Modulární reaktor Xe-100 by mohl pomoci s dekarbonizací energeticky náročného průmyslu
Společnosti Ontario Power Generation (OPG) a X-energy podepsaly pracovní rámec a dohodu o hledání příležitostí dekarbonizace průmyslu vyžadujícího vysoké teploty médií. Novým zdrojem energie by v těchto oblastech mohl být vysokoteplotní reaktor Xe-100.
Podle dohody mezi společnostmi OPG a X-energy budou obě společnosti vyhledávat příležitosti nasazení reaktorového konceptu Xe-100 v průmyslových zařízeních v kanadské provincii Ontario. Zároveň budou hledáni další koncoví zákazníci v různých kanadských lokalitách.
Společnost X-energy vyvíjí modulární reaktor jako přímou podporu těžkému průmyslu. Nejen metalurgickému a chemickému průmyslu, ale i jiným náročným odvětvím, včetně těžebního, nebo ropného průmyslu.Reaktorový koncept Xe-100 je vysokoteplotní plynem chlazený reaktor, který je vyvíjen společností X-energy. Vývoj probíhá díky programu demonstračního nasazování pokročilých reaktorových technologií amerického ministerstva energetiky. Reaktor je navržen k výrobě bezemisního procesního tepla a elektřiny v různých sektorech. Jeden reaktorový blok může dodávat až 80 MWe, přičemž v jedné elektrárně může být zapojeno až 12 modulů. Celkový výkon elektrárny pak bude přibližně 1 GW. Svým návrhem a bezpečnostními systémy reaktor spadá do kategorie pokročilých reaktorů generace IV.
"Tento reaktor IV. generace je škálovatelný tak, aby bylo dosaženo požadovaného výkonu. Jeden blok dokáže vyrábět přibližně 200 MW tepla, ze kterých může být vyrobeno 80 MW elektřiny. Teplota výstupní páry je 565 °C, díky čemuž nabízí velice flexibilní kogenerační možnosti. Svým návrhem a provozními vlastnostmi se tak reaktorový systém stává ideálním kandidátem pro rozvoj dekarbonizace průmyslových procesů a dodávky bezemisní energie koncovým uživatelům," sdělila společnost X-energy.
Společnost OPG, která spolupracuje na vývoji Xe-100, vidí jasné cíle při nasazení reaktorů a pomoci těžkému průmyslu zbavit se závislosti na fosilních palivech. Dosažení klimatických cílů není jednoduché a jaderný reaktor Xe-100 těmto cílům může pomoci díky čisté, udržitelné a bezpečné technologie, která je založena na prověřené technologii.
Hlavním cílem podepsaných dohod a pracovního rámce je demonstrace schopností malého modulárního reaktoru (SMR). Po následném zavedení reaktoru dojde k urychlení dekarbonizace průmyslových činností v Kanadě, což je zásadní pro národní cíle klimatických změn.
Vývoj reaktorů s kulovým ložem Pebble Bed. Zdroj: nrc.gov
V listopadu 2021 společnost OPG oznámila spolupráci se společností GE Hitachi Nuclear Energy. Společně budou pracovat na projektu nasazení malého modulárního reaktoru BWRX-300 v lokalitě Darlington. Lokalita Darlington je nyní jedinou lokalitou, která je schválena pro výstavbu nové jaderné elektrárny. Elektrárna s reaktorem BWRX-300 by měla být dokončena do konce tohoto desetiletí.
Kromě BWRX-300 společnost OPG zvažovala pro výstavbu v Darlington také roztavenými solemi chlazený reaktor společnosti Terrestrial Energy i vysokoteplotní reaktor Xe-100.
Významným rozdílem reaktoru Xe-100 oproti jiným malým modulárním reaktorům je využití grafitem moderované aktivní zóny s palivem ve formě TRISO částic. Ty jsou „nasypány“ do aktivní zóny, přičemž dochází kontinuálně k výměně palivových koulí. Díky kontinuální výměně paliva dosahuje elektrárna vysokého koeficientu využití, který se má přiblížit hodnotě až 95 %. Reaktorový koncept s palivem Xe-100 staví na bohatých zkušenostech s provozem vysokoteplotních reaktorů z USA, či Německa. K chlazení aktivní zóny je využito Helium, které umožňuje dosáhnout vyšší teploty chladiva. To má mít na výstupu z reaktoru až 750 °C. Díky tomu je teplota páry až 565 °C a celková účinnost elektrárny má dosahovat až 37,4 %.
Mohlo by vás zajímat:
Mají alespoň funkční prototyp? Nebo jsou zatím ve fázi CADu?
Při tíživé celosvětově energetické krizi je na toto odvětví upřena max. pozornost, což zcela jistě přinese reálné výsledky. Motor jako je konkurence s výjimkou vyšší moci nikdo nezastaví. Naše známá želízka v tomto ohni by do toho ne jenom mohly, ale měli promluvit, včetně našeho průmyslu se zkušenostmi v tomto odvětví. Tudy vede cesta nikoliv přes monstrózní dostavbu kontraverzní JEDU, jehož věčná kritika bude nejenom s ekonomického hlediska jenom přibývat.
Jasně, ale CADovské náčrtky moc energie nedodají a než budou mít něco hmatatelnějšího, budeme holt svoje problémy muset řešit jinak.
