SAE: Jaderná elektrárna Barakah 2 dokončila horké funkční testy
Testy, které simulují teploty a tlaky, kterým je reaktor a jeho příslušenství vystaven v průběhu běžného provozu, byly dokončeny na 2. bloku JE Barakah ve Spojených arabských emirátech. Během testů trvajících několik týdnů bylo provedeno na hlavním vybavení téměř 200 integrovaných testů, které prověřily vlastnosti zařízení za normálních provozních podmínek. Přesto zatím stále bez umístění jaderného paliva v reaktoru.
Testy zahrnovaly první zkoušky reaktorových systémů v podmínkách nominálního provozu, tedy při teplotách okolo 300 °C a provozních tlacích více než 150 kg/cm2 (14,71 MPa). Bylo to poprvé, kdy turbína rotovala svou provozní rychlostí 1500 ot./min, aby demonstrovala svoji připravenost poté, co bude reaktor uveden do běžného provozu. V průběhu horkých funkčních testů byly sledovány komponenty z hlediska tepelné roztažnosti, vibrací a opotřebení.
ENEC uvedlo, že na zkouškách spolupracovalo se společností Korea Electric Power Corporation (KEPCO), obchodním partnerem a hlavním dodavatelem projektu Barakah, a pod dozorem Národního orgánu pro jadernou regulaci.
Zkušenosti z prvního bloku lze uplatnit na dalších
Výkonný ředitel společnosti ENEC, Mohamed Al Hammadi uvedl: „Díky rozčlenění výstavby jaderné elektrárny Barakah vždy o jeden rok můžeme úspěšně implementovat zkušenosti z výstavby bloku předchozího do toho následujícího lépe, než kdyby výstavba všech čtyř bloků byla zahájena současně. Jde o nejlepší mezinárodní praxi managementu řízení podobných megaprojektů“.
Jong-Kap Kim, výkonný ředitel společnosti KEPCO sdělil: „KEPCO pokračuje v dosahování hlavních milníků výstavby jaderné elektrárny Barakah, spolupracuje s firmou ENEC a naší společnou dceřinou společností Nawah. Dokončení horkých funkčních testů na 2. bloku elektrárny efektivně a včas je výsledkem začlenění zkušeností, které jsme nabyli při testech na prvním bloku, ale také ze stejných testů na reaktorech APR-1400 na JE Shin Kori 3 a 4, stejně jako na Shin Hanul 1 budovaných v Jižní Koreji.
Připojení prvního bloku plánováno na rok 2020
Čtyři jihokorejské reaktory APR-1400 jsou budovány pro společnost ENEC na elektrárně Barakah v regionu Al Dhafra v Abú Zabí konsorciem vedeným KEPCO. Výstavba prvního bloku byla zahájena v červenci 2012, druhého v květnu 2013, třetího v září 2014 a čtvrtého bloku v září 2015. Všechny čtyři bloky měly spuštění původně naplánováno do konce roku 2020.
Dokončení výstavby prvního bloku bylo oslaveno v březnu a ceremoniálu se zúčastnil prezident Jižní Koreje Moon Jae-in a korunní princ Abú Zabí šejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan. Blok byl předán společnosti Nawah pro přípravu k provozu a čeká na získání licence od národního jaderného regulátora. Minulý měsíc vydalo Ministerstvo energetiky Spojených arabských emirátů elektrárně Barakah licenci pro výrobu elektrické energie. Nicméně ještě před zavezením jaderného paliva a spuštěním musí první blok obdržet provozní licenci od národního regulátora. Nawah v květnu uvedla, že očekává zisk provozní licence v období mezi koncem roku 2019 a začátkem roku 2020.
V červnu tohoto roku byla výstavba druhého bloku dokončena z 93 %, zatímco postup výstavby celé jaderné elektrárny Barakah přesáhl podle ENEC více než 89 %.
