Domů
Jaderné elektrárny
Rychlost dostavby Dukovan je pro Česko zásadní z hlediska energetické bezpečnosti i ceny
Ad
Petr Brzezina, zdroj: Westinghouse Electric Company
Zdroj: Westinghouse Electric Company

Rychlost dostavby Dukovan je pro Česko zásadní z hlediska energetické bezpečnosti i ceny

VŠE v Praze vydala v únoru studii, ze které vyplývá, že na výstavbě bloku v Dukovanech se tuzemský průmysl může podílet až z 65 %. Zapojení českých firem je jedním z klíčových témat tendru. Ve střední a východní Evropě se dnes v jaderné energetice odehrává mnoho aktivit, to znamená příležitosti pro české firmy i jinde v regionu. S tím, jak se náš reaktor AP1000® stává preferovanou jadernou technologií, tyto příležitosti porostou. Jaderná energetika je bezpečný a ekologický zdroj, který nám zajistí energetickou stabilitu. Z bezpečnostního i ekonomického hlediska by bylo výhodné zvážit výstavbu dalších jaderných reaktorů v Temelíně a v Dukovanech.

Naše nabídka usiluje o co nejvýhodnější cenu a zároveň o co nejvyšší míru důvěryhodnosti. Na konečnou cenu dostavby bude mít vliv také časový interval mezi podpisem smlouvy s dodavatelem a zahájením stavby. Roli bude hrát i dostupnost volných kapacit. Splnění zmíněných podmínek vyžaduje kvalitní a včasnou přípravu.

Zapojujeme české firmy

Představitelé české vlády ještě před samotným začátkem tendru zdůrazňovali, že zapojení domácích firem má být priorita všech uchazečů. My tento požadavek bereme velmi vážně a už téměř tři roky jsme s ohledem na dukovanský tendr v kontaktu s řadou firem. Od loňska jsme podepsali téměř čtyři desítky memorand s českými společnostmi a pokračujeme v úsilí zapojit do naší nabídky co nejvíce dalších.

Na konci února jsme se firmami potkali na akci Supplier Day. Uspořádali jsme ji se společností Bechtel, americkým velvyslanectvím v Praze, Ministerstvem průmyslu a obchodu,  Aliancí českého energetického průmyslu a TÜV Nord. Více než 150 zástupců firem mělo možnost komunikovat s mými kolegy z Westinghousu a Bechtelu. Dozvěděli se o práci s dodavateli a způsobu komunikace, širším portfoliu produktů a o připravovaných projektech v regionu. Díky tomu směřujeme k maximální lokalizaci s cílem až 65 % podílu pro české firmy na stavbě nových bloků.

Příležitostí je ale mnohem víc a v rámci spolupráce se nelze dívat pouze na jeden blok v Dukovanech. Firmy, se kterými navážeme spolupráci, se stanou součástí našeho dodavatelského řetězce a budeme s nimi počítat i do našich dalších projektů. Evropa zažívá renesanci jádra a po ruské agresi na Ukrajině se poptávka po našem osvědčeném bloku AP1000 zvýšila. Polsko si loni vybralo náš reaktor pro zahájení svého jaderného programu a technologie AP1000 byla zvolena i pro výstavbu až devíti nových bloků na Ukrajině a uvažuje se o ní v řadě dalších lokalit v Evropě.

Westinghouse jako jediný účastník tendru nabízí osvědčený reaktor

Reaktor AP1000. Zdroj: Westinghouse Electric Company

Česko je tradičně v oblasti energetiky silné a místní firmy mají zkušenosti s výstavbou jaderných elektráren. Své know-how tak mohou nabídnout řadě projektů v Evropě. Firmám nabízíme balíček možností spolupráce. To se může ještě umocnit, pokud nezůstane jen u jednoho dukovanského bloku, který má především nahradit výkon stávajících, jež dosluhují.

