Domů
Jaderné elektrárny
Rusko utvrzuje spolupráci s Čínou na poli jaderné enegetiky
Stavební práce na čínské jaderné elektrárně; Zdroj: CNNC
Zdroj: China National Nuclear Corporation

Rusko utvrzuje spolupráci s Čínou na poli jaderné enegetiky

Ruský premiér Dmitrij Medveděv a Li Keqiang, premiér Čínské státní rady, minulý týden v úterý podepsali společné prohlášení o rozvoji strategické spolupráce v oblasti mírového využívání jaderné energie. Ruská státní společnost Rosatom uvedla, že podepsané prohlášení má „usnadnit zavádění“ jejích hlavních projektů na území Číny. Stalo se tak při oficiální čtyřdenní návštěvě čínského premiéra v Rusku, kde se zároveň sešel i s ruským prezidentem Vladimírem Putinem.

Jaderná elektrárna Tainwan

„Největší vládní podporu má projekt spolupráce na dostavbě dvou nových jaderných reaktorů ruského designu v jaderné elektrárně Tianwan. Zaměří se na rychlou přípravu mezivládního protokolu o projektu k podpisu, který přispěje k uzavření návazných smluv,“ prohlásil Rosatom.

Jaderná elektrárna Tianwan v současnosti disponuje dvěma pracujícími reaktory VVER V428, každý s výkonem 990 MWe. Do budoucna se plánuje rozšíření elektrárny až na celkový počet šesti bloků (poslední dva reaktory by měly být čínského designu). Výstavba bloku 3 a 4 byla zahájena v letech 2012 a 2013.

1454551756727082941

„Kromě toho je plánována výstavba reaktorů v nových oblastech po celé Číně, spolu s rozvojem spolupráce na plovoucích rychlých jaderných reaktorech čtvrté generace,“ dodává Rosatom.

Rusko-čínská spolupráce na mírovém využití jaderné energie je založena na „mnoha letech zkušeností a efektivní kooperaci“, říká Rosatom. V roce 2007 byly spuštěny první dva bloky jaderné elektrárny Tianwan, které jsou podle Mezinárodní asociace pro atomovou energii jedněmi z nejbezpečnějších na světě. Obě země momentálně pracují na druhé fázi dostavby JE Tianwan, která by měla být hotova do konce roku 2018.

Výzkumný sodíkový reatkor a plovoucí jaderná elektrárna

V roce 2011 byl za účasti ruských expertů spuštěn výzkumný rychlý sodíkový reaktor CEFR s elektrickým výkonem 20 MW. Ve stejném roce byl také dokončen čtvrtý závod pro obohacování uranu na principu plynové odstředivky. Celý projekt vznikl na základě rusko-čínské dohody z roku 1992.

Na konci července 2014, dceřiná firma společnosti Rosatom, Rosatom Overseas a čínská CNNC New Energy podepsaly memorandum o výstavbě plovoucí jaderné elektrárny, kterou Čína plánuje využívat v ostrovních oblastech pro výrobu různých druhů uhlovodíků, prohlásila ruská korporace. Navíc obě země v Číně spolupracují na výrobě speciálních izotopů.

1454551764723057882

Ze spolupráce by měly těžit obě země

V průběhu čínské návštěvy podepsali se svými čínskými protějšky smlouvy o spolupráci i společnosti Gazprom a Rosneft.

Premiér Li předpokládá, že spolupráce s Ruskem zlepší vitalitu a urychlí ekonomickou transformaci obou států v době, kdy se světová ekonomika jen pomalu probouzí.Čínští experti ale poukazují na to, že přestože je spolupráce mezi Ruskem a Čínou dlouholetá a stabilní, tak právě v energetice jsou její projevy mírné a skutečný pokrok pomalý.

„Není důležité kolik smluv se nově podepíše, jako spíš kolik jich skutečně bude realizováno,“ prohlásil jeden z čínských expertů.

Čína je pro Rusko největším obchodním partnerem a významný zdroj zahraničních investic. Naproti tomu Rusko je hlavním dodavatelem moderních technologií v energetice na čínský trh. Rusko tak má pro Čínu obrovský strategický význam.

Zdroj fotografií: China National Nuclear Corporation

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se