávat proud, který je potřeba na pokrytí tepelných ztrát oběktů právě kvůli studenému větru. FVE můžou v létě krýt spotřebu klimatizací a podobně. Žádný z těchto zdrojů ale bez kvalitní akumulace nemůže krýt energetické nároky průmyslu! A kvalitní akumulace zatím pořád není a ještě dlouho nebude. 10 PVE Dlouhé Stráně nemáme kde postavit! A i to by bylo málo! Člověk, ktarý se v enegetice opravdu vyzná, to moc dobře ví. Jenom naivkové a nadšenci si myslejí, že to jde znásilnit! Nejde!

pr
10. březen 2021, 18:22

Zase jeden ze spasitelů průmyslu bez ohledu na to, zda to průmysl požaduje, nebo ne.

Vy vůbec netušíte co průmysl potřebuje. Zatím víme jen, že za současné ceny energií mu nestojí za to se vůbec zabývat svou energetickou náročností.

Ať si průmysl sám řekne co požaduje. A to tak, že si to zaplatí! ZA SVOJE!

Zbyněk Poisl
10. březen 2021, 14:24

to pr. Tak od Vás si určitě někdo nechá poradit. Jsou to jenom kecy jako vždy. S Vašimi radami by mě ta FVE přišla na majlant! Což je mimo jiné také účelem celého solárního byznysu - oškubat naivky! Ono totiž kdyby to bylo tak úžasné a levné jak tvrdíte, tak dnes mají všichni na střechách soláry a ČEZ by zkrachoval. Jenže ono to bez toho ČEZu ještě hodně dlouho nepůjde!

Pavel K
10. březen 2021, 14:38

Pardon, temi "vsemi" bych se neohanel. To by pak nebyly zadne exekuce, ANO by nemelo preference 26 % a ani SPD a KSCM by nemelo tak vysoka procenta. Z jineho soudku bych mohl napsat, ze by vetsina lidi (vcetne me) nespotrebovavala tolik cukru, vyslo by je to lacineji a nezadelavali by si na zdravotni problemy.

Zbyněk Poisl
10. březen 2021, 14:54

Neschovávejte se za politiku! Kdyby se politici nemontovali do energetiky, byla by elektřina mnohem levnější, bylo by jí dostatek a ovzduší by bylo čistší!

Carlos
10. březen 2021, 15:16

Tak to by bylo třeba jít sto let zpátky a zabránit tehdejšímu parlamentu v tom do toho hrabat. Tam je problém který vedl k tomu dnešnímu marasmu a zásahům.

Jakub
11. březen 2021, 23:25

Šité horkou jehlou, zapoměli to zastropovat, bohužel vlády se měnily jak na běžícím pásu.

Zbyněk Poisl
10. březen 2021, 14:35

To Pavel K. Tu spotřebu dělám úplně jednoduše! Celý dvoupodlažní dům mám postavený tak, aby měl minimální energetické náklady! Tepelné ztráty celého domu jsou cca 5kW. Jelikož topím tepelným čerpadlem do podlahy a mám k tomu akumulaci 3600l ze slunečních kolektorů, mám spotřebu elektřiny velmi nízkou. Většinu TUV mi ohřeje slunce a pokud vysvitne i v zimě, mám doma jako v lázních. Prosklené plochy na jih mi fungují jako radiátor! TČ má příkon cca 800W a bere teplo ze zemního kolektoru, který při slunečním svitu ohřívám tepelnými přebytky ze slunečních kolektorů. COP tepelného čerpadla tak běžně dosahuje 5 a více! Osvětlení v celém domě mám na 12V z akumulátoru nabíjeného ze slunce. Takže elektřinu ze sítě momentálně potřebuju jenom na pohon čerpadel a ventilátorů, což také půjde předělat na soláry. Nicméně pohon TČ, nautily, varné desky, pračky, myčky, pečící trouby a varné konvice, potřebuje přece jen tvrdší zdroj, než jsou soláry. A hlavně potřebuji akumulátory které to podrží, což je zásadně nejdražší položka na celém systému FVE! Kecy zde přítomných vejtahů není možné brát vážně! :-)

Pavel K
10. březen 2021, 14:47

Mate to pekne udelane, klobouk dolu.

