Domů
Jaderné elektrárny
MAAE: Írán poslední dobou prudce zvýšil zásoby obohaceného uranu, vzbuzuje obavy
Zdroj: MAAE
Zdroj: MAAE

MAAE: Írán poslední dobou prudce zvýšil zásoby obohaceného uranu, vzbuzuje obavy

Írán v posledních měsících výrazně navýšil zásoby obohaceného uranu, ačkoli mírně snížil množství uranu obohaceného na úroveň, která má blízko k výrobě jaderné bomby. Ukázala to dnes důvěrná zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kterou získaly agentury Reuters a AFP k nahlédnutí. V samostatné zprávě pak MAAE vyjádřila sílící obavy ze schopnosti země vyrábět jaderné zbraně.

Agentura v pravidelné čtvrtletní zprávě uvádí, že celkové íránské zásoby obohaceného uranu činily k 10. únoru 5525,5 kilogramu proti 4486,8 kilogramu na konci října. To je podle MAAE více než 27násobek limitu povoleného mezinárodní dohodou z roku 2015, která upravovala jaderné aktivity Teheránu výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Írán tak pokračuje v posilování svého jaderného programu, přestože popírá, že by jeho konečným cílem bylo získání jaderné zbraně, poznamenala AFP.

V roce 2015 Írán podepsal se světovými mocnostmi dohodu, jejíž součástí bylo zmírnění sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Dohoda Íránu umožňovala obohacovat uran maximálně na 3,67 procenta. Tehdejší americký prezident Donald Trump ale v roce 2018 od dohody odstoupil a sankce obnovil. Írán pak začal dohodu porušovat a jednání o její obnově stagnují. Zkomplikovala je i zjištění o vojenské spolupráci Teheránu s Moskvou při ruské agresi na Ukrajině.

„Írán činí veřejná prohlášení o svých technických schopnostech, což dále zvyšuje naše obavy,“ uvedl ve zprávě generální ředitel agentury Rafael Grossi a znovu vyzval Teherán k „plné spolupráci“.

Agentura Reuters si ve zprávě MAAE všímá, že Írán naředil 32 kilogramů uranu obohaceného až na 60 procent k produkci 98 kilogramů uranu obohaceného až na 20 procent. Odhaduje se přitom, že celkové íránské zásoby uranu na úrovni 60 procent, od níž zbývá jen krok k 90procentní kvalitě potřebné pro výrobu jaderné zbraně, se za poslední čtvrtletí snížily jen o 6,8 kilogramu na 121,5 kilogramu.

Vysoce postavený nejmenovaný diplomat nicméně dnes agentuře Reuters řekl, že Írán v současné době vyrábí uran obohacený až na 60 procent tempem přibližně devíti kilogramů měsíčně, k němuž se vrátil na konci listopadu po loňském zpomalení. Grossi minulý týden v rozhovoru s agenturou Reuters hovořil o tempu sedmi kilogramů měsíčně.

MAAE v uplynulých měsících konstatovala, že nemá dění v íránských střediscích plně pod kontrolou například kvůli demontáží monitorovacích zařízení ze strany Íránu. Některým inspektorům agentury Írán odebral akreditace, uvedla MAAE v dřívějších zprávách.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
27. únor 2024, 18:59

Asie má 5 jaderných mocností Čínu, Indii, Pákistán, Izrael a KLDR.

Pokud by se Irán další jadernou mocností , pak se počet jaderných mocností v Asii sníží na 4 , protože Irán a Izrael přestanou existovat. I když to Iránci nechápou je v jejich zájmu aby se jim to nepovedlo.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se