Obavam se, ze se v EU zadneho SMR v komercnim provozu za naseho zivota nedockame. A zas tak stary nejsem.
Uz jen zajisteni bezpecnosti zde bude krapet narocny ukol a celou ekonomiku SMR muze poslat k sipku.
Takových projektů SMR je na Západě hodně (prý asi 70). Mám dojem, že zatím je hlavní starostí realizujících společností získání dotací na vývoj. Takže malují růžové perspektivy ve svaze přesvědčit investory, aby se na vývoji finančně podíleli
Už nyní použitelné SMR má jen Rusko a Čína. Ty ale budou SMR zatím jistě používat hlavně ve vlastních zemích.
Dobrý den,
tyto malé či modulární reaktory mají smysl právě v rozvoji - náhradě fosilních paliv v teplárenství. Jinými slovy několik takovýchto reaktorů a je vyřešena dodávka tepla pro Prahu. Tedy kogenerační výroba tepla a elektřiny.
Pro mezinárodní celoevropskou elektrárenskou soustavu je to však nesmysl. Jeden blok o výkonu 1400 či 1750 MW v propojené elektrárenské soustavě EU je efektivnější než montovat 12 reaktorů apod...
Pro kogenerace ovšem dávám palec nahoru.
Stačí další nějaký problém srovnatelný s Černobylem někde ve světě, který samozřejmě není v očekávání a nikdo si ho nechce tudíž připustit a nastane opětovná nevole k velkému nebezpečnějšímu jádru v celosvětovém měřítku, nikoliv jenom třeba v Německu. Stačí sledovat současné dění na Ukrajině, co se děje v souvislostmi s tamními podobnými JE. Nemusí stačit mnoho, aby se někomu převrátil život na ruby a bylo mu všechno jedno. něco jako ten německý pilot, co vědomě nabořil úmyslně dopravní letadlo se spousty nevinných pasažerů do Alp.
Takže s mnoha modulárními reaktory rozesetými ve velkém prostoru průmyslových aglomerací tyto problémy s bezpečností provozu nebude nutno řešit? :-)
V mnohých technických záležitostech jsme za desítky let pokročili, menší jaderné reaktory mají určité bezpečnostní výhody oproti velkým, přesto se při vývoji šlo nejprve z malých reaktorů s nízkými výkony, přes reaktory s desítkami až stovkami MW po reaktory přes 1000MW. Dnes někteří říkají, že půjdeme zase zpátky na nižší výkony. Mimochodem malé reaktory se stále vyrábí, třeba pro ponorky, ale postavit 10 takových vedle sebe, místo jednoho velkého, dneska nikdo neudělá. Možná bude budoucnost pro malé jednotky a pasivní bezpečnostní prvky tomu dodají bezpečnostní a ekonomické výhody, ale také to tak vůbec být nemusí. A rozhodně to nebude za pár měsíců.
Máte hodně pravdy . Je to jako u těch kontajnerových lodí . Ty se také dělají čím dál větší a větší (větší zisk při přepravě) . Jenže problém je , že zatímco ty lodě se stále staví a máte zaplacené loděnice a práci pro lidi , tak u atomek toto už desítky let nefunguje (infrastruktura je rozprodaná a lidi nejsou , když pro ně nemáte práci) . Proto všichni přemýšlejí nad těmi menšími jednotkami . A zase je to jak u těch lodí . Je málo zákazníku na obří lodě , ale na menší lodě by jste našel . Tudíž zakazník si muže objednat pár menších a ty mu začnou vydělávat a postupně muže nakupovat další a rozrustat flotilu podle potřeby . A to stejné u těch malých atomek . Vy nebudete jako výrobce potřebovat velkou infrastrukturu a tolik lidí , ale v menším budete vyrábět komponenty a když přijde objednávka , tak ji vyskladníte a budete pracovat na dalších komponenetech co nemáte vyrobené . A zatím už mužete zapojovat to co máte . A stále máte využité kapacity a lidi . No uvidíme jak a co se prosadí .
Jak píšete - malá poptávka je důvodem toho, proč Západ není schopen v rozumné době a za rozumnou cenu postavit jadernou elektrárnu. Nemá seriovost a každý blok je tak ještě větší unikát, než by měl být.
Věřím, že kdyby EDF uváděla do provozu 1 EPR co rok - 2 nestavěla by je tak nehorázně dlouho.
Dokud máme v lese dřevo a dost našeho uhlí, tak si můžeme nechat zdát podobné sny....
Potěmkinova vesnice.
Lepší než solární tunel.
2000 - 2500 MW za jeden bilion korun na dotacích. To se vyplatilo.
Že by za ten bilion mohly být 4x1600 MW bloky se stabilním výkonem.... Kdyby se s tím začalo stejně jako se solárním tunelem, už tu mohly stát.
Na kdyby se v reálném čase nehraje. Život se mění a dnešní podmínky jsou od těch minulých rozdílné. Žádného holuba nelze sundat v letu mířením na něho samotného, natož pak na jeho polohu před chvílí. Je třeba umět předsadit. Každý střelec holubů Vám to potvrdí. Máme dokonce olympijské vítšze v této kategorii.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se