Z Vaseho popisu chapu spravne, z euz nejakou FVE a akumulaci mate? Super. :-)

Zbyněk Poisl
10. březen 2021, 14:51

Mimo jiné mám ergetické vzdělání, takže moc dobře vím jaké jsou možnosti a kde jsou hranice. Energetickou koncepci baráku jsem dával dohromady několik roků. Popsal jsem stohy papíru a spočítal tisíce rovnic. Pořád mi ale chybí elektrické akumulátory za rozumnou cenu. Až bude 1 uložená kWh pod 1000,- Kč. Bude to něco jiného. Pak se od ČEZu už odstřihnu!

pr
10. březen 2021, 16:39

No vidíte, teď se jen snažte. Když někteří mohou mít akumulátory o kapacitě jedné kilowatthodiny v ceně stovek korun neznamená, že se nemůže poštěstit i Vám. Věci na kterých lze ušetřit se musí hledat!

Pavel K
10. březen 2021, 18:09

A nebyl byste tak hodny a nenasmeroval nas?

pr
10. březen 2021, 18:53

akumulátory z elektromobilů?

Pavel K
10. březen 2021, 19:45

Diky, myslel jsem si to.

Mate jeste nejaky typ na dodavatele ci stranky, kde se sdruzuji, nebo uz ma clovek hlidat ruzne akuce a inzeraty?

Osobne by s emi vic libily redoxni, mam knevyuzitou budovu kravina 40 x 11 m :-)

Zbyněk Poisl
10. březen 2021, 19:55

Nehodlám něco bastlit! A pokud není možné věci běžně koupit a použít se zárukou, pak se nejedná o komerční záležitost, která by se mohla masově rozšířit. To je kničemu! Těžko si polovina národa zbastlí něco doma na koleně! To, že to někdo umí ještě neznamená, že je to normální v celé populaci! Nabídněte mi 20kWh akumulátor se zárukou do 20tis. Kč. vč. DPH a budeme se spolu bavit. Jinak je to jen plané plácání o ničem!

Petr
10. březen 2021, 17:13

Dávat si na dům termické solární panely v této době nedává ekonomická smysl. FV panely se dají pořídit za pár švestek, a dávají řádově cennější energií.

Zbyněk Poisl
10. březen 2021, 19:26

To není tak docela pravda. Nicméně, já jsem je instaloval před 9 roky! To byla FVE ještě v plenkách!

Petr
10. březen 2021, 21:31

Proto jsem napsal v této době. Mám na střeše 7m2 deskových termických panelu + 20ks trubic, kubík akumulace do vody nejsou nové stály 15tis na bazaru +15 tis regulátor nějaká práce.5 měsíců voda na 70 sc, Musela by se u nás sprchovat celá ulice :-) aby se to využilo. Suma sumárum moc peněz a málo muziky. Za ty penízky mohla teď být fve 2kw

Zbyněk Poisl
11. březen 2021, 12:24

Já mám na střeše 120 trubic a 3500 litrů akumulace. Je to paráda ale ještě potřebuju zajistit elektriku a to už je problém. Přes diesel agregát jít nechci!

Jan Veselý
11. březen 2021, 12:31

ad Zbyněk Poisl) Jedno ze (zatím) velkých technologických zklamání v energetice je vývoj v oblasti palivových článků. Kdyby byly za rozumnou cenu, byla by to paráda. Hlavně ty, co frčí na methanol.

Miloslav Černý
10. březen 2021, 19:57

Účinnost špičkové fotovoltaiky je v současnosti kolem 20%. Účinnost termálních solárních panelů kolem 90%. To je nějak v rozporu vašeho tvrzení. Jinak jenom pro zajímavost lze uvést, že už před 30 lety byly stavěny domy, kterým stačily solární tepelné panely s akumulací tepla pro vytápění na celý rok a to ještě severněji od nás.