Podle analýzy ČEPS hrozí Česku nedostatek elektrické energie s koncem výroby energie spalováním uhlí už ve 30. letech a následně se ještě prohloubí. Ten nebude trápit jen Česko, ale i okolní státy. A v kombinaci s limity dovozní kapacity přenosové sítě bude obtížné a drahé ji dovážet v potřebných objemech tak, jak jsme zvyklí. Pokud chceme být ve výrobě energie soběstační, je jaderná energetika správnou volbou. Proto jsou zcela na místě strategické úvahy vlády o rozšíření tendru z jednoho na více bloků.

Považuji za důležité připomenout, že jsme v tendru jediným uchazečem, který má v provozu či ve výstavbě reaktory toho typu, jenž pro Dukovany nabízíme. AP1000® je nejrozšířenějším jaderným reaktorem na světě. Technologie společnosti Westinghouse je dnes základem pro přibližně 50 % všech provozovaných jaderných elektráren na světě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(42)
Richard Vacek
11. duben 2023, 08:50

Rychlost realizace? To vypadá, že je zase 1. dubna.

Miloslav Černý
11. duben 2023, 14:48

Jakoby podporovatelé JEDU zapomněli, že se markantně změnila koncepce od pohledu před 25 lety, kdy mohl být ještě takový názor poplatný. Za 25 let od současnosti se udá tolik inovaci v OZ včetně nějaké akumulace, že dlouhodobý provoz Velkého jádra nebude ekonomicky vycházet pro návratnost tak velké počáteční investice. Proto tak horentní boj o výrobu H2 s jádra, neboť si to moc dobře uvědomují. Když se veme v úvahu i ten H2, tak jeho výroba při přebytcích OZ vyjde ekonomičtěji. Tonoucí se stébla chytá, ale platný mu to moc nebude.

Emil
11. duben 2023, 15:10

Jakoby vy jste zapomněl, že se sice markantně změnila koncepce od pohledu před 25 lety, ale potřeba disponibilních nízkoemisních zdrojů je mnohem větší než před těmi 25 lety.

Není nic dražšího než zelený vodík, kromě jedné věci - zelený vodík z přebytků.

Mirek
11. duben 2023, 09:38

Jen malý dotaz: proč USA samotné nemají o AP1000 zájem a proč žádný další takový reaktor, kromě dvou reaktorů ve Vogtle, už nestaví? Ten problém je podle mne dost závažný, protože jaderné reaktory v USA už jsou dost staré a jejich obměna je otázkou mnoha let. Malé modulární reaktory jsou malá útěcha, nehledě na to, že jsou zatím jen na papíru (a ani to ne).

Jan Veselý
11. duben 2023, 10:12

Jadernou renesanci měly v USA rozjet (kromě dostavby jednoho prastarého reaktoru v Tennesee) dva projekty po dvou reaktorech, Vogtle a VC Summer. Oba projekty získaly od federální i lokálních vlád úplně luxusní podmínky financování a zaručeného odběru. Přesto VC Summer nebude nejspíše nikdy dostaven a Vogtle sice dostaven být má, ale stal se z toho i tak finanční průser.

Mezitím se běžně kupuje výroba nových FVE a VtE za 20-30 USD/MWh a plyn je levný. Riziko nedodržení termínů či rozpočtů je u nich minimální.

Jak před pár lety prohlásil otevřeně v rozhovoru generální ředitel jedné velké US energetické firmy: "Kdybych přišel za správní radou s projektem jaderné elektrárny, okamžitě by mě odvolali."

Antonín Mikeš
11. duben 2023, 10:21

Jak říká pan Veselý, důvodem je levný domácí plyn. To v Evropě nemáme.

Mirek
11. duben 2023, 10:48

Ale levný domácí plyn není řešení. To ví i Rusko, které má plymu hodně a přesto mohutně buduje jadernou energetiku. To vědí i USA, proto také spoléhají na jadernou energetiku - na malé modulární reaktory (SMR), které ale zatím nemají. Ukazuje se, že série SMR je (zatím) dražší než velký reaktor o stejném výkonu, zabírají větší plochu a nynější analýzy také ukazují, že vyhořelé palivo ze SMR má větší objem a horší vlastnosti než palivo z velkých reaktorů. To je jistě řešitelné ve vzdálenější budoucnosti. SMR mají oproti velkým reaktorů některé výhody a jistě budou v budoucnosti využívány pro specifické účely.