Zdroj úvodní fotografie: ENEC
Mohlo by vás zajímat:
Dokončení horkých testů na Barakh 2 je určitou informací. Myslím si ale , že podstatnější je zpráva o tom, že v čínské elektrárně Haiyang - 1 , typ AP - 1000 o 1.157 MW nett. výkonu, bylo 8 .srpna dosaženo první řetězové reakce . Během několika příštích dnů tak bude tento reaktor poprvé připojen na síť. Zároveň bylo 8.srpna zahájeno zakládání paliva do reaktoru Haiyang-2 , také AP-1000. Po zhruba 2 měsících bude také tento reaktor připojen k síti. Nárůst nové čínské jaderné kapacity tak letos vypadá impozantně.
Taishan- 1 EPR-1750 1660 MW nett.
Sanmen - 1 AP-1000 1157 MW nett.
Sanmen - 2 AP- 1000 1157 MW. nett.
Haiyanag - 1 AP -1000 1157 MW. nett.
Haiyang - 2 AP - 1000 1157 MW nett.
Yangjiang - 5 1000 MW nett.
To je kolem 7.200 MW nového jaderného čistého výkonu za 12 měsíců. Miliardová Indie tohle nepostavila za období 1969 -2018, tedy za 50 let.
http://www.world-nuclear-news.org/Articles/Haiyang-AP1000s-pass-commissioning-milestones
Pokud se jim to podaří, tak gratuluju, třetinu elektřiny budou mít z JE. Klíčovou otázkou je jestli tahle stavba bude základem další výstavby v SAE a/nebo okolních zemích nebo ne. Kolik má KEPCO další domluveným nebo rozjednaných zakázek v oblasti?
Se zahraniční výstavbou reaktorů to u Korejců vypadá bídně. V porovnání s Rosatomem a Čínou ani - "druhá liga". Sám nevím o nějaké nové zakázce Kepca. Korejský prezident není příznivcem jádra a chtěl doma stopnout už i rozestavěné nové jaderky. Zůstávají jenom samé otazníky. Vše je ve hvězdách. Takže reaktory Barakah možná budou první a zároveň poslední zahraniční korejský projekt. A nebo se mýlím ?
Mám to chápat tak, že včas a v rozpočtu dostavená jaderná elektrárna je pořád málo na to, aby dávalo to stálo za to opakovat?
Tak Rusové to prostě umí stejně levně a rychle jako ze "Západu" jasně nejlepší Jihokorejci, ale ještě navíc už dodávají reaktory 3+ generace s násobně větší bezpečností.
120 USD/MWh v Turecku o levnosti ruských reaktorů moc nesvědčí.
Máme zdroj ceny JE v Turecku? Nějak mi to uniklo pod radarem.
Jo, přímo na tomhle webu. Tady.
Hlásím závadu linku, nelinkuje.
Pane Veselý, Vy jste ale vypustil velice podstatnou informaci uvedenou i ve Vámi odkazovaném článku, že za takovou cenu bude vykupováno prvních 15 let jen 70 % elektřiny z prvních 2 bloků a pouhých 30 % elektřiny z druhých dvou bloků. Všechna ostatní elektřina žádnou garanci odběru či ceny nemá a bude se prodávat pouze na trhu. Bylo Vaše vypuštění této klíčové informace úmyslné?
Takže ta cena je minimálně 60 USD/MWh, když druhou polovinu elektřiny budou dávat zadarmo. Vzhledem k tomu, že se mi nepodařilo dohledat tržní cenu silové elektřiny v Turecku, musím provést hrubý odhad, že cena silové elektřiny bude mezi 40-60 USD/MWh, tj. v průměru je cena té elektřiny okolo 80-90 USD/MWh. Furt žádná výhra.
Turecko má problém s nedostatkem výkonu, zároveň tam nemají velký podíl dotovaných zdrojů, který by jim srážel cenu elektřiny na trhu. Celý jih Evropy má spíše problém s nedostatkem elektřiny. Takže tam ceny asi budou vyšší než na německém trhu. Průměrná cena z bloků v Akkuyu tak i prvních 15 let bude blízko tržní ceny. To že se bude elektřina z elektrárny prodávat za hodnotu blízkou tržní ,opravdu neříká nic o tom, jestli je elektrárna drahá nebo levná.