Petr
10. březen 2021, 21:15

To stou účinností máte pravdu. Ale termika vám za velké peníze tak akorát nahřeje bečku 5 měsíců máte hromadu teplé vody skoro k ničemu. za 40 tis máte 2

Wp s akumulací 3kw do gelu v výrobou 2000kw/rok

Miloslav Černý
12. březen 2021, 01:52

Já jsem neuváděl 5 měsíců, ale akumulace na celé zimní období. V té době se ještě s fotovoltaikou jako dneska ani neuvažovalo. A o pasivních domech se jim mohlo jenom zdát. Když se k tomu dneska přidá fotovoltaika, tak můžeme mluvit spolehlivě o plusových domech. Dům v celkovém součtu za rok vyrobí víc energie než sám spotřebuje, počítaje s průměrnou spotřebou.

hellokitty
18. březen 2021, 04:51

Staci sa iba trocha prisposobit pocasiu, my uz sme na slnku zadarmo piekli nielen tu babovku, ale aj 5-hodin pomalu pecenu kachnu, tie energeticke naroky zasa nie su tak velke, ako secteny energetik mate isto grafy spotreby v priebehu casu. Alebo iba placete nad starou technologiou na streche a zavidite tu novu co funguje lepsie?

Petr
10. březen 2021, 16:55
Zbyněk Poisl
10. březen 2021, 19:45

Á!!! Pozor. Promluvil odborník (pan "pr"), který si za své rady nechává platit 1500,- Kč. za každou hodinu konzultace. Jeho rada zní:"Sežeňte si vyřazené baterie z elektromobilů a použijte je na akumulaci elektřiny z domácí FVE!" Opravdu kvalitní rada odborníka za odpovídající cenu! Když pominu fakt, že vyřazená baterie z elektromobilu je jednak nebezpečný odpad a jednak druhotná surovina, platí fakt, že ji nikde nekoupíte!!! Takže rada za všechny prachy! Za další, pochybuji o tom, že by ji někdo prodal za 10% původní ceny, pokud by ještě byla co k čemu! A hlavně bych kupoval zajíce v pytli, což bych musel být blázen! Takovíto lidé chtějí někoho vychovávat a někomu radit. Pryč od nich!!!

Karásek
9. březen 2021, 19:52

Polsko si zřejmě s jaderným dobrodružstvím ani nic nezačne. Nemá podporu veřejnosti a navíc ta lokalita u Gdaňsku je seismicky aktivní. Maďarskuo už podlehlo vlivu Rosatomu a harmonogram je už ve skluzu. Dohoda byla tajná, veřejnost se nic bližšího nedozvěděla a půjčku bude muset Maďarsko začít splácet i pokud ještě JE nebude dostavěná. Možnosti soláru a větru jsou v Maďarsku dobré. Ze slunce můžou v Maďarsku vyrobit určitě víc a z větru jakbysmet. Dnes má slunce podíl jedno procento a vítr dvě. Ve srovnatelném Rakousku má vítr deset procent a další projekty jsou v plánu a realizaci.

Vladimír Šťastný
10. březen 2021, 09:42

Hm, ale postaví si jádro. V konečném důsledku to vyjde levněji a za ty peníze budou mít zdroje, které dodávají ve chvíli, kdy je to potřeba.

Pavel K
10. březen 2021, 10:14

To "kdy je potreba" neni tak uplne pravda. Pro base-load je to vyrazne pravdivejsi, ale i tak probihaji pravidelne udrzby a zrovna nedavno tu nekdo vysvetloval, proc v nejvetsi zime a spotrebe elektriny v CR nejede blok v JEDU, ze to je vlastne nromalni a chtenne. Navic si tu pamatuji min. 1 lonsky clanek a o automatickem odpojedni bloku JE v Cesku.

Takze z meho pohledu se stava, ze i JE nevyrabi, kdy je to potreba, ale kdy se to naplanuje (nekdy se vyluka prodlouzi) a vyjimecne neocekavane.

blaha.p
10. březen 2021, 11:10

problém je, že s rozvojem střešních FVE, velkých FVE a offshore větru tu drahou jadernou EE po většinu bude potřebovat každý rok míň lidí, jen připomínám instalovaných 300.000 střešních FVE za pouhý jeden rok

Jakub
11. březen 2021, 23:00

Domácnosti spotřebují 1/5 energie. Velkým spotřebitelem jsou obchody a služby.

Karásek
10. březen 2021, 11:37

Kdyby jaderná elektrárna vyráběla,kdy je to potřeba, tak by to musela být špičková elektrárna, což není. A největší problém v síti je, když musí být neplánovaně odstaven velký jaderný blok a během desítek vteřin musí být nahrazen. Ten musí být vždycky zálohován. U OZE tento problém není.