Jimi
11. duben 2023, 19:17

Prosimvas jak mohutne Rusko buduje jadernou energetiku? Vzdyt horkotezko nahrazuji 40-50 let stare RMBK reaktory a to hodne pomalu - doba vystavby 10-12 let.

Mirek
12. duben 2023, 13:36

Jimi, je vidět, že rozvoj jádra v Rusku vůbec nesledujete. Pokud jde o RBMK, předpokládá se, že poslední RBMK bude nahrazen asi v r. 2030. Intenzivně pracuje i na vývoji rychlých a vysokoteplotních reaktorů. Buduje také SMR (spoléhá zejména na RITM-200) - tedy nejen na papíru jako na Západě. Předstihuje jej jen Čína.

Rusko buduje jadernou energetiku i v Turecku, Bangladéši a Egyptě. I tam si můžete ověřit doby výstavby, ta je podstatně kratší, než ta, kterou uvádíte.

Jan Veselý
11. duben 2023, 12:46

Kombinace levného plynu, ještě levnějších OZE a katastrofálních výsledků jaderné výstavby.

Antonín Mikeš
12. duben 2023, 16:10

Proč to ale v Německu je kombinace drahého plynu a čím dál dražšího OZE?

Petr prochaska
11. duben 2023, 10:55

Přesně tak - levný plyn a lepší podmínky pro OZE. JE se nevyplatí ani u nás. Vyplatila se za ceny před několika měsíci, když byl plyn drahý, ale pokud je plyn za 44 EUR/MWh, tak vyjde levněji plyn i s emisní povolenkou v kombinaci s OZE.

Emil
11. duben 2023, 11:13

I kdybyste měl pravdu jako že nemáte, nové JE se připravují na dobu kdy bude podle plánů EU zemní plyn stejné sprosté slovo jako je dnes uhlí. Stejně jako dnes u uhlí budou tedy podmínky nastaveny tak, aby se za všech okolností vyplatilo provozovat nízkoemisní zdroj oproti vysokoemisnímu jako právě zemní plyn. Protože nízké emise jsou cíl.

Jan Veselý
11. duben 2023, 12:51

Jenže ty nízkoemisní zdroje budou FVE a VtE, které vyjdou i s baterkami levněji, i kdyby se polovina výroby vyhodila. Pro ČR jsou kriticky důležitá lepší propojení do přenosových sítí okolních zemí, ne nové jaderné reaktory.

Emil
11. duben 2023, 13:00

Naprostý nesmysl. Podívejte se německé aukce, na kolik tam vyjdou ty "levné" FVE a VtE s baterkami schopnými akumulovat pouhé 2 slovy dvě hodiny jejich výkonu. Přitom potřeba by byla akumulovat elektřinu na dva měsíce a ne dvě hodiny, to je baterkami naprosto vyloučené.

Nic proti propojení přenosových soustav do okolních zemí, ale stavět na něm energetickou koncepci je úplně mimo, to nám stabilní dodávky nezajistí, když ty okolní země budou mít problém pokrýt svoje vlastní potřeby v době, kdy občasné zdroje nevyrábí.

Petr prochaska
11. duben 2023, 13:11

Jenže v tu dobu se znásobí v Německu produkce OZE a plynu nebude tolik potřeba. Kvůli pár měsícům v roce, kdy OZE nebude stačit, se výstavba JE nevyplatí. Navíc plyn nyní dovážíme z USA, které v podstatě ovládá evropské politiky. Pokud to bude výhodné pro USA, tak plyn zakázaný nebude.

Emil
11. duben 2023, 13:25

Produkce OZE se může znásobit jak chce, ale jejich koeficient využití se tím nijak nezmění, tj. pořád budou chrlit přebytky v poměrně malé části roku. Takže těch "pár měsíců" je jen pohádka, stejně jako "pokud to bude výhodné pro USA, tak plyn zakázaný nebude." Na to USA nemají žádný vliv.

