SMR od NuScale vstupuje do finální fáze certifikace v USA, první vyroste v Utahu v polovině příští dekády

DomůJaderné elektrárnySMR od NuScale vstupuje do finální fáze certifikace v USA, první vyroste v Utahu v polovině příští dekády

Malý modulární reaktor (SMR) od americké společnosti NuScale, se kterou od poloviny letošního roku spolupracuje i česká Skupina ČEZ, pokročil v certifikačním procesu v USA. NuScale pro svůj SMR dokončila čtvrtou ze šesti částí certifikace a plánuje proces úspěšně ukončit do září 2020.

Americká společnost NuScale minulý čtvrtek oznámila, že její model malého modulárního reaktoru prošel čtvrtou fází certifikace. Společnost dále oznámila, že licencování jde podle plánu a dokončení procesu certifikace očekává v září příštího roku.

Ukončení čtvrté fáze znamená, že model reaktoru prošel pokročilým vyhodnocením bezpečnosti, přičemž byly vyřešeny veškeré připomínky a dotazy ohledně technické bezpečnosti.  V procesu certifikace tak reaktor vstupuje do finální fáze.

Pátou fází procesu je přezkoumání designu reaktoru ze strany Komise pro zabezpečení ochrany, která taktéž spadá pod Státní komisi pro regulaci jaderné energetiky. Šestou fází je již vypracování konečné zprávy o vyhodnocení bezpečnosti reaktoru. NuScale přitom očekává, že certifikace by mohla být udělena v předstihu oproti původnímu harmonogramu již v červnu 2020.

NuScale malý modulární reaktor, zdroj: Wikimedia Commons

Prvním zákazníkem společnosti NuScale je Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS), energetická společnost státu Utah. NuScale současně zkoumá možnosti výstavby reaktoru v Kanadě, Jordánsku, Rumunsku a České republice, kde NuScale spolupracuje se společností ČEZ.

NuScale chce postavit první SMR v USA

Malý modulární reaktor od NuScale je prvním a stále jediným, který prochází certifikačním procesem u Státní komise pro regulaci jaderné energetiky. NuScale si od tohoto typu reaktoru slibuje, že bude prvním, který bude v USA uveden do provozu.

V závislosti na skutečném dokončení certifikačního procesu lze očekávat, že první malé modulární reaktory od NuScale budou uvedeny do provozu v polovině následujícího desetiletí.

Spojené státy americké se v posledních letech na malé modulární reaktory zaměřují. Již několikrát prostřednictvím svých představitelů prohlásily, že se v jaderné energetice zaměří na prodloužení životnosti současných jaderných reaktorů a budou rozvíjet technologii malých modulárních reaktorů.

Tento obrat ve smýšlení USA je logickým důsledkem posledních neúspěchů při výstavbě tradičních jaderných bloků v USA, ale i ve světě. V USA se do problémů dostala společnost Westinghouse, což vyústilo až v její bankrot v březnu roku 2017. Ten byl způsoben především zvýšenými náklady na výstavbu čtyř bloků v elektrárnách Vogtle a VC Summers.