Domů
Jaderné elektrárny
Mexický blok Laguna Verde 2 obdržel provozní licenci do roku 2055
Mexická jaderná elektrárna Laguna Verde. Autor: HF Studios
Zdroj: HF Studios

Mexický blok Laguna Verde 2 obdržel provozní licenci do roku 2055

Druhému reaktoru mexické jediné jaderné elektrárny Laguna Verde byla prodloužena provozní licence. Životnost elektrárny tak byla prodloužena až do roku 2055.

Laguna Verde je jedinou jadernou elektrárnou v Mexiku. Vlastní a provozuje ji společnost Comisión Federal de Electricidad (CFE) na pobřeží Mexického zálivu a elektřinu vyrábí od roku 1989, kdy byl spuštěn první blok. Druhý blok byl připojen k síti o pět let později. Oba bloky jsou varné reaktory (BWR) s jednotkovým výkonem 775 MWe, které dodala společnost GE.

Varný reaktor (BWR). Zdroj: nrc.gov

Přípravu druhého bloku na dlouhodobý provoz schválila ministryně energetiky Rocío Nahle García a práce realizovala společnost CFE. Národní komise pro jadernou bezpečnost a záruky (CNSNS) je vyhodnotila jako „vyhovující předpisům“ a 25. srpna vydala obnovenou licenci, díky které může druhý blok pokračovat ve výrobě elektřiny až do 10. dubna 2055.

Sousední reaktorový blok Laguna Verde 1 dokončil stejný proces v roce 2020 a získal novou licenci, díky níž může být provozována až do roku 2050.

Prodloužení licence v třicetiletých blocích je celkem neobvyklé. Mezi bezpečnostními regulačními orgány po celém světě je běžnější udělovat taková povolení na 10 nebo 20 let. Všechny jaderné elektrárny však i nadále podléhají pravidelným kontrolám a průběžnému schvalování národních dozorných orgánů bez ohledu na dobu platnosti licence.

Zdvojnásobí se mexická výroba z jádra?

Jaderná energie z elektrárny Laguna Verde zajišťuje 3-5 % mexické produkce elektřiny. Pouze zlomek v porovnání s největším zdrojem, kterým je plyn (63 %). Nezanedbatelný podíl na výrobě elektřiny v Mexiku má také ropa (až 10 %).

O rozšíření podílu jaderné energetiky v Mexiku se diskutuje již dlouho. Zatím však bez toho, aby se k tomu země pevně zavázala. Naposledy v roce 2019 padl návrh přidat dva nové velké reaktory v areálu stávající jaderné elektrárny Laguna Verde a další dva v nové lokalitě na pobřeží Tichého oceánu. Zpráva vydaná ministerstvem energetiky minulý týden s tím do jisté míry koresponduje, aniž by poskytla jakékoli politické podrobnosti.

Klimatické cíle staví na jádře

Zpráva o potenciálu snižování emisí oxidu uhličitého mexického elektroenergetického sektoru zopakovala, že zákon o energetické transformaci předpokládá navýšení podílu výroby elektřiny z čistých zdrojů do roku 2024 na 35 %, v roce 2033 by tento podíl měl dosáhnout 39,9 % a v roce 2050 minimálně 50 %.

Zpráva ve svých prognózách předpokládá, že jaderná energetika bude do roku 2028 nadále produkovat současných 11,8 TWh elektřiny ročně a od roku 2031 se tento objem více než zdvojnásobí na přibližně 23,5 TWh. Prognózy tedy očekávají, že kromě elektrárny Laguna Verde přibude nový jaderný zdroj. Žádné další podrobnosti ale nebyly uvedeny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan Novák
4. září 2022, 10:49

Aby se nezapomnělo: 3. srpna oznámila Georgia Power, že byly splněny všechny podmínky, které kladla US NRC na blok Vogtle 3 před zavážením paliva. Měsíc pryč, a nic. Podobně Mochovce 3 - proč se má na nabytí účinnosti konečného rozhodnutí ÚJD (které paní předsedkyně sepisovala rok), čekat 15 dní od jeho vydání, když proti němu nelze uplatnit správní opravný prostředek? Na Václavák manifestovat kvůli tomu nepůjdu, ale nerozumím tomu, má důvěra v přátelskou akceschopnost našeho typu organizace tlupy nevzrostla.

Ivan Švančara
4. září 2022, 11:54

Ivan, treba sa zomknut, to vraj podla slnieckarov a roztlieskavacov pomaha.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se