Pavel K
11. duben 2023, 13:38

Emile, jaký je roční úhrn a pak ještě ideálně úhrn za říjen až únor, kdy VtE v Baltu a Severním moři nedají vůbec nic, takže násobení výrobní kapacity nezvýší výrobu? Ptám se Vás proto, že Vám přijde malá hodnota "pár měsíců"

Petr prochaska
11. duben 2023, 13:45

to Emil:

Koeficient využití OZE sice zůstane stejný, ale výroba bude několikanásobná. Například nyní v Německu dělají soláry 45% výroby a vítr 12% výroby a to je polojasno a fouká málo. Jakmile se instalovaný výkon OZE znásobí, tak jste v přebytku včetně energie na noc - přečerpávání + baterie. Takto budete v přebytku 8 měsíců v roce. Zbytek stačí pálit plyn/vodík/biomasu a JE se nevyplatí. Obzvláště pokud soláry budou formou, že se donutí majitele nemovitostí, aby si na střechu montovali soláry jinak nedostanou povolení na rekonstrukci střechy nebo výstavbu - v takovém případě budou přebytky dodávat do sítě prakticky zdarma, protože bude velká nadvýroba z FVE a v tuto dobu mohou jet elektrolyzéry.

USA má na politiky v Evropě velký vliv.

Emil
11. duben 2023, 13:59

Pavle K, odpověď na to, proč jsou potřebné minimálně dva měsíce akumulace, nevězí v ročním úhrnu ani v úhrnu za říjen až únor. Zrovna tak jsem nepsal že "VtE v Baltu a Severním moři nedají vůbec nic", ani jsem nepsal že "násobení výrobní kapacity nezvýší výrobu". Doporučuji projít tuto studii založenou na meteorologických datech za posledních 35 let, která identifikovala souvislé období 61 dní, kdy by energetický mix založený na obnovitelných zdrojích nebyl schopný pokrýt poptávku po elektřině. Minimálně na takové období, ale spíš ještě na delší, tedy potřebujete mít akumulaci, která takový výpadek pokryje. 61 dní jsou právě ty dva měsíce, o kterých jsem psal.

iopscience. iop. org/article/10.1088/1748-9326/ac4dc8/pdf

Milan Vaněček
11. duben 2023, 16:50

cituji Emila: "I kdybyste měl pravdu jako že nemáte, nové JE se připravují na dobu kdy bude podle plánů EU zemní plyn stejné sprosté slovo jako je dnes uhlí."

Jenomže, za těch cca 30-40 let bude vysoká cena z drahých nových JE zcela neschopná konkurence s levnou cenou z fotovoltaických, větrných a vodních elektráren, včetně akumulace a podpůrných elektráren (bioplyn, vodík, ...). Cena OZE s akumulací neustále klesá, už v současnosti drahá (nasmlouvaná) cena z nových JE (Hinkley point 3) ještě stále roste!!

Takže ta část průmyslu, která by se spolehla na elektřinu z NOVÝCH jaderných elektráren nebude konkurence schopná. Toto je nejjednoduší způsob jak zlikvidovat průmyslovou výrobu v zemích, které se rozhodnou pro výstavbu NOVÝCH jaderných elektráren.

Emil
11. duben 2023, 16:59

Cituji Vaněčka: "za těch cca 30-40 let bude vysoká cena z drahých nových JE zcela neschopná konkurence s levnou cenou z fotovoltaických, větrných a vodních elektráren, včetně akumulace a podpůrných elektráren" - nic než tradiční Vaněčkovy ničím nepodložené dojmy.

Cituji Vaněčka: "Cena OZE s akumulací neustále klesá" - to už je vyloženě nepravda, poslední dobou naopak sledujeme prudký nárůst cen OZE i s akumulací.

Takže bych doporučoval nechat na průmyslu, na co se bude spoléhat, průmysl totiž sám ví mnohem lépe co potřebuje než Vaněček, a průmysl u nás jednoznačně stavbu nových jaderných zdrojů podporuje.