Emil
10. březen 2021, 11:43

Co to je zase za nesmysly? Chcete tvrdit že nikdo nepotřebuje a nenakupuje baseload?

OZE tento problém samozřejmě mají taky, pro příklady kdy se např. náhle odpojil celý větrný park nemusíme chodit daleko, v Británii to třeba vedlo k blackoutu.

pr
10. březen 2021, 13:06

Chyba nebyla v OZE. Debilní provedení, že je možno najednou odpojit celý větrný park si holt vyžrali. Dobře jim tak. Smysl je v decentralizaci a to měl předřečník na mysli. U nás by to hrozit nemělo pokud zase všechno nezblajzne pár megaprojektů. I dnes může chybou SW řízení najednou dojít k pádu např. 125MWp od jednoho nejmenovaného provozovatele FVE. Ale chyba OZE to asi nebude.

Emil
10. březen 2021, 13:20

Nepsal jsem že je to chyba OZE, ale že není pravda že u OZE tento problém není. U velkých OZE může dojít ke stejnému problému jako u velkých JE.

pr
10. březen 2021, 13:50

Tak jo, to je pravda, ale u OZE se tomu lze bránit rozdrobením "parku" na menší celky a to i po celou dobu životnosti. Což v případě jiných zdrojů nemusí být možné.

Emil
10. březen 2021, 14:05

Např. Dukovany jsou také rozdrobené na menší celky, celkem čtyři a každý má ještě dva TG, takže celkem 8 TG po 255 MW.

St
14. březen 2021, 10:27

Tak nějak pane Šťastný. Stačí se podívat jak Poláci staví dálnice a musí nám být jasné, že pokud se rozhodnout postavit JE, tak to tak i udělají.

energetik
9. březen 2021, 20:07

V Polsku minulý rok nainstalovali na střechách za jeden rok více výkonu ve FVE než má celá ČR dohromady, 2,6GW. Ani k tomu nepotřebovali žádnou energetickou (ani)koncepci. Už mají kolem 4GW ve FVE a to je to stát na sever od nás.

Jakub
11. březen 2021, 23:10

A po 15 letech, když už bude účinnost panelů nízká je demontují a dají opět nové.

Josef
9. březen 2021, 20:45

No právě a protože jsou na sever od nás tak tomu odpovídá i mizerná účinnost FV el. a jinak množství FV el. musíte vždy počítat na obyvatele, protože jinak má nejvíce všeho Čína a nejméně Vatikán.

pr
10. březen 2021, 11:39

A přesto se jim to vyplatí stavět. To mi nějak hlava nebere. Bo kdyby se to nevyplatilo, tak nestavěj.

entuziasta
9. březen 2021, 21:11

Vážený pane, zkuste si otevřít v rámci tohoto webu následující adresu:

https://oenergetice.cz/energostat

Zvolte si Českou republiku ... Podíl zdrojů na výrobě elektřiny a rozmezí datumů 1. 2. 2021 a 28. 2. 2021.

Nastudujte si graf a možná tak získáte představu o reálnosti Vaší (ani)koncepce ---- asi to měla být spíše (anti)koncepce.

Pak teprve hovořte...

pr
10. březen 2021, 11:50

Na vaše rady kdo co má dělat oslovený není zvědavý a rozhodně je nepotřebuje! Ostatní mají stejně platný občanský průkaz jako Vy a dobře ví co mají dělat.

Ale když už jste u toho února, pak Vám nabídnu reálnou situaci: forum. mypower. cz/viewtopic.php?f=23&t=2328&start=440#p144226

Takže se svými soudy se můžete jít klidně bodnout.

Kdo chce, hledá způsob jak to jde.

Vaše argumentace jak to nejde je pouze obžalobou těch, kteří to dělají špatně. Takže se vlastně střílíte do vlastní haksny.

