TVA plánuje licencovat malý modulární reaktor BWRX-300 do roku 2024
Tennessee Valley Authority (TVA) může splnit další milník projektu malého modulárního reaktoru (SMR) BWRX-300 do začátku roku 2024. SMR má stát v Clinch River poblíž Oak Ridge, Tennessee. Hlavním cílem TVA je demonstrovat cenovou přijatelnost a bezpečnost tohoto reaktoru.
V únoru 2022 oznámila společnost TVA spuštění nového programu výzkumu pokročilých jaderných technologií v rámci cílů dekarbonizace energetického odvětví. Jedním z prvních úkolů nového programu bylo vyřízení povolení k výstavbě malého modulárního reaktoru v lokalitě Clinch River. V roce 2019 vydal americký jaderný dozor předběžné schválení této lokality z hlediska její bezpečnosti, vlivu na životní prostředí i havarijního plánování. V této licenci však nebyla specifikována technologie výstavby.
„Předběžné schválení lokality znamená, že je již spousta rizik spojená s výběrem lokality vyřešená a my se můžeme posunout dále,“ sdělil Jeff Lyash, generální ředitel TVA.
Vizualizace potenciální elektrárny Clinch River. Zdroj: TVA
V minulém roce vedení TVA schválilo investice v hodnotě 200 milionů dolarů do vývoje nového centra jaderného programu v Clinch River. Laboratoře, které během této výzvy vznikly, jsou určeny pro optimální řešení stávající části projektu. Ta se zaměřuje na vývoj detailního návrhu a přípravy výstavby projektu BWRX-300 společnosti GE Hitachi.
„Dalším důležitým milníkem projektu je podání kompletní žádosti o výstavbu. Nyní je podání žádosti naplánováno na konec roku 2023, nebo začátek roku 2024,“ sdělil Lyash.
Kontinuálně s přípravou žádosti o výstavbu je vyvíjen detailní návrh zařízení, odhad ceny zařízení, plány uvádění do provozu a hodnocení rizik. Po získání schválení bude TVA před dalším důležitým rozhodnutím týkajícím se dalšího pokračování vývoje a zadávání zakázek na výrobu.
V dubnu 2022 oznámila TVA partnerství s Ontario Power Generation, která vybrala reaktorový návrh BWRX-300 pro nasazení v lokalitě Darlington. Toto partnerství umožní oběma společnostem maximalizovat efektivitu a sdílet správný přístup prostřednictvím koordinace úsilí při vývoji a licencování, potenciálně i při výstavbě a provozu zařízení.BWRX-300
BWRX-300 je malý vodou chlazený jaderný reaktor o výkonu 300 MWe. Na rozdíl od standardních konceptů lehkovodních reaktorů nevyužívá BWRX-300 hlavních cirkulačních čerpadel. Chladivo cirkuluje v reaktoru pouze pomocí přirozené cirkulace. Díky tomu a dalším modifikacím je bezpečnost tohoto systému založena zejména na pasivních systémech a inherentní bezpečnosti. Ty dokáží společně s aktivními zálohovanými bezpečnostními systémy dochlazovat aktivní zónu po dobu až 7 dnů bez nutnosti zásahu operátora.Při vývoji zařízení bylo čerpáno ze zkušeností s vývojem reaktoru ESBWR. Hlavní myšlenkou vývojářů bylo co nejvíce zjednodušit jaderné zařízení, a snížit tak množství práce na staveništi. Ve výrobních závodech jsou vyráběny hotové celky, které jsou dále transportovány na staveniště. Předběžná doba výstavby se díky tomu očekává v rozmezí 24 až 36 měsíců.
Mohlo by vás zajímat:
A máme tady přiblížení doby realizace výhodnější forem využití jádra, než plánovaná JEDU. A to ze vší pravděpodobností nebude 1. vlašťovka. jestli budeme muset příjmout na přechodnou dobu využití jádra jako nejméně škodlivou variantu, tak je tato cesta nejperspektivnější ze všech hledisek.
No zatím tu nemáme nic víc než podobné sliby, jaké zaznívaly před dvaceti lety před zahájením prototypových staveb velkých reaktorů III. generace. Záruku, že prototypy SMR nedopadnou podobně, nemáme žádnou, zvlášť když zatím jediné realizace prototypů SMR v Rusku, Číně a Argentině jsou od uvedeného rozmezí 24 až 36 měsíců na hony vzdálené.
TVA je seriózní podnik, zbytek zprávy je skutečně trochu matoucí. Žádný varný reaktor nemá hlavní cirkulační čerpadla, jak je známe u PWR, kondenzátní čerpadlo a napáječka tlačí vodu od turbíny rovnou do reaktorové nádoby, toť vše. Injektory s relativně malými recirkulačními čerpadly se kolem aktivní zóny s palivem přidávaly proto, že při využití pouze samotížného oběhu vody a bublin uvnitř reaktoru by to vyšlo moc velké, tj. drahé. BWRX-300 nevyžaduje aktivní recirkulaci, což je teoreticky bezpečnější, jeho "factory made" reaktorová nádoba ale tím pádem nemá malé rozměry (26m x 4m) ani hmotnost (485t). Na ideových obrázcích při pohledu zvenku to vypadá hezky, protože toho má být hodně zakopáno pod zem a výkon (jen 300MW) není poznat.
Každopádně je to hozená rukavice. Jestli je to schůdná technologie, což se už ukazuje, tak o velké rozšíření se postará komerce sama, ikdyž se můžou vyskytovat odstranitelné méně podstatné nedostatky, co doprovází každé náročné technologie.
:-D "... méně podstatné nedostatky ... "
Jako třeba ochrana zařízení před nežádoucím zásahem zvenčí, terorizmem (nejen zeleným) apod. Maličkost, samozřejmě...
100 procentní bezpečnost nelze dosáhnout, ale určitě bude bezpečnější menší při umístění jaderné části spolu s dalšími nejnovějšími opatřeními ve vhodném podzemí, oproti typu JEDU krytým v dnešní době pouze měně bezpečným umělým. trytem.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se