Milan Vaněček
11. duben 2023, 18:45

ad Emil: Vaněček jen cituje světové ekonomické autority jako Bloomberg new energy nebo Lazards, oproti tomu Emil představuje jen sny a dojmy. Kdo má pravdu?

Emil
11. duben 2023, 19:17

Ani jedno není žádná světová ekonomická autorita a necitoval jste vůbec nic, Vaněčku. O zfalšovaných datech Lazardů už tu byla řeč mnohokrát. Sny a dojmy tu neustále opakujete pořád dokola jen vy.

Milan Vaněček
11. duben 2023, 19:34

další citace od emila: "a průmysl u nás jednoznačně stavbu nových jaderných zdrojů podporuje".

Prosím o uvedení zdroje (zdrojů). Ale vím, že to třeba Škoda auto určitě není, naopak.

Emil
11. duben 2023, 19:47

„Není na co čekat. Jádro v Česku chceme a potřebujeme, jako podmínku pro útlum uhlí v roce 2038 ho uvádí doporučení Uhelné komise. Vláda si také dala výstavbu nových jaderných bloků jako svůj cíl do programového prohlášení, zatím ale nevypsala ani tendr. Není žádný důvod pro odkládání tak zásadní věci,“ volá po akci Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

spcr. cz/pro-media/tiskove-zpravy/14285-svaz-prumyslu-znovu-vyzval-vladu-kvuli-elektrarne-v-dukovanech

Emil
11. duben 2023, 19:50

A teď od vás očekávám obdobnou citaci která dokazuje, "že to třeba Škoda auto určitě není, naopak", Vaněčku!

Milan Vaněček
11. duben 2023, 19:57

Emile, jaké konkrétní významné firmě pan Hanák šéfuje?

Škoda auto - jo to je velký zaměstnavatel ....

Emil
11. duben 2023, 20:08

Svaz průmyslu a dopravy sdružuje 34 kolektivních a 163 individuálních členů, kteří si pana Hanáka zvolili do svého čela, aby hovořil jejich jménem. A zcela překvapivě, jedním z nejvýznamnějších členů svazu je i Škoda Auto.

Jelikož svoje tvrzení "že to třeba Škoda auto určitě není, naopak" pochopitelně žádnou konkrétní citací, jako jsem to udělal já, schopen dokázat nejste, opět šlo o tradiční Vaněčkovy "sny a dojmy".

richie
14. duben 2023, 00:12

ad Milan Vaněček 11. duben 2023, 16:50

"..Jenomže, za těch cca 30-40 let bude vysoká cena z drahých nových JE zcela neschopná konkurence s levnou cenou z fotovoltaických, větrných a vodních elektráren, včetně akumulace a podpůrných elektráren (bioplyn, vodík, ...). Cena OZE s akumulací neustále klesá, už v současnosti drahá (nasmlouvaná) cena z nových JE (Hinkley point 3) ještě stále roste!!

najblizsich 30-40 rokov nema sancu FVE+VTE+akumulacia+vodik konkurovat cenou JE a potom nebude mat sancu zas konkurovat studenej fuzii, tak je zbytocne do nej investovat ..

Pravoslav Motyčka
11. duben 2023, 19:37

Žádné OZE ,které by mohli nahradit jádro na našem území neexistují a žádné jiné bezemisní zdroje kromě jádra nemáme. Jestli někdo chce argumentovat jak je jádro drahé, pak prosím alternativa je vodíkové hospodářství a to je násobně dražší než jaderná energetika a k tomu samozřejmě plošná devastace krajiny větrnou energetikou - to je skutečná alternativa a ne levné ruské LNG.

Milan Vaněček
12. duben 2023, 10:52

To říká pan Motyčka. Fyzikální a vůbec přírodovědná realita je však jiná. Technicky se vše postupně řeší, jsme ještě hodně daleko od fyzikálních hranic.

Jenom chtít a NESPĚCHAT, hysterie okolo Grety nás bude stát hodně peněz, pro ČR a vůbec pro svět je mnohem důležitější problém VODA a mír.

Xoor
12. duben 2023, 14:53

"Technicky se vše postupně řeší, jsme ještě hodně daleko od fyzikálních hranic."

a jsme také ještě hodně daleko od MASOVÉHO produkčního nasazení nových zdrojů a času už moc nemáme.