Z toho, že jste se nezmínil důvod, či se dokonce neomluvil, za mylné informování, usuzuji na to, že to bylo úmyslné. Podobné příspěvky, jako je Váš, jsou jeden z dalších důvodů proč, se diskuze zde staly v podstatě souboji trollů.
Vy i pan Vaněček máte hlavně dva typy příspěvku. Ty které jsou bez jakékoliv informace a mají jen popíchnout oponenty s jinými názory na problematiku (viz opakované výroky pana Vaněčka o vítězství čistých zdrojů a porážce atomčíků, či o nutnosti počkat na reaktory čtvrté generace). A pak příspěvky, kde sice čísla jsou, ale s utajením toho podstatného nebo úplně vymyšlená. Viz Váš současný příspěvek či nedávný příspěvek pana Vaněčka k diskuzi o zisku, který lze dostat z přečerpávací elektrárny ve srovnání s jaderným blokem. Pan Vaněček mluvil o násobně vyšší zisku za MWh u přečerpávačky než u jaderky. A když to měl dokumentovat, s odkazem na Agoru uvedl cenu baseload 20 EUR/MWh a maxima 70 EUR/MWh. Ovšem po náhledu na data Agory (které pochopitelně pan Vaněček musel vidět, stejně jako Vy tu podstatnou informaci, která je uvedena hned u toho čísla 123 USD/MWh), je vidět, že hodnoty uvedené panem Vaněčkem byly jeden den a jinak se rozpětí cen elektřiny pohybovalo mezi 40 - 60 EUR/MWh. Tedy, že jádro mělo vždy větší zisk, než přečerpávačka. Jádro mělo vždy více než 40 EUR/MWh a přečerpávačka vždy méně než 20 EUR/MWh. No a aby toho nebylo dost, tak tam pan Vaněček přidá, že někdo v jeho milovaném Švýcarsku mu někdy říkal, že kupuji elektřinu z francouzských jaderek za nějakou cenu a za cenu desetkrát větší ji Francouzům z přečerpávaček prodávají zpět.
Vy si opravdu myslíte, že diskuze na takové úrovní má smysl?
Pan Wagner jeví příznaky paranoie. Ale snad je to jen tím vedrem, jen dočasné. Ta cena JE od Rusů v Turecku je opravdu šílená, díky panu Veselému za přesný odkaz, ten citovaný článek zde na OEnergetice mi dříve uniknul.
Vypadá to že si Francouzi i Rusové řekli - levně to stavět nebudeme. Všimněte si toho obrovského cenového rozdílu v nabídce Rusů pro Maďary a Turky.
Jinak pan Wagner se mě snaží přesvědčit že obyčejná ekonomika ve světě nefunguje a že špičkové přečerpávací elektrárny prodávají proud za stejnou cenu jako Temelín prodává baseload (zeptejte se pana Závodského jak na tom předprodeji levného baseloadu Temelín "vydělal". Miliardové ztráty...). Už jenom blábolí, viz jeho příspěvek výše.
Zkrátka, vypadá to že jaderná loby je u nás u konce s dechem. Argumenty nemají, cena nových JE, splňujících náročné bezpečnostní limity po Fukušimě, je konkurence neschopná, a ke všemu premier neustále opakuje ať si to ČEZ postaví za své peníze sám. Je to přece zkušená firma a je v zisku.
Tož tak.
Elektrický výkon obrovský, jak v UAE tento výkon využijí? Průmysl žádný, klimatizace a osvětlení to nepoberou.
ad Wagner) Jo, uznávám, člověk o půl dvanácté v noci udělá chybku a opomene detail, který v konečném důsledku dělá dotyčnou technologii sice méně, ale pořád nekonkurenceschopnou. Co ovšem říct o Vás, když tak často ve svých textech a koncepcích otázku ceny úplně ignorujete?
Pokud je opravdu běžná tržní cena blízko 90 USD/MWh, tak se Turkům vyplatí stavět prakticky cokoliv kromě elektráren na ropná paliva. Mezitím se v regionu staví větrné a solární elektrárny za polovic i za míň. A bez vměšování Ruska.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se