Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná energetika podpoří rozvoj těžby kovové rudy v Arménii
Zdroj: pixabay
Zdroj: pixabay

Jaderná energetika podpoří rozvoj těžby kovové rudy v Arménii

Arménie se připravuje na spuštění společného projektu, během kterého bude jaderná elektrárna podporovat rozšíření těžebního dolu na měď. Ten patří ruskému miliardáři Romanu Trotšenkovi. Plán zahrnuje i vývoj zpracovacího závodu na měď a molybden, který spoluvlastní Trotšenko a Arménie.

Podle dostupných informací odkoupila společnost GeoProMining na konci září 60% podíl zpracovacího závodu v Zangezur. Následně však společnost darovala 25% podíl Arménii.

Jsme šťastni ze spolupráce s arménskou vládou, která nám umožní uklidnit situaci kolem zařízení Zangezuru. Zároveň hodláme provádět rozsáhlé a dlouhodobé investice do arménského těžebního sektoru. Připravili jsme na to přibližně 4 miliony amerických dolarů,“ informoval Trotšenko.

Jaderná elektrárna Metsamor Jaderná elektrárna Metsamor Zdroj: ANPP

Trotšenko odkoupil 48% podíl společnosti GeoProMining v březnu 2019. Dalších 50% odkoupil miliardář v lednu tohoto roku.

GeoProMining plánuje výstavbu hutí na měď v Zangezuru. Takové zařízení však může zvýšit poptávku po elektřině.

Úspěšné začlenění nového programu je pro nás důležité. Doufáme, že nám poskytne nový impuls k implementaci programu výstavby jaderných elektráren v Arménii. Arménská republika se o takový rozvoj silně zajímá a bude maximálně podporovat účinnost tohoto začlenění,“ informoval Nikol Pashinyan, arménský premiér.

Začátkem října premiér také připomenul zájem společnosti GeoProMining na výstavbě nové jaderné elektrárny. Podle jeho slov již vyjednávání započala.

Jaderná energetika v Arménii

V jaderné elektrárně Metsamor jsou postaveny dva reaktory VVER-440 s výkonem 376 MWe. Provoz těchto dvou bloků byl zahájen v letech 1976 a 1980. V roce 1988 došlo k odpojení obou bloků z bezpečnostních důvodů v důsledku zemětřesení.

Tehdejší sovětský svaz zamýšlel ponechat elektrárnu odstavenou, nicméně po několika letech, kdy dodávky elektřiny nestačily uspokojit poptávku, a někteří odběratelé měli elektřinu pouze jednu hodinu denně, byla elektrárna uvedena znovu do provozu. Druhý blok je v provozu i nyní, zatímco na prvním probíhá rozebírání a decommissioning.

Nová jednání zahrnují modifikaci a zvýšení jaderné bezpečnosti druhého bloku. Výroba z druhého bloku nyní zajišťuje přibližně 39 % výroby elektřiny v zemi. Jaderná elektrárna leží na seizmicky aktivním podloží a jaderný reaktor není obestavěn kontejnmentem. Z tohoto důvodu byl v minulosti vytvářet nátlak na odstavení tohoto bloku, zejména po roce 2011. V té době však Arménie poukázala na veškerá vylepšení a modifikace, které proběhly za posledních 15 let a zvýšily tak bezpečnost celého zařízení.

Na začátku tohoto roku oznámila arménská vláda plány na prodloužení provozu jaderného bloku v Metsamor. Podle jejich plánů by měl být blok v provozu i po roce 2026. Zároveň však neopouštějí od myšlenek na výstavbu nové jaderné elektrárny. Program podpory provozu a modernizace, který nyní na elektrárně probíhá, by měl být dokončen v roce 2023 a celkové investice na nynější modernizaci jsou odhadovány na 330 milionů dolarů. Pokud bude prokázána bezpečnost zařízení, bude blok provozován až do roku 2036. Delší provoz si vyžádá další investice, které jsou nyní odhadované na 150 milionů dolarů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se