Jan Veselý
11. duben 2023, 10:18

Aha, PR článek Westinghousu.

intfor
11. duben 2023, 12:13

- Investice stovek miliard

- Investiční horizont desítky let

- Zastropování cen pro výrobce z jaderných zdrojů

- WFT

- Spoléhat se na to, že stát bude zakazovat jiným zdrojům fungovat (např. uhlí, plyn)

- Kdo ví jak bude vypadat regulace v podobě emisních povolenek v dalších desetiletích

- Kdo ví co dalšího stát bude v energetice regulovat

- Masivní prodražování projektů

Do přípravy stavby JE za této situace komerční subjekt nemůže jít.

Jan Veselý
11. duben 2023, 12:43

Však se taky o té stavbě uvažuje jen kvůli tomu, že to bude čistě státní zakázka. Jaderní nadšenci a lobbisti už zpracovali politickou věrchušku. Těm může být finanční smysl téhle stavby ukradený, z jejich kapes to nebude. Naopak, určitě by se našla cestička jak si na těch případných velkých stavebních projektech krapítek přilepšit.

intfor
11. duben 2023, 13:39

Politická věrchuška je bohužel zprácovávána všemi, např.

- emisní povolenky, aby EU získala prachy když nemůže vybírat daně

- dotace FVE a VtE

- zdanění (u nás především výroby z jádra)

Finanční (ne)smysl jakékoli investice do energetiky je teď o státu, v tom jádro není výjimkou.

Petr Dolák
11. duben 2023, 19:19

I tak ČEZ loni zvýšil zisk osminásobně na rekord. Na konto zdejších firem a obyvatel. Ač nadvýrobci a vývozci EE ji máme měřeno k paritě kupní síly jednoznačně nejdražší. To je absurdní, jako kdyby v Kuvajtu lidi tankovali benzín za 50Kč/l.

Na to konto bych kopl ČEZ do brusele, až zas bude loudit garance státu i prachy potažmo daňových poplatníků na další dostavby JE.

Michael
11. duben 2023, 21:44

Česká energetická bezpečnost neexistuje. Existuje evropská energetická bezpečnost, která ale zase nezávisí na tom kolik je v CR jaderných elektráren. Pokud někdo tvrdí opak, tak ať zkusí vysvětlit, proč loni na podzim v Česku jako relativně nejvíce přebytkové evropské zemi z pohledu bilance vyroby a spotřeby stála elektrina víc než v zemích výrazně deficitních...

Ivan Novák
11. duben 2023, 22:02

Jde o porovnání špatného s ještě horším. Díky přebytku výroby měl regulátor volnější ruce (jiná věc je, jestli reguluje nejlépe jak může). Tam, kde byl dodavatel dotlačen do ekonomicky nevýhodné pozice, ustal výrobní elán úplně, viz třeba EMO4. Poslední týdny je ČR vlivem ceny povolenek a doběhu starých smluv čím dál častěji čistý dovozce elektřiny. Bude tanec.

intfor
11. duben 2023, 22:36

Stejnou úvahu jste si udělal i třeba o autech? Ač nadvýrobci a vývozci aut máme auta v paritě kupní síly drahá... Taková úvaha je mimo, výrobce elektřiny, aut, nebo ledniček prostě prodává nejvyšší nabídce. A není nic divného, že při nedostatku výroby se vydělává hodně.

ČEZ by žádné garance státu chtít neměl, ale žádné JE by za nynějších podmínek také stavět neměl, prostě se to nevyplatí.

koumák
12. duben 2023, 12:14

Já tady postnu jeden velice poučný článek od člověka, který věci rozumí více, než mnozí místní eko podporovatelé. Je sice primárně o syntetických palivech, ale je tam mnoho návazností na samotnou energetickou koncepci v EU. Prostě a jasně, logiky a fytiky mají europolitici v hlavě pomálu:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/milan-pospisil-synteticka-paliva-benzin-temelin.A230410_174142_domaci_kori

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se