Domů
Jaderné elektrárny
Japonsko bude spolupracovat s MAAE při vypouštění vody z Fukušimy
Nádrže na vodu ve Fukushimě
Zdroj: Flikr IAEA Image Bank

Japonsko bude spolupracovat s MAAE při vypouštění vody z Fukušimy

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek oznámila uzavření dohody s Japonskem o provedení kontroly bezpečnosti vypouštění vody z elektrárny Fukušima Daiči. Podle dohody mají pracovníci MAAE diskutovat plány a procesy spojené s vypouštěním vody přímo v lokalitě. Do Japonska mají zástupci MAAE odcestovat v září.

Dohodu o provedení bezpečnostní kontroly stvrdil japonský Ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Hiroshi Kajiyama s generálním ředitelem MAAE, Rafaelem Marianem Grossim. O spolupráci při vypouštění upravené vody Japonsko požádalo letos v dubnu, krátce po oznámení plánu vodu vypustit. Zářijová návštěva MAAE má být první z mnoha misí, které mají být v následujících letech provedeny, agentura plánuje poskytovat Japonsku podporu před začátkem vypouštění, během něho a také po jeho zakončení. Očekává se, že celá operace má trvat i desítky let.

Během zářijové návštěvy se mají zástupci MAAE setkat s japonskými úředníky a technickými experty v Tokiu a Fukušimě. Setkání tak mají zahájit realizaci projektu, jehož cílem je posoudit, zda vypouštění vody bude probíhat bez negativních dopadů na obyvatelstvo a okolní životní prostředí.

„Dnešní ministerská návštěva je důležitým krokem v přípravě podpory pro Japonsko při vypouštění vody. Japonské pozvání k první návštěvě lokality již v současné rané fázi, zvláště během probíhající pandemie, značí jejich ochotu provést celou operaci bezpečným a transparentním způsobem. Tato setkání v lokalitě a další aktivity pomohou posílit důvěru, že vypouštění vody probíhá v souladu s mezinárodními bezpečnostními standardy, jejichž cílem je ochránit obyvatele a životní prostředí.“ – Generální ředitel MAAE, Rafael Marian Grossi

Vypouštěná voda je problematická kvůli obsahu tritia

Kontaminovaná voda je v areálu poškozené jaderné elektrárny zpracovávána pomocí „Pokročilého systému zpracování kapalin“ (ALPS). Ten má být schopen vodu zbavit většiny radioaktivních příměsí, s výjimkou tritia. Takto vyčištěná voda je momentálně skladována v nádržích v okolí elektrárny. Celková skladovací kapacita těchto nádrží činí 1,37 milionu m3, očekává se, že všechny nádrže budou plné přibližně v létě příštího roku.

Podle zveřejněných plánů má být zpracovaná voda zředěna tak, aby její výsledná aktivita nepřesáhla 1500 becquerelů na litr. Tento limit přitom představuje jednu čtyřicetinu koncentrace povolené japonskými bezpečnostními normami a jednu sedminu limitu stanoveném směrnicí Světové zdravotnické organizace pro pitnou vodu.

Celkové roční množství vypouštěného tritia má ve výsledku být nižší než cílová provozní hladina stanovená pro elektrárnu Fukušima Daiiči před její havárií. Ta činila 22 bilionů becquerelů ročně. Údaje amerického úřadu pro jadernou bezpečnost (NRC) ukazují, že tato úroveň je za běžného provozu typická i pro americké jaderné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Zapletal
22. srpen 2021, 15:25

Že bude při vypouštění radioaktivní vody někdo s někým spolupracovat, nebo ne, není tak podstatné. Podstané je, že to svinstvo se vypustí. To je další z problémů jaderné energetiky.

Miloslav Černý
22. srpen 2021, 17:21

A kam to budeme vypouštět mi v podobný situaci (lepší varianta), která podle znalců se nemůže při současném zabezpečení stát. Je spousta variant i v současné době, pro které není 100% bezpečnost a co potom v dlouhodobé budoucnosti, na které je plánován jejich provoz. Země usilující o bezjaderné zdroje jsou si moc dobře vědomi svého počínání.

jozka
23. srpen 2021, 07:31

Prece do toho sameho more, ktere nam poskodi elektrarnu vlnou tsunami, ne?

Miloslav Černý
23. srpen 2021, 15:30

Ani to nemusí být velmi vzdálená fikce. To moře už tady kdysi bylo a je vidno, že nám usilování o jeho návrat zatím ani tak moc nevadí.

jozka
24. srpen 2021, 07:40

My, co nejsme nesmrtelni tohle neresime. To, ze nekdo dostane more na uzemi CR k narozeninam (asi tak desetimiliontym) je jeho problem.

energetik
23. srpen 2021, 06:36

Divadélko s MAAE. Většina toho toxického odpadu už je stejně dávno v moři. Teď to jen potřebují papírově posvětit, jakože je to v přirozeném pozadí a že se nic nestalo aby se nenašel někdo kdo by po nich chtěl zodpovědnost a odškodnění což jim tam hrozí více než v ČEZku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se