Ivan Novák
10. březen 2021, 15:02

Z toho odkazu čtu, že kutil s pájkou a domkem s velkou, vhodně orientovanou střechou nadšeně vylepšuje svůj FV poloostrov. Asi se marně nudí v hlavním pracovním poměru, tak se doma odreagovává. Co tam máte dál?

pr
10. březen 2021, 16:29

Naopak

protože mu zaměstnavatel nedá více než xykKč protože nechce, tak na svém domku, který rozhodně není ideálně orientovaný (střecha je jihozápad) maká na tom, aby vydělávat nemusel. A vo to de. Neživit skrze daně, DPH a zisku společnosti ve které zbytečně dře darmožrouty typu Světlík, Mital, Kalousek, Klaus, Babiš Sobotka, Policii ČR .......

Josef
9. březen 2021, 23:46

Těmto lidem nejde o realitu oni mají prostě pocit že něco je správné a tím to končí. Taková zelená víra. Takže s nimi otřese teprve až budou mít studené domy nebo prázdnou peněženku jenže pak nebudou hledat vinu u sebe, ale u vlády. Zatím si ještě myslí, že se budou mít čím dál tím lépe....

Milan Vaněček
9. březen 2021, 20:24

Polsko nyní staví FVE a VtE rychlým tempem, zato jádro plánuje už několik desítek let ale kde nic tu nic.

A přitom to má tak jednoduché, přichází v úvahu pouze stavba JE jenom od američanů.

Jakub
11. březen 2021, 23:18

Takto jsou spolehlivé dodávky větrné a solární energie v Německu od 7. do 11. března:

energy-charts .info/charts/power/chart.htm?l=de&c=DE&week=10&source=sw

Josef
9. březen 2021, 20:50

Vte zastavily jestli jste si nevšiml a FV panely nejsou pro Polsko řešením jsou o ničem , protože v půl roku fungují špatně nebo vůbec.

hellokitty
10. březen 2021, 07:44

to pul roku spatne alebo vubec mate podlozene nejakymi datami alebo ide o pojmy a dojmy? v CR FVE funguju 9 mesiacov v roku a tie 3 niekde okolo 10-20%, takze nie je pravda ze nefunguju "vubec"

Vinkler
10. březen 2021, 08:14

Ale jestli umím počítat, tak den má v průměru 12 hodin tmu a 12 hodin světlo. To je půl roku. Vliv počasí tam není, funkce ročního období tam není, takže půl roku od Josefa je neobyčejně optimistické. Já vidím výrobu energie FVE optimisticky tak: 1500h/rok x instalovaný výkon.

Michal
10. březen 2021, 08:27

Roční zpráva ERÚ za rok 2019. Měsíční výroba elektřiny ve FVE v GWh za leden až přosinec: 51,8; 136,6; 191,5; 274,0; 232,7; 330,2; 294,7; 268,1; 218,4; 161,2; 55,4; 50,9;

Jinými slovy, v lednu a prosinci, kdy je spotřeba elektřiny nejvyšší, je výkon FVE naopak nejnižší, zhruba jen čtvrtinový oproti letnímu obdoní. Dokud je podíl FVE plivancem v moři, tak to snadno vykryjí ostatní typy elektráren, aniž by si někdo všiml, že FVE jsou v rámci celku spíše zátěží než zdrojem. Něco jako když na lodi 19 veslařů vesluje vpřed a dvacátý vzad. Dvacátý sice taky vesluje, ale celku škodí.

Otázka pro příznivce FVE tedy je. Čím to budete chtít vykrývat, až budou mít FVE výrazný podíl na energetickém mixu? Postavíte ke každé FVE další tři navíc, které budou přes většinu roku stát ladem a zapojí se jen na ty zimní měsíce? Nebo bude elektřina dostupná pro domácnosti a podniky jen každý čtvrtý den a tři dny budou bez elektrické energie?

Milan Vaněček
10. březen 2021, 09:11

Michale, odpověď zná každý čtenář webu Oenergetice. Doplňková elektřina k fotovoltaice je z větrných elektráren. Ty zase vyrábí nejvíc na podzim, v zimě a začátkem jara.

VtE odstaví ekonomicky JE v tomto období, ty FVE zas udělají totéž (bezkonkurenčně levná cena) v období mezi jarní a podzimní rovnodenností.

Doplňkové pružné jádro je řádově levnější postavit než jádro a tím ho též vyřazuje z ekonomické konkurence.

Zkrátka jádro= nejdražší a nejzdlouhavější a nejriskantnější řešení energetiky ve střední Evropě.

Emil
10. březen 2021, 09:57

Co takhle mluvit za sebe a ne za všechny čtenáře? Vaše názory totiž rozhodně všichni čtenáři nesdílí.

blaha.p
10. březen 2021, 11:06

To že FVE se stane ve světě i v Evropě a samozřejmě i v ČR zcela dominantní zdrojem je jisté. Od března do září tento zdroj bude zcela dominovat, ve zbylých měsících bude potřeba budovat sezonní zdroje, které po většinu roku budou odstavené nebo pojedou na pár procent, a samozřejmě vzhledem k velkému odporu k VTE bude třeba počítat z výrazným importem EE v zimě. Ale rozhodně bych z toho nedělal neřešitelný problém. FVE se budou rozvíjet ať vláda chce nebo nechce, ve velkém si to budou instalovat firmy (např. Škoda plánuje osadit svoje střechy cca 130.000 panely) města a obce (např. Praha osadí své střechy cca 2 mil. panely) a samozřejmě RD, paneláky atd., loni bylo instalováno cca 6300 střešních FVE letos to bude cca 12.000. Dále se chystají velké FVE na brownfieldech (např. ČEZ je v poslední fázi přípravy největší FVE v ČR na Sokolovsku), dále se chystají první projekty FVE na vodních plochách vodních nádrží, velký potenciál je v agro FVE atd. Shrnuto, stát ztrácí absolutně kontrolu nad tím kolik si budou jednotlivci a firmy vyrábět EE a kolik jí budou potřebovávat z distribuční sítě. Na příkladu Polska, kde jen loni bylo instalováno 300.000 střešních FVE, můžeme očekávat, že bude u nás instalováno po roce 2025 přes 50.000 střešních FVE/rok

blaha.p
10. březen 2021, 11:19

Pane Vaněčku, musím s Emilem Novákem souhlasit, odpověď zná každý normální a alespoň průměrně technicky zdatný čtenář, ale neznají ji, energetičtí analfabeti-fanatici a jaderní svědci : ), ti jí nikdy nalézt nemohou a budou v budoucnu velice překvapeně koukat

JD
10. březen 2021, 11:38

Odpovědi na podobné otázky pravděpodobně nabídne energetický internet.

Příklad:

https://www.energyweb.org/

https://medium.com/energy-web-insights/hitachi-joins-energy-web-ecc827bba870

Ale něco takového vyžaduje především změnu myšlení.

pr
10. březen 2021, 11:55

Občané této republiky mají pro vykrytí nedostatku energie z FVE postavený Tunelín, který pro ně ještě tak půlstoletí bohatě vystačí.

Michal
11. březen 2021, 07:29

Milan Vaněček: Ano, VětE vyrobí v zimě víc. Ale pojďme rychle počítat. V létě vyrobí FVE+VětE měsíčně cca 330 GWh. V zimě je spotřeba elektřiny o cca čtvrtinu vyšší, takže bychom potřebovali, aby vyráběly o čtvrtinu více, tzn. kolem 450 GWh. Avšak realita v lednu či prosinci je pouze 130 GWh. Jinými slovy aby se o tom dalo vůbec uvažovat, musel by se oproti současnému stavu vemi razantně zvýšit podíl VětE, nebo výrazně snížit podíl FVE. Ale to by nastaly dva další problémy. Ten menší je, že vítr fouká více přes den a méně v noci, takže v kombinaci s FVE by se musela výrazně navýšit akumulace elektřiny (ale to řešitelní asi je). Ten větší problém je, že vítr je narozdíl od slunečního svitu dosti nepravidelným jevem, zejména ve vznitrozemských oblastech jako je ČR. I v lednu se může stát, že několik dní vítr foukat nebude. Co pak?

JD:

Změna myšlení? Řekl bych to jinak .... Je potřeba přemýšlet v širších souvislostech. Nemít klapky na očích jako kůň, ale vždy se dívat doleva, doprava, zda tam není lepší cesta, než ta původně nastolená. Co se týče Vašich odkazů, jsou plné "decentralizované udržitelné bezuhlíkové společnosti". Upřímně, když slyším hlasatele budovatelských frází a používání tzv. newspeaku, jsem okamžitě na